Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Studentka wpadła z 6 gr amfetaminy. "Chciałam tylko spróbować" - tłumaczyła w sądzie

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
22-letnia studentka z Torunia wpadła mając przy sobie 6 gramów amfetaminy. Ta historia zaprowadziła ją przed oblicze sądu, a dokładniej do VIII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Toruniu.
22-letnia studentka z Torunia wpadła mając przy sobie 6 gramów amfetaminy. Ta historia zaprowadziła ją przed oblicze sądu, a dokładniej do VIII Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Toruniu. Adobe Stock/123rf
22-letnia Marta, studentka z Torunia, wpadła z 6 gramami amfetaminy. Oskarżona o posiadanie narkotyków stanęła przed Sądem Rejonowym w Toruniu. Tutaj uwierzono w jej tłumaczenia, że "chciała tylko spróbować". O danie jej szansy wniosła też sama prokuratura.

Ciekawość młodej torunianki skończyła się dla niej grubymi nieprzyjemnościami, bo zaprowadziła ją przed oblicze sądu. 22-latka może jednak mówić o szczęściu: Temida wykazała się wyrozumiałością i dala jej szansę. Uznano ją za winną posiadania narkotyków, ale cale postępowanie karne warunkowo wobec niej umorzono na rok próby. Zapłacić ma jednak 500 zł nawiązki na cel społeczny.

Studentka z Torunia miała przy sobie 6 gramów amfy. Sąd: "Na własny użytek"

Dokładnie 6,13 gr amfetaminy miała przy sobie Marta, gdy wpadła w ręce policji w Toruniu. Ta 22-letnia studentka dotąd nie wchodziła w żadne konflikty z prawem. Ba, jak potem potwierdzono w toku sądowego postępowania, dobrze nie tylko radziła sobie na studiach, ale i była jednocześnie cenionym przez pracodawcę pracownikiem.

Oskarżoną o posiadanie narkotyków dziewczyną zajmował się VIII Wydział Karny Sądu Rejonowego w Toruniu. Wina 22-latki nie budziła wątpliwości. Tym bardziej, że sama oskarżona się do niej przyznała. Szereg okoliczności sprawy wpłynął na to, że sędzia Angelika Kurkiewicz dala toruniance szansę. postepowanie warunkowo umorzyła na rok próby, nakazując jednak wpłacić 500 zł nawiązki na cele społeczne.

- W ocenie sądu stopień winy oskarżonej nie był znaczny. Trzeba tu podkreślić, że oskarżona miała narkotyki na własny użytek. Jak stwierdziła, chciała spróbować, jak reaguje organizm po zażyciu narkotyków i zrobiła to ze zwykłej ciekawości, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania. Wobec powyższego sąd uznał, że oskarżona jest winna, ale stopień jej winy należy ocenić jako niebędący znacznym - stwierdziła sędzia Angelika Kurkiewicz uzasadniając wyrok.

Nigdy nie była karana, uczy się i jest cenionym pracownikiem - to miało znaczenie

Sąd warunkowo umarzając postępowanie miał przede wszystkim na uwadze tzw. właściwości i warunki osobiste oskarżonej oraz dotychczasowy sposób życia.

-Oskarżona ma 22 lata. Nigdy dotąd nie była karana sądownie, w swoim dotychczasowym życiu przestrzegała porządku prawnego. Jest studentką uczelni w Toruniu. Jednocześnie pracuje i jest cenionym przez pracodawcę pracownikiem. Na uwzględnienie zasługiwała również postawa oskarżonej, jej przyznanie się do winy, wyrażenie skruchy, co świadczy o poczuciu odpowiedzialności oskarżonej za popełniony przez nią czyn i świadomość konieczności poniesienia za niego konsekwencji - zaznaczyła sędzia Angelika Kurkiewicz.

Warunkowe umorzenie sprawy na rok oznacza, że w przyszłości w ogóle ślad po tym wydarzeniu się zatrze. Chyba, że Marta nie wykorzysta danej jej szansy. Jeśli w okresie próby znów wpadnie z narkotykami, postepowanie warunkowo umorzone zostanie podjęte, a i odpowiedzieć będzie musiała karnie za kolejny grzech. Należy jednak mieć nadzieję, że taki scenariusz się nie ziści.

Dodajmy, a sąd zaznaczył ten fakt w uzasadnieniu wyroku, że o warunkowe umorzenie postępowania dla 22-latki wnosiła również oskarżająca ją Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód.

Wyrok w tej sprawie, wraz z uzasadnieniem, 24 stycznia br. opublikowany został w Portalu Orzeczeń Sądowych. Jest prawomocny.

PS Imię studentki zostało w tekście zmienione.

WAŻNE. Co grozi za posiadanie narkotyków?

Art. 62. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych) przewiduje, że:

  • par.1 Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • par. 2 Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  • par. 3 W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toruń. Studentka wpadła z 6 gr amfetaminy. "Chciałam tylko spróbować" - tłumaczyła w sądzie - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto