Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Spektakl Krystiana Lupy zakończy festiwal "Kontakt"

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Spektakl "Imagine" trwa sześć godzin, przerwa w nim - około 25 minut
Spektakl "Imagine" trwa sześć godzin, przerwa w nim - około 25 minut Natalia Kabanow
Na zakończenie 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt" w Toruniu swoją ostatnią premierę, spektakl „Imagine”, zaprezentuje jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych reżyserów teatralnych, Krystian Lupa.

Obejrzyj: Remont ulicy Długiej w Toruniu

od 16 lat

Większość spektakli w ramach tegorocznego "Kontaktu" została zaprezentowana w maju. Na czerwiec, a dokładniej na sobotę i niedzielę 11 i 12 czerwca, zaplanowano dogrywkę.

Festiwal "Kontakt": inspiracją był John Lennon

W te dni, w obu przypadkach o godzinie 16 zostanie zaprezentowany w Teatrze im. Wilama Horzycy spektakl „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy. Tylko w tych terminach może on przybyć do Torunia. Dodajmy, że Krystian Lupa, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserów teatralnych po raz ostatni gościł na „Kontakcie” w 1997 roku.

Polecamy

Spektakl "Imagine" powstał w koprodukcji Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie z Teatrem Powszechnym w Łodzi. To artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Krystian Lupa, wychodząc od słów piosenki "Imagine" Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona, a wartości humanistyczne, prawa człowieka, równość i wolność jednostki uległy dewaluacji. Wraca do zjawiska psychologiczno-duchowego New Age oraz życia i twórczości Johna Lennona, który jako „nowy Chrystus” epoki hipisowskiej zaproponował wyobrażenie sobie świata bez wojen, państw i granic, bez nienawiści i własności, ale i bez religii.

Teatr upamiętni Krystynę Meissner

Na niedzielę w ramach "Kontaktu", któremu patronują "Nowości", zaplanowano również „Zszywanie Europy”, czyli trzy rozmowy poświęcone Krystynie Meissner, wieloletniej dyrektor toruńskiego teatru i założycielce festiwalu. Spotkania poprzedzi (około godziny 11) nadanie jej imienia Scenie na Zapleczu. To właśnie Krystyna Meissner była inicjatorką jej budowy w latach 90.

Polecamy

„Zszywanie Europy” będzie spotkaniem z ludźmi teatru, których zawodowe ścieżki skrzyżowały się z Krystyną Meissner. Wezmą w nim udział: Zenon Butkiewicz, Piotr Cieplak, Agata Grenda, Piotr Gruszczyński, Wojciech Majcherek, Olga Nowakowska, Jadwiga Oleradzka, Aleksandra Semenowicz, Bartosz Szydłowski, Tomasz Kireńczuk (online), Ewa Pilawska (online). Poprowadzi je Jan Karow.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto