Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Szkoła Podstawowa nr 5 świętuje jubileusz 100-lecia. Mamy zdjęcia!

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Obchody 100-lecia SP nr 5 w Toruniu
Obchody 100-lecia SP nr 5 w Toruniu Grzegorz Olkowski/Polska Press
W poniedziałkowe przedpołudnie w szkole podstawowej nr 5 w Toruniu odbyły się uroczystości jubileuszu 100-lecia placówki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Prezydent Torunia - Michał Zaleski, Przewodniczący Rady Miasta - Marcin Czyżniewski, a także przedstawiciele samorządu województwa, kuratorium oświaty i inni znamienici goście.

Zobacz wideo: Budowa linii tramwajowej na JAR

od 16 lat

Sto lat SP nr 5 w Toruniu!

- Tak naprawdę mamy już 102 lata, ponieważ rocznicowe obchody we właściwym czasie uniemożliwiła nam pandemia COVID-19. Mamy dziś okazję do powspominania przeszłości, pochylenia się nad tym co teraz i snucia planów na przyszłość. Nasza szkoła nigdy nie była tylko instytucją, ale wielką rodziną łączącą pokolenia nauczycieli, uczniów i rodziców. Długa jest lista tych, którzy zaznaczyli się w historii "Piątki". Wspomnę chociażby o: politykach - Zbigniewie Fiderewiczu i Bogdanie Lewandowskim, sportowcach - Leszku Duneckim i Tomasz Streichu, przedsiębiorcach - Jerzym Przedpełskim oraz Mariuszu Bednarskim czy artystce Joannie Górskiej - mówiła Katarzyna Matjanowska, dyrektor SP nr 5.

Polecamy

- Piątka na przestrzeni lat wyprowadziła na szerokie wody wielu znakomitych absolwentów, którzy wiodą dziś prym w wielu dziedzinach życia. Jednym z nich jest Zbyszek, który mieszkał przy ul. Grunwaldzkiej i w wieku 15 lat ukończył tę szkołę. W 2002 roku, powołałem go na stanowisko swojego zastępcy. Chyba się Państwo domyślają, że mówię tu o obecnym Zbyszku Fiderewiczu - mówił prezydent Michał Zaleski.

Gratuluję pięknego jubileuszu i życzę kolejnych 100 lat, które mam nadzieję będą obfitowały w wiele sukcesów - dodał na koniec.

Zobacz koniecznie

Krótka historia "Piątki"

W 1920 roku z rejonu szkoły nr 6 wydzielono szkołę nr 5, oddając jej do dyspozycji połowę budynku zajmowanego przez szkołę nr 6 przy ulicy Łąkowej 9. Jednymi z pierwszych rektorów - bo tak wówczas nazywano dyrektorów byli Władysław Gajdus, który pełnił tę funkcję do roku 1932 oraz Tadeusz Szlęzak, który kierował pracą szkoły do roku 1939, czyli do wybuchu drugiej wojny światowej. 25 listopada 1946 r., nastąpiła przeprowadzka do poniemieckich "baraków" przy ulicy Żwirki i Wigury 43/65. "Piątka" otrzymała jeden "barak" i dwa użytkowane wspólnie z "Trójką". W 1959 r., uczniowie szkoły nr 3 przenieśli się do nowego budynku, a 5 czerwca 1960 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu Szkoły Podstawowej nr 5. W 1963 r., kierownictwo szkoły na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej wystąpiło do władz z wnioskiem o nadanie Szkole Podstawowej nr 5 imienia Romualda Traugutta. Decyzja ta związana była z 100 rocznicą wybuchu powstania styczniowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto