Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń: To tu staną pierwsze stacjonarne biletomaty. Są też poidełka [zdjęcia]

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Pierwsze w Toruniu stacjonarne biletomaty staną w najbliższych dniach w zintegrowanym węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II. Niedawno pojawiły się tu poidełka.

ZOBACZ WIDEO: Brak ruchu powoduje cięższy przebieg koronawirusa?

Toruń. Pierwsze stacjonarne biletomaty w Toruniu

Nowoczesne biletomaty staną na obu platformach powstałego przed kilkoma miesiącami węzła przesiadkowego. W urządzeniach będzie można kupić wszystkie rodzaje biletów toruńskiej komunikacji miejskiej.

- Płatności będzie można dokonywać zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Dotykowy ekran o rozdzielczości 15'' zapewni wygodę i komfort użytkowania - zapewnia Sylwia Derengowska, rzeczniczka Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Będą to pierwsze stacjonarne biletomaty w Toruniu. Koszt zakupu wraz z montażem to około 214,3 tysiąca złotych. Wykonawcą jest firma Mera Systemy.

Dodajmy, że na początku poprzedniego tygodnia na platformach przystankowych w węźle w alei św. Jana Pawła II stanęły poidełka, czyli uliczne zdroje wody pitnej. Mogą z nich skorzystać nie tylko spragnieni pasażerowie czy przechodnie, ale także towarzyszące im zwierzęta. Poidełko ma bowiem na dole osobny kranik.

Nowy węzeł przesiadkowy w Toruniu

Biletomaty i poidełka to ostatnie elementy wyposażenia zainstalowane na nowym węźle przesiadkowym wybudowanym w ramach projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”. Projekt był współfinansowany ze środków EFRR w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Polecamy

Prace budowlane rozpoczęły się w maju 2019 roku, a ich zakres objął przebudowę istniejących torowisk tramwajowych, zlokalizowanych wzdłuż kilku ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Kraszewskiego i Czerwona Droga. Powstał tu zintegrowany węzeł przesiadkowy, który połączył transport autobusowy z tramwajowym. Wybudowano także nowy odcinek torowiska łączący pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości oraz nowe platformy przystankowe. Roboty budowlane zostały zakończone w styczniu 2021 roku, a ostatnie prace związane z nasadzeniem zieleni - w kwietniu 2021 roku.

Zielona przystanki na alei św. Jana Pawła I

Wcześniej w węźle w al. św. Jana Pawła II stworzono tzw. zielone przystanki. Porasta je pnącze, które ma ochronę w upalne, letnie dni. Wzdłuż tylnych ścian przystanków zostały zamontowane specjalne stelaże, po których pnie się winobluszcz pięciolistkowy 'Kirigami'. Ma dostęp do stworzonego w tym miejscu systemu nawadniania.

W ramach tej inwestycji powstało też tzw. zielone torowisko tramwajowe. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej, ogranicza drgania i hałas oraz przechwytuje pyły z ulicznego powietrza. Jego rolą jest także zatrzymywanie wilgoci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto