Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Światowy Kongres Kopernikański W 550. rocznicę urodzin astronoma

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Światowy Kongres Kopernikański został zainaugurowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Światowy Kongres Kopernikański został zainaugurowany w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Agnieszka Bielecka
Światowy Kongres Kopernikański został zainaugurowany w Toruniu w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W maju będzie obradował w Krakowie, a w czerwcu - w Olsztynie, We wrześniu wróci do Torunia.

Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

od 16 lat

Światowy Kongres Kopernikański został zainaugurowany w niedzielę 19 lutego, dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na jego początku w katedrze świętych Janów została odprawiona msza święta, której przewodniczył prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Uczestnicy kongresu złożyli kwiaty pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim. Oficjalnie zainaugurowano go podczas uroczystości w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była to także część obchodów święta toruńskiej uczelni.

Światowy kongres w Toruniu: zobowiązanie od Kopernika

- Największym zobowiązaniem, jakie pozostawił nam Mikołaj Kopernik, jest dążenie do prawdy i odwaga, by stawać w jej obronie - mówił rektor UMK prof. Andrzej Sokala. - Wiemy, że przez lata zwlekał z wydaniem swojego dzieła, nie tylko obawiając się konsekwencji, ale także szyderstw tych, którzy nie umieli wyjść poza własne horyzonty i nie mieli odwagi poszukiwać prawdy. Znamy oczywiste w tamtych czasach dylematy Kopernika, także o charakterze światopoglądowym. Każdy z nas, prowadzących badania naukowe i publikujących ich efekty, zmaga się z własnymi dylematami, są one stałym elementem naszej pracy. Jednak poznanie i obrona prawdy, nawet jeśli wymagają odwagi, są naszym obowiązkiem.

Polecamy

Gośćmi uroczystości byli rektorzy wszystkich polskich uniwersytetów oraz innych uczelni. Kongres zainaugurowali jego współorganizatorzy, czyli trzej rektorzy: UMK - prof. Andrzej Sokala, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - prof. Jacek Popiel i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - prof. Jerzy Przyborowski, w towarzystwie szefowej Kancelarii Prezydenta RP Grażyny Ignaczak–Bandych, ministra edukacji i nauki profesora Przemysława Czarnka oraz jego pełnomocnika ds. utworzenia Akademii Kopernikańskiej prof. Grzegorz Górski.

Minister Czarnek: "ideologie zniekształcają rzeczywistość człowieka"

Do utworzenia Akademii Kopernikańskiej nawiązał w swym przemówieniu minister Czarnek. Przypomniał, że inicjatorem tego przedsięwzięcia jest prezydent Andrzej Duda. Akademia ma organizować i koordynować międzynarodową współpracę naukowców, oferować granty i stypendia, wspierać Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, co pięć lat organizować Światowy Kongres Kopernikański.

Polecamy

- Akademia nie jest i nie będzie konkurencją dla jakiejkolwiek uczelni - mówił minister Czarnek. - Jest ona płaszczyzną debaty, wymiany doświadczeń i współpracy naukowców z całego świata. Dzięki temu dziś otwierany Światowy Kongres Kopernikański gości wybitnych naukowców, noblistów. Nauka to odkrywanie prawdy. Tej prawdy potrzebujemy dziś być może jak nigdy przedtem - w dobie wojen, zwłaszcza tej brutalnej na Ukrainie, w dobie szalejących ideologii zniekształcających rzeczywistość człowieka, w dobie wielu kłótni i konfliktów. Życzę, by Światowy Kongres Kopernikański był okazją do odkrywania na nowo i od nowa pełnej prawdy o Bogu, świecie i człowieku w każdym wymiarze rzeczywistości nas otaczającej.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że Toruń w odpowiedni sposób świętuje 555. urodziny Kopernika?

Przeciwko obecności ministra Czarnka na inauguracji w auli UMK protestowała przed nią grupa manifestantów. Na jednym z ich transparentów można było przeczytać "Inkwizytor Czarnek spaliłby Kopernika". Minister wszedł jednak do auli od innej strony. Dodajmy, że przeciw jego wizycie w Toruniu, w innej formie, protestowali toruńscy politycy Koalicji Obywatelskiej. Przy okazji inauguracji kongresu w okolicy auli manifestowano też w sprawie podwyżek płac na UMK.

Kongres kroczący: w Toruniu, Krakowie, Olsztynie i znów w Toruniu

- Nie ma bardziej godnego miejsca do inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego niż Toruń - mówił podczas jego inauguracji rektor UJ, prof. Jacek Popiel. - Pod koniec maja będziemy go gościć w Krakowie. Pokażemy miejsca związane z Kopernikiem, by kolejne pokolenia wiedziały choćby, że w Bibliotece Uniwersyteckiej jest rękopis jego najsłynniejszego dzieła. Co może Mikołaj Kopernik przekazać kolejnym pokoleniom? Studentom choćby sposób studiowania, na kilku uczelniach. Pokazuje też, że nie można skupiać się na jednej dziedzinie. Przekazał przecież ideę interdyscyplinarnych badań naukowych. Pokazuje także, że naukowiec musi być wolny i odważny, że badania mogą zmienić oblicze świata.

Wykład inaugurujący Światowy Kongres Kopernikański wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles. To kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jednego z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych. W 2019 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za osiągnięcia w dziedzinie kosmologii fizycznej.

Przypomnijmy, że głównym celem Światowego Kongresu Kopernikańskiego jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością Mikołaja Kopernika, jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki. Ma on formułę kroczącą. Od 24 do 26 maja w Krakowie spotkają się ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii ekonomii i filozofii. Uczestnicy części kongresu w Olsztynie (21–24 czerwca) skupią się na biografii wielkiego astronoma, a także muzeach mu poświęconych. Na koniec obrady wrócą do Torunia. Od 12 do 15 września zgromadzi on tu historyków, kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomów i historyków astronomii oraz przedstawicieli nauk medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto