Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Trzeci most drogowy przez Wisłę coraz bardziej realny. Kiedy się go doczekamy?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Most Zachodni ma przeciąć Wisłę na wysokości Szosy Okrężnej
Most Zachodni ma przeciąć Wisłę na wysokości Szosy Okrężnej Grzegorz Olkowski
W tym roku mają się rozpocząć prace nad koncepcją nowej przeprawy drogowej przez Wisłę w Toruniu - Mostu Zachodniego. Miasto chce być gotowe i rozpocząć jego budowę, gdy uda się na nią zdobyć pieniądze.

Zobacz wideo: Sytuacja na rynku pracy

Po budowie 10 lat temu mostu im. generał Zawackiej i przebudowie "starej" przeprawy w latach 2020-2022, Most Zachodni ma domknąć układ mostowy Torunia. O jego budowie mówi się od lat.

Most Zachodni w Toruniu: wreszcie ma powstać koncepcja

Pierwszym krokiem ku niej ma być opracowanie koncepcji Mostu Zachodniego. Przetarg na jej wykonawcę Miejski Zarząd Dróg ogłosił w 2019 roku. Wówczas koncepcja jednak nie powstała. Prace nad nią mają rozpocząć się w tym roku.

- Wkrótce ogłosimy przetarg na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz na opracowanie koncepcji mostu przez Wisłę wraz z układem drogowym dla budowy Zachodniej Przeprawy Mostowej w Toruniu i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - zapowiada Ireneusz Makowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

W tegorocznym budżecie Torunia zarezerwowano pieniądze na opłacenie prac nad studium i koncepcją. Były przymiarki, by ze względu na oszczędności w kryzysowych czasach odłożyć je na inny czas, ale presja radnych sprawiła, że zostały.

Trwa głosowanie...

Czy w Toruniu potrzebny jest trzeci most drogowy?

Pieniądze na opłacenie prac nad studium i koncepcją Mostu Zachodniego są w budżecie miasta w puli miliona złotych na przygotowanie dokumentacji kilku dużych inwestycji drogowych w Toruniu, planowanych do realizacji w najbliższych latach. Chodzi także między innymi o budowę monitoringu na mości im. marszałka Piłsudskiego, włączenie trasy wschodniej mostowej do trasy średnicowej (Trasa Prezydenta Raczkiewicza), rozbudowę trasy średnicowej Podgórza (ulica Andersa) wraz z połączeniem z drogą ekspresową S10 oraz Trasy Staromostowej do placu Armii Krajowej, budowę i przebudowę Trasy Staromostowej na odcinku od placu Niepodległości do skrzyżowania z ulicą Dekerta (aktualizacja dokumentacji).

Polecamy

Nowa przeprawa przez Wisłę: w osi Szosy Okrężnej

Wiadomo że Most Zachodni ma powstać w osi Szosy Okrężnej na prawym brzegu Wisły. Na lewym brzegu ma zostać wpięty do węzła Toruń Zachód, czyli skrzyżowania drogi ekspresowej nr 10 i drogi krajowej nr 15.

Jak zaznacza dyrektor Makowski, Most Zachodni jest inwestycją przyszłości, jednak miasto chce się już do niej przygotować – zabezpieczyć dokumentacyjnie. Jego budowa będzie możliwa, gdy władze Torunia zdobędą na nią fundusze zewnętrzne - wojewódzkie, państwowe lub europejskie. Miasto chce je zdobyć również na inne inwestycje drogowe - choćby na budowę przedłużenia trasy wschodniej mostowej na północ i budowę odcinka trasy średnicowej między Szosą Chełmińską a Szosą Okrężną.

Na wzniesienie Mostu Zachodniego będziemy więc musieli poczekać. Kilka lat temu mówiło się, że jego budowa być może zacznie się w roku 2026. Dziś szacuje się, że start inwestycji to kwestia 10 lat,

- Most Zachodni będzie miał inną konstrukcję niż most generał Zawackiej. Planujemy na nim po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz chodniki i drogi rowerowe - dodaje dyrektor Makowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto