Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Trwają prace nad planem zrównoważonej mobilności miejskiej

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Konferencja prasowa dotycząca opracowywanego planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Umowa pomiędzy miastem a firmą przygotowującą plan mobilności opiewa na blisko 2,5 miliona złotych. Dokument ma umożliwić pozyskanie środków europejskich w przyszłości.
Konferencja prasowa dotycząca opracowywanego planu zrównoważonej mobilności miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Umowa pomiędzy miastem a firmą przygotowującą plan mobilności opiewa na blisko 2,5 miliona złotych. Dokument ma umożliwić pozyskanie środków europejskich w przyszłości. fot. Paula Gałązka
Plan mobilności ma objąć Toruń i cztery powiaty: toruński, aleksandrowski, chełmiński i golubsko-dobrzyński. Strategia ma pomóc w lepszej organizacji transportu publicznego. - Ten plan jest podstawowym dokumentem, jeżeli chcemy ubiegać się o środki europejskie na realizację projektów związanych z ochroną klimatu czy też zeroemisyjnym transportem publicznym w Toruniu - mówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie

od 16 lat

Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia (MOFT) powstał w 2021 roku. Obejmuje 36 sąsiednich powiatów i gmin w województwie kujawsko-pomorskim. Ma pomagać samorządom we wspólnym rozwoju, realizacji projektów czy zarządzaniu. W ramach działania MOFT przygotowywany jest plan zrównoważonej mobilności miejskiej (ang. SUMP). Dokument ten ma pomóc w organizacji transportu publicznego w Toruniu i podmiejskich gminach. O pracach nad nim poinformował na konferencji prasowej Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia wraz z przedstawicielami firmy przygotowującej plan.

- Dlaczego to robimy? Jesteśmy już właściwie w drugim roku nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 i ten plan – SUMP jest podstawowym dokumentem jeżeli chcemy ubiegać się o środki europejskie na realizację projektów związanych z ochroną klimatu czy też zeroemisyjnym transportem publicznym w Toruniu. Ten plan zawiera zintegrowane koncepcje dotyczące przemieszczania się osób pomiędzy Miejskim Obszarem Funkcjonalnym Torunia – podkreśla Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia.

Plan mobilności nie będzie tani

Plan mobilności powstaje od października ubiegłego roku. Przygotowuje go, wyłoniona w przetargu, firma Multiconsult Polska. - Plany mobilności powstają wedle sprecyzowanych wytycznych, w dwunastu krokach. Ważny jest każdy element tego procesu, zwłaszcza zaangażowanie wszystkich interesariuszy. Dzięki ich aktywnemu udziałowi w konsultacjach i warsztatach będziemy mogli opracować dokument „szyty na miarę”, tzn. dostosowany do lokalnych warunków i uwzględniający faktyczne potrzeby mieszkańców - wskazuje Przemysław Panek, kierownik zespołu analiz strategicznych w Multiconsult Polska.

Wartość umowy pomiędzy miastem a firmą przygotowującą plan mobilności opiewa na blisko 2,5 miliona złotych. Obecnie przygotowywany jest raport, który podpowie autorom dokumentu, jakie są przyzwyczajenia transportowe mieszkańców Torunia i okolic. Z przeprowadzonych badań wynika, że najchętniej korzystamy z samochodu - w ten sposób raz w tygodniu lub częściej podróżuje 80 proc. badanych, a 55,5 proc. respondentów korzysta z niego codziennie lub prawie codziennie. Rowerem przynajmniej raz w tygodniu porusza się trochę ponad dwie trzecie mieszkańców, a z komunikacji publicznej korzysta niecała połowa - 49,4 proc.

Polecamy

- Przeprowadzone badania pozwolą wstępnie ocenić strukturę codziennych podróży, preferencje osób przemieszczających się w obrębie toruńskiego obszaru funkcjonalnego i określić kierunki rozwoju transportu. Mówimy o transporcie zintegrowanym, zrównoważonej mobilności, która zakłada szersze wykorzystanie komunikacji miejskiej, w trosce o środowisko naturalne, ograniczenie, a nie całkowite wyeliminowanie, co często się błędnie zakłada, podróży samochodami. Wszystko po to, by mieszkańcy mogli efektywnie i bezpiecznie przemieszczać się – podkreśla Jakub Rawski, koordynator projektu w Multiconsult Polska.

Będą konsultacje z mieszkańcami

- Plany mobilności powstają wedle sprecyzowanych wytycznych, w dwunastu krokach. Ważny jest każdy element tego procesu, zwłaszcza zaangażowanie wszystkich interesariuszy. Dzięki ich aktywnemu udziałowi w konsultacjach i warsztatach będziemy mogli opracować dokument „szyty na miarę”, tzn. dostosowany do lokalnych warunków i uwzględniający faktyczne potrzeby mieszkańców - wskazuje Przemysław Panek z Multiconsult Polska.

Zaplanowano trzy tury konsultacji społecznych: w styczniu i lutym, druga w kwietniu i maju, ostatnia we wrześniu. Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 stycznia w godzinach 17:00-20:00 w Toruniu, następnie 26 stycznia w Aleksandrowie Kujawskim, 30 stycznia w Golubiu Dobrzyniu i dzień później w Chełmży. Zapisy na spotkania odbywają się poprzez specjalny formularz dostępny na stronie www.sump-torun.pl. Ostateczny kształt planu mobilności ma być znany w październiku 2023 r..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto