Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Rozpoczyna się walka z komarami i meszkami. Wiemy kto wykona opryski

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Miasto wybrało firmę, która wykona opryski przeciw insektom. Planowane jest spryskanie obszaru o powierzchni 80 ha.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Miasto rozstrzygnęło przetarg na opryski przeciw insektom!

Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia rozstrzygnął przetarg na realizację zadania pn. „Prowadzenie prac zwalczających owady uciążliwe dla ludzi i zwierząt (meszki i komary) na wybranych terenach zieleni miejskiej Torunia (80 ha) wg wskazań przedstawiciela WŚIE – UMT”. Spośród dwóch złożonych ofert wybrany został Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji „Rattus” Kazimierz Jaworski, z siedzibą przy ul. Reymonta 8/12a w Toruniu. Zwycięzca będzie musiał wykonać powierzone mu zadanie do 31 sierpnia 2022 roku. Opryski rozpoczną się prawdopodobnie na początku czerwca, ponieważ wtedy najczęściej owady te się uaktywniają.

Polecamy

Planowany obszar oprysków:

  • błonia nadwiślańskie przy Parku Miejskim ok. 7,0 ha;
  • Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu ok. 15,0 ha;
  • zieleń przy Fundacji „Św. Ducha” ul. Szosa Bydgoska 15 ok. 4,0 ha;
  • Ogród Zoobotaniczny przy ul. Bydgoskiej ok. 4,5 ha;
  • tereny zieleni przy schronisku dla zwierząt oraz wewnątrz schroniska przy Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu ok. 5,0 ha;
  • park przy ul. Waryńskiego ok. 3,5 ha;
  • pas zieleni wzdłuż Strugi Toruńskiej na osiedlu Chrobrego ok. 3,5 ha;
  • tereny zieleni przy Kościele i stadninie koni na Kaszczorku ok. 4,0 ha;
  • zieleń przy szkole w Kaszczorku ok. 1,5 ha;
  • zieleń w Muzeum Etnograficznym – Kaszczorek ok. 3,0 ha;
  • Park Tysiąclecia na Podgórzu ok. 10,0 ha;
  • tereny zieleni przy Zespole Szkół w Toruniu (Czerniewice) ok. 3,0 ha;
  • tereny zieleni przy Kościele w Czerniewicach oraz na pl. festynowym ok. 2,0 ha;
  • zieleń przy tarasie widokowym na Wisłę (ul. Kujawska ) ok. 1,0 ha;
  • tereny zieleni przy szkole podstawowej na Rudaku ok. 4,0 ha;
  • inne tereny wg potrzeb określanych na bieżąco przez przedstawiciela Zamawiającego, np. obszary imprez plenerowych (w tym Bulwar Filadelfijski przy AZS-ie, rejon Zamku Krzyżackiego i in.), zieleniec przy PKS, przystanki autobusowe i tramwajowe, tereny przykościelne, itp. ok. 9,0 ha;

- Trudno powiedzieć, jak dużo komarów i meszek będzie nam doskwierać w tym roku. Nie powinny być to jednak jakieś wielkie liczby, raczej podobnie jak w latach ubiegłych. W tej chwili aura im nie sprzyja, ponieważ jest sucho, ciepło, a poziom Wisły jest niski. Dopiero gdy zacznie padać i poziom wody w korycie rzeki się zwiększy, insekty się uaktywnią. Oczywiście każdy preparat przeciw insektom wpływa na środowisko i zabija też inne owady. Dla człowieka jest on niegroźny, pod warunkiem, że nie przebywa się na danym terenie w momencie oprysków — tłumaczy prof. Krzysztof Szpila z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.

Polecamy

Co to są za owady?

Meszki to małe owady osiągające od 1,5 do 6 mm długości, zwykle ciemno lub szaro ubarwione. Mają krępe ciało z garbem, krótkie i szerokie skrzydła, masywne czułki i grube odnóża. W Polsce żyje około 50 odmian gatunków meszek. Ich larwy rozwijają się w bieżących wodach. Żywią się one martwymi szczątkami roślin, zwierząt oraz ich odchodami, dzięki czemu pełnią bardzo pożyteczną rolę – oczyszczają rzeki. Dorosłe owady zasiedlają tereny wilgotne w pobliżu zbiorników wodnych. Często występują masowo. Samce żywią się nektarem kwiatów i sokiem roślin. Dla człowieka groźne są więc tylko samice meszek, które swoją dietę uzupełniają krwią. Uwielbiają żerować zwłaszcza po południu i wieczorem.

Komary to insekty powszechne na całym globie, w Polsce znane głównie ze swędzących ugryzień. Ukąszenia komarów są szczególnie nieprzyjemne dla osób z alergią na te owady. Komary zaczynają kłuć, kiedy tylko robi się jasno, mniej więcej o godz. 5 - 6 rano. W pochmurną pogodę mogą być aktywne przez cały dzień. Jak gryzą komary? Wkłuwają się w skórę i wpuszczają tam ślinę. Ta ślina zapobiega krzepnięciu krwi, działa też alergizująco, lekko zapalnie. Komarzyca tę niekrzepnącą krew wysysa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto