Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Sąd Rejonowy już oficjalnie w nowej siedzibie. Mamy zdjęcia z otwarta

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu trwała trzy lata
Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu trwała trzy lata Grzegorz Olkowski
Nowa siedziba Sądu Rejonowego na placu Zwycięstwa (formalnie - przy ulicy Warneńczyka 1) w Toruniu została w poniedziałek oficjalnie otwarta. W ten sposób rozwiązano problemy lokalowe tej instytucji, a także Sądu Okręgowego i... Urzędu Miasta.

Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż

Sąd w Toruniu. Budynek o najwyższym standardzie

W uroczystości uczestniczył prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Artur Lesiak, była poseł PiS Anna Sobecka, poseł PiS Mariusz Kałużny, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala, prezydent Torunia Michał Zaleski, starosta toruński Marek Olszewski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. Nowy obiekt poświęcił ordynariusz toruński biskup Wiesław Śmigiel.

- Ten budynek spełnia najwyższe standardy - mówi podczas otwarcia prezes Sądu Rejonowego w Toruniu Krzysztof Dąbkiewicz. - Do dyspozycji dla 12 wydziałów mamy ponad 17 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i 49 sal rozpraw.

Przez lata Sąd Rejonowy borykał się z wielkimi problemami lokalowymi. Jego wydziały były rozrzucone po wielu punktach miasta. Teraz znajdują się w jednym miejscu. Prezes Dąbkiewicz przypomniał, że starania o nową siedzibę rozpoczęły się w 2012 roku.

- To wynik starań wielu osób oraz organów państwowych i samorządowych, ale to w dużej mierze zasługa poseł Anny Sobeckiej. Życzę, by ta nowa siedziba służyła obecnemu pokoleniu i kolejnym najlepiej, jak to tylko możliwe - dodał prezes Dąbkiewicz.

Poseł Mariusz Kałużny przeczytał list wystosowany z okazji otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Była poseł Anna Sobecka dziękowała za zauważenie jej starań o tę inwestycję oraz ministrowi Ziobrze, że "nie był głuchy na moje apele".

- Spoglądam na ten budynek z dumą i satysfakcją, będzie sprzyjać komfortowej pracy, cieszy jego usytuowanie w centralnym punkcie miasta - stwierdziła Anna Sobecka.

Polecamy

Budowa sądu w Toruniu trwała trzy lata

- Trzy lata temu uczestniczyłem w murowaniu kamienia pod ten budynek, cieszę się, że tak szybko i inwestycja została realizowana - mówił z kolei sędzia Artur Lesiak, prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (ta instytucja była inwestorem budowy SR w Toruniu) - Jest bardzo ważna, bo Sąd Rejonowy działa do niedawna w siedmiu lokalizacjach, miał 7800 metrów kwadratowych niedoboru powierzchni. To, że ma nową siedzibę, wpłynie na poprawę warunków, w jakich funkcjonuje Sąd Okręgowy.

Sąd Okręgowy po prostu przejmie obiekty zwolnione przez Sąd Rejonowy. Skorzysta też Urząd Miasta. Jak mówi prezydent Michał Zaleski, magistrat przejmie po Sądzie Rejonowym budynek przy ulicy Młodzieżowej oraz półtora piętra w budynku przy ulicy Mickiewicza 10/16.

- Nowa siedziba Sądu Rejonowego znakomicie wpisuje się w architekturę Torunia. Zainwestowane tu 150 milionów złotych to wydatek bardzo ważny i niezbędny - ocenił prezydent Zaleski i przypomniał, że budowa siedziby sądu to największa inwestycja Skarbu Państwa w Toruniu.

Polecamy

KOD protestuje podczas otwarcia siedziby sądu

Podczas otwarcia przed budynkiem sądu protestowali działacze Komitetu Obrony Demokracji, krytykujący przeprowadzaną w ostatnich latach reformę wymiaru sprawiedliwości. Domagali się jego niezależności oraz przywrócenia do pracy sędziów wykluczonych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, m.in. Igora Tuleyi i Pawła Juszczyszyna.

Przypomnijmy, że budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu zaczęła się w połowie 2018 roku. Byłą realizowana według projektu Pracowni Projektowej AA. Wykonawcą inwestycji na zlecenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku była firma Warbud z Warszawy. Jej realizację mocno wsparł samorząd Torunia, między innymi decydując o przeniesieniu z placu Zwycięstwa na skwer przy skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i Uniwersyteckiej pomnika Artylerzystów i robiąc w ten sposób miejsce dla gmachu SR. Poza tym miasto stworzyło kilkaset miejsc parkingowych w jego pobliżu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto