Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. UMK szuka chętnych do udziału w badaniach naukowych! Chcesz poczuć się lepiej? Zgłoś się!

Sara Watrak
Sara Watrak
Naukowcy z UMK znów zachęcają mieszkańców Torunia do wzięcia udziału w badaniach. Tym razem chodzi o wpływ medytacji na nasze funkcjonowanie. Zobaczcie, kto może wziąć udział w projekcie.
Naukowcy z UMK znów zachęcają mieszkańców Torunia do wzięcia udziału w badaniach. Tym razem chodzi o wpływ medytacji na nasze funkcjonowanie. Zobaczcie, kto może wziąć udział w projekcie. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Naukowcy z UMK znów zachęcają mieszkańców Torunia do wzięcia udziału w badaniach. Tym razem chodzi o wpływ medytacji na nasze funkcjonowanie. Zobaczcie, kto może wziąć udział w projekcie.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

W Toruniu można nauczyć się medytacji i przy okazji wesprzeć naukę

Studenci psychologii i kognitywistyki UMK w Toruniu stworzyli projekt "NeuroFocus", którego celem jest sprawdzenie, czy i jak medytacja wpływa na funkcjonowanie poznawcze młodych ludzi, a więc m.in. ich pamięć, uwagę i koncentrację. - Medytacja jest praktyką, która przybyła do Ameryki i Europy z dalekiego wschodu i o ile nasi zachodni sąsiedzi praktykują już od dobrych kilku lat, tak w Polsce ćwiczenia te stosuje nadal niewiele osób — zauważa Marta Szymańska, koordynatorka projektu i absolwentka psychologii. Zaczynamy gonić mieszkańców bardziej rozwiniętych krajów, ale na razie powoli. Jak wskazuje Marta Szymańska, praktyki medytacyjne są popularne głównie wśród młodych osób, dla których szczególnie ważny jest samorozwój.

Polecamy

Prawdopodobnie najlepiej przebadanym i najczęściej spotykanym nurtem medytacji w świecie nauki jest mindfulness, czyli uważność.

- My z kolei oferujemy mieszkańcom Torunia możliwość wzięcia udziału w projekcie, w którym całkowicie za darmo, od podstaw nauczymy uczestników medytacji w nurcie Focus, czyli skoncentrowanej uważności — zapowiada koordynatorka projektu.

Na czym polega badanie?

Najpierw badacze sprawdzą stan wyjściowy funkcjonowania poznawczego osoby, czyli w praktyce jak dalece potrafi się skupić i jak dobrze radzi sobie z zapamiętywaniem różnych rzeczy. Sam proces medytacji zaczyna się grupową sesją medytacyjną w Instytucie Psychologii.

- Potem uczestnicy medytują samodzielnie w domu zgodnie z naszymi wskazówkami, a każdy kolejny tydzień rozpoczyna się grupową sesją medytacyjną — wyjaśnia Marta Szymańska.

W sumie chętni będą trenować aż przez sześć tygodni. Po tym czasie naukowcy sprawdzą, czy będą różnice w zakresie wspomnianego wcześniej stanu poznawczego. - Czas trwania projektu może trochę przerazić, ale zapewniamy, że codzienna praktyka medytacyjna zajmuje uczestnikom nie więcej niż 15 min. Wymaga jedynie systematyczności — podkreśla koordynatorka projektu.

Polecamy

Za udział w badaniu nie otrzymuje się wynagrodzenia, ale, jak przekonuje Marta Szymańska, już sama możliwość nauczenia się - za darmo — sztuki medytacji powinna być atrakcyjna dla potencjalnych uczestników. Badania naukowe dowodzą, że medytacja wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i dobrostan psychiczny.

Kto może wziąć udział w badaniach?

  • Badacze cały czas szukają chętnych do wzięcia udziału w badaniach.
  • Zgłaszać można się przez stronę na Facebooku: facebook.com/NeuroFocus albo mailowo: [email protected].
  • Poszukiwane są zdrowe osoby w wieku od 19. do 40. roku życia, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z medytacją.

Nad poprawnością merytoryczną projektu czuwają pracownicy Instytutu Psychologii UMK: dr hab. Rafał Milner, prof. UMK oraz dr Monika Lewandowska.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto