Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń: Tak zmienia się Jakubskie Przedmieście! Najlepiej widać to z góry!

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Jakubskie Przedmieście
Jakubskie Przedmieście Agnieszka Bielecka
Jakubskie Przedmieście w Toruniu zmienia się dynamicznie w ostatnich latach. Przede wszystkim przybyło budynków mieszkalnych.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Jak podaje Toruński Portal Turystyczny Torun.Tour.pl, Przedmieście św. Jakuba utworzono w drugiej połowie XVII wieku z wydzielenia fragmentu wcześniejszego nowomiejskiego Przedmieścia św. Katarzyny przylegającego od wschodu do Nowego Miasta. Nazwa tego obszaru wiąże się z nowomiejską parafią i gotyckim kościołem św. Jakuba.

Polecamy

"Nie było tu zwartej zabudowy. Wzdłuż drogi prowadzącej na wschód od Bramy św. Jakuba rozciągały się ogrody, zaliczane do najładniejszych w Toruniu. Pośród nich stały domy letnie i wille patrycjuszy toruńskich. Bliżej Bramy były też składy drewna oraz stocznia rzeczna" - czytamy w portalu.

W XVI wieku nad Wisłą przed Bramą św. Jakuba zlokalizowano składy soli. Na początku XIX wieku, podczas wojen napoleońskich, przedmieście zostało zrujnowane. Potem wojsko pruskie stworzyło tu umocnienia forteczne. Z tego okresu pochodzi Fort św. Jakuba.

"W XIX wieku powstało tzw. Nowe Przedmieście Jakubskie, w obrębie dzisiejszych ulic: Pułaskiego i Targowej, z zabudową robotniczą (głównie tzw. pruski mur). Po opracowaniu planu zabudowy dzielnicy w 1885 roku i zlokalizowano na tym terenie dużą Rzeźnię Miejską" - podaje Toruński Portal Turystyczny.

Co ciekawe, długo Przedmieście Jakubskie nie miało bezpośredniego połączenia z centrum Torunia. Dopiero na przełomie lat 20. i 30. XX wieku zapewniono je poprzez budowę ulicy Traugutta. Zaczął tu wówczas kursować tramwaj.

Po II wojnie światowej w tej części Torunia powstało i rozwijało się wiele dużych zakładów przemysłowych - oprócz rzeźni: chłodnia, Apator, Kopernik, Metron, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Sytuacja zaczęła zmieniać się w XXi wieku. Przybyło tu budynków mieszkalnych. Powstały one i powstają choćby na terenie po rzeźni miejskiej. Na Jakubskim przybyło również obiektów handlowych, gruntownie wyremontowano też niektóre ulice w tym rejonie. Obecnie trwa budowa nowych odcinków ulicy Pająkowskiego i Drogi Trepowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto