Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. VII Senioriada w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego. Zabawa połączona z badaniami

xawi
Zabawy było podczas Senioriady sporo, ale największe zainteresowanie dotyczyło pomocy psychologicznej
Zabawy było podczas Senioriady sporo, ale największe zainteresowanie dotyczyło pomocy psychologicznej Adam Willma
W amfiteatrze Muzeum Etnograficznego trwa Senioriada - coroczna impreza łącząca zabawę z profilaktyką i badaniami.

Senioriada 2023 w Toruniu

W tym roku uczestników Senioriady zaskoczyli urzędnicy, którzy włączyli się w akcję mierzenia poziomu cukru. - Tym samym nasze miasto zapoczątkuje dobrą praktykę profilaktyki cukrzycy typu 2 na co dzień. Wierzymy, że razem możemy na co dzień tworzyć nasze ukochane zdrowe miasto Toruń – mówi Daria Czerw, koordynatorka Narodowego Badania Poziomu Cukru i rzecznik Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Wszyscy goście mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktyczno-diagnostycznych w kierunku:

  • osteoporozy,
  • oceny wydolności płuc,
  • jakości słuchu,
  • opieki psychologicznej,
  • testów sprawności motorycznej.

Seniorom zaoferowano również dostęp do opieki psychologicznej. Rozmowy prowadził psycholog, psychoterapeuta i wykładowca Krzysztof Kropisz, który wcześniej wygłosił prelekcję o profilaktyce zdrowia psychicznego, która pomaga nam zachować odnajdywanie sensu w codziennych działaniach.
Zgodnie z zasadą, że aktywny senior to zdrowy i szczęśliwy senior, na spotkaniach seniorzy zapoznają się z szeroką ofertą form ruchu, placówek sportowych, inicjatyw aktywności fizycznych oraz środowisk senioralnych skupionych w klubach w naszym mieście.

Oblężenie psychologa

- Wykorzystujemy form,uły, które dobrze sprawdziły się w poprzednich latach. Ponieważ jednak czasy są bardzo trudne, uznaliśmy, że psychika i związane z nią problemy wymagają szczególnego zaakcentowania -wyjaśnia Bogusława Golus-Jankowska, prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia. - Obserwujemy wręcz oblężenie naszego eksperta z zakresu psychologii.

Polecamy

Stałym punktem programu jest międzypokoleniowa integracja, którą umożliwiają występy seniorów i dzieci od ok. g. 12 oraz spotkania całych rodzin. Do Senioriady w tym roku dołączają również przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Torunia. Jak zawsze różnorodnością zaskoczy nas ciekawy kiermasz rękodzieła.

- Wielu seniorów nie tylko korzysta, ale i pomaga w organizacji - mówi Krystyna Nowakowska z rady seniorów Torunia. - Nie trzeba ich do tego zmuszać, bo lubią to i sami się zgłaszają. Są też harcerze, którzy od lat nam pomagają. Ten najwyższy ma dziś 190 cm, a kiedy był z nami po raz pierwszy miał może metr.

Seniorów będzie coraz więcej

W 2040 roku w Polsce będzie 50% osób po 60. roku życia. Liczba seniorów w Polsce jest coraz większa. Głównie ze względu na wzrost średniej długości życia oraz mniejszy współczynnik urodzeń. W 2040 roku w Polsce będzie 50% osób po 60. roku życia. To tak, jakby dziecko urodzone w zeszłym roku, wchodząc w wiek dorosły, na ulicy mijało co drugiego tzw. "silversa".

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto