Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. W Forcie VII trwają zdjęcia do filmu o zbrodni na Barbarce [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zdjęcia z planu filmowego w Forcie VII.
Zdjęcia z planu filmowego w Forcie VII. Jacek Smarz
Sceny egzekucji kręcone były obok leśniczówki na Wrzosach. Aresztowania kobiet, między innymi w toruńskiej "Jedynce". Poza tym ekipa pracująca nad filmem o zbrodni na Barbarce pracowała również w Forcie VII, skąd 28 października 1939 roku do podtoruńskiego lasu Niemcy wywieźli pierwszy transport więźniów.

Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż

Ekipa Unisławskiego Towarzystwa Historycznego pracuje nad filmem o zbrodni na Barbarce. Po długich przygotowaniach, kwerendach archiwalnych i przede wszystkim poszukiwaniach potomków ofiar, filmowcy wyszli w teren. Zdjęcia powstają m.in. w miejscach, które w 1939 roku były główną sceną dramatu polskich mieszkańców Torunia i okolic. Jak już wcześniej informowaliśmy, ekipa filmowa pojawiła się w toruńskim areszcie, natomiast w weekend filmowców i aktorów można było zobaczyć w I Liceum Ogólnokształcącym, fortach I i VII oraz w okolicy leśniczówki na Wrzosach.

- W I Liceum Ogólnokształcącym oraz w Forcie I kręciliśmy sceny związane z zatrzymaniem kobiet - mówi Sebiastian Bartkowski z UTH.

Fort VII wystąpił natomiast w swojej własnej roli, jesienią 1939 roku Niemcy utworzyli tu więzienie dla aresztowanych przedstawicieli polskich elit. Większość więźniów fortu została rozstrzelana na Barbarce, bądź trafiła do obozów koncentracyjnych. Sceny egzekucji filmowcy kręcili w sobotę w lesie na Wrzosach.

Warto zobaczyć

W filmie bierze udział 300 statystów oraz kilka grup rekonstrukcyjnych. Poza Toruniem, zdjęcia będą kręcone również w Chełmży, Brąchnówku, a także w chełmińskim areszcie oraz muzeum w Płocku. Premiery można się spodziewać w przyszłym roku.

UTH ma już na koncie kilka udanych produkcji, film o Barbarce zapowiada się szczególnie ciekawie, chociażby ze względu na wspomnienia oraz osoby, do których udało się filmowcom dotrzeć. Jak już wcześniej informowaliśmy, skontaktowali się oni m.in. z prof. Krystyną Paluszyńską-Daszkiewicz, która w 1939 roku przekradała się do Fortu VII. Twórcom filmu udało się także dotrzeć do wnuków mecenasa Pawła Ossowskiego - filomaty pomorskiego, pierwszego starosty chełmińskiego po powrocie tego miasta do Polski, a później m.in. senatora. Ossowski mieszkał w zbudowanej specjalnie dla niego willi przy ul. Moniuszki 10 w Toruniu. Został rozstrzelany przez Selbstschutz 28 października w pierwszej egzekucji na Barbarce. Nawiązali również kontakt z synem Karla Friedricha Straussa, komendanta więzienia w Forcie VII.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto