Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Rondo za rondem w mieście. Gdzie powstaną kolejne w tym roku i następnych latach?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W tym roku ma powstać rondo na skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i PCK
W tym roku ma powstać rondo na skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i PCK Grzegorz Olkowski
Cztery nowe ronda i jedno gruntownie przebudowane zostaną w tym roku oddane do użytku w Toruniu. Nad kolejnymi będą pracować projektanci. Oto szczegóły!

Zobacz wideo: Takie są powikłania nieleczonej cukrzycy - to cichy zabójca.

od 16 lat

Przez lata Toruń miał tylko jedno rondo - na placu Pokoju Toruńskiego, czyli u zbiegu ulic Dobrzyńskiej, Waryńskiego, Sobieskiego, Chrobrego i Przy Kaszowniku. Kilka pokoleń torunian tu w ramach egzaminu na prawo jazdy było sprawdzanych z umiejętności jazdy w ruchu okrężnym. Po niedawnej przebudowie trudno je już uznać za klasyczne rondo.[polecane]24326443,24328881,24330771,24326141;1;Polecamy[/polecane]

Przybyło za to w ostatnich latach rond w innych punktach Torunia. W planach są kolejne.

Ronda w Toruniu: w 2023 roku przybędzie ich kilka

- Gmina Miasta Toruń od 2017 roku realizuje Program Poprawy Bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg. - W efekcie między innymi doświetlono przejścia dla pieszych, wybudowano wyniesione przejścia dla pieszych, zamontowano sygnalizacje. W tym roku w programie przewidziano budowę rond w kilku miejscach.

nie brakuje opinii, że ronda pozytywnie wpływają na ruch w mieście. Przede wszystkim uspokajają go i spowalniają. Przejazd przez skrzyżowania w formie rond jest też, według wielu sprawniejszy, niż przez te z sygnalizacjami świetlnymi, o ile oczywiście natężenie ruchu nie wymaga ich montażu.

Polecamy

W tym roku ronda powstaną na dwóch skrzyżowaniach ulicy Niesiołowskiego na Rubinkowie - z ulicami Buszczyńskich i Bukową. Kolejne powstanie w centrum miasta - na skrzyżowaniu ulic Grudziądzkiej i PCK.

- Dla tych trzech rond w ubiegłym roku rozpoczęły się prace projektowe, w tym roku planowana jest ich realizacja - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Nowe ronda w Toruniu: także dzięki tramwajom

Wspomniane ronda to inwestycje prowadzone przez MZD. Są też te prowadzone przez Miejski Zakład Komunikacji. Rondo turbinowe powstaje na skrzyżowaniu ulic Warneńczyka, Grudziądzkiej i Bażyńskich, przy okazji przebudowy przecinającego je torowiska tramwajowego. Zostanie oddane do użytku wiosną.

Przy okazji budowy linii tramwajowej między centrum Torunia a północną częścią miasta powstało rondo u zbiegu ulic Watzenrodego i Strobanda na osiedlu Jar.

Trwa z kolei przebudowa ronda Czadcy u zbiegu ulic Legionów, Długiej i Wielki Rów. Okazją ku temu także jest budowa wspomnianej linii tramwajowej. Rondo Czadcy dzięki przebudowie będzie miało nowy kształt. Wcześniej było w zasadzie rondem tylko z nazwy - po prostu obowiązywały tu zasady skrzyżowania o ruchu okrężnym. Jego nowy kształt ma poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. W ostatnich latach doszło tu do wielu śmiertelnych wypadków, w których ginęli piesi i rowerzyści. Przebudowane rondo Czadcy także powinno zostać oddane do użytku wiosną.

Toruńskie ronda: gdzie powstaną po 2023 roku?

MZD pracuje również nad rondami, które miałyby powstać w Toruniu w następnych latach.

- W tegorocznym programie miasto zaplanowało zlecenie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy ronda na skrzyżowaniach ulic: Polna - Legionów, Przy Skarpie - Konstytucji 3 Maja, Watzenrodego - Hubego oraz Łódzka - Włocławska - wylicza Agnieszka Kobus-Pęńsko.

O ronda na skrzyżowaniach Polna - Legionów oraz Watzenrodego - Hubego wnioskowała do MZD Rada Okręgu Wrzosy.

- Na pierwszym z nich często dochodzi do wymuszeń, kierowcy zajeżdżają sobie drogę, dzięki rondu będzie tu bezpieczniej - mówi Marcin Łowicki, przewodniczący Rady Okręgu Wrzosy.

Na skrzyżowaniu Legionów - Polna problem mają przede wszystkim kierowcy skręcający w lewo z pierwszej z nich w drugą, w stronę Szosy Chełmińskiej. Rada Okręgu zabiega jeszcze, by w projekcie ronda, które ma tu powstać, uwzględniona była tzw. zawrotka. Miałaby pojawić się w jego rejonie, kilkadziesiąt metrów w kierunku wschodnim i umożliwić przejazd z południowej na północną jezdnię Polnej i dotarcie do budynku Polna 7b, gdzie mieści się m.in. kawiarnia, restauracja, przedszkole.

W przypadku ronda u zbiegu ulic Watzenrodego i Hubego można żałować, że nie powstaje ono obecnie, przy okazji budowy linii tramwajowej na Jar. To planowane na skrzyżowaniu Przy Skarpie - Konstytucji 3 Maja też jest potrzebne. Także tutaj dochodzi do kolizji i wypadków.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Kolejna "turbina" w Toruniu, trzy już są

Wspomniane rondo na skrzyżowaniu Warneńczyka - Bażyńskich - Grudziądzka będzie czwartym w Toruniu rondem turbinowym. Takie powstały w ostatnich latach na placu Hoffmanna (skrzyżowanie Bema - Fałata - Kraszewskiego), u zbiegu ulic Grudziądzkiej, Celniczej i "nowej" Polnej oraz na placu bp. Chrapka (Przy Kaszowniku - Warneńczyka). Dzięki "turbinie" jest w tych miejscach znacznie bezpieczniej. Zwłaszcza na placu bp. Chrapka, w przypadku którego przez lata nie było w zasadzie dnia bez stłuczki.

Poza tym są w Toruniu ronda:

  • Jacka Kuronia (skrzyżowanie Parkowa - Drzymały - Okólna),
  • Marszałka Ferdynada Focha (Kniaziewicza - Hallera),
  • Pułkownika Witolda Pileckiego (Łódzka - wjazd na nowy most),
  • Ludmiły Roszko (Włocławska - Łódzka),
  • Komitetu Obrony Robotników (Podgórna - Kołłątaja),
  • Kazimierza Ulatowskiego (Legionów - Żwirki i Wigury),
  • Wiślane (Turystyczna - Ligi polskiej - Księżycowa),
  • Witalisa Ugrechelidze (Grudziądzka - trasa średnicowa),
  • Teofila Lorkiewicza (Mickiewicza - Moniuszki),
  • Polaków Poszkodowanych przez Rzeszę Niemiecką (Mickiewicza - Szosa Bydgoska),
  • Bp Adolfa Szelążka (Ugory - Watzenrodego - Wiśniowieckiego,
  • Lecha Bądkowskiego (Pod Dębową Górą - Towarowa - Batorego),
  • Bohaterów Zadwórza 1920 (w ulicy Przelot w Grębocinie),
  • Dr. Tadeusza Ładniaka (Polna - Traktorowa),
  • Heleny Grossówny (Dworcowa, przy wiadukcie Kościuszki),
  • Armii Pomorze (Szuwarów - Czapli),
  • Toruńskich Olimpijczyków (Konstytucji 3 Maja - Olimpijska - Leśny Trakt),
  • Elany (w ciągu Skłodowskiej-Curie, w pobliżu Barwnej),
  • Bielawy (Słupska - Krynicka - Elbląska),
  • Zbigniewa Herberta (Mickiewicza - Tujakowskiego - aleja 500-lecia),
  • Podoficerów (Piastowska - Dobrzyńska - plac św. Katarzyny),
  • Adw. Stefana Michałka (Ślaskiego - Konstytucji 3 Maja),
  • u zbiegu ulic Legnicka - Płocka - Tarnowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto