Toruń. "Psychopaci z Olsztyńskiej" - dwoje nastolatków zatrzymanych przez policję! 17-latka odpowie jak dorosła

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Kręcone przez nich filmiki i przekazywane w ramach internetowej grupy "Psychopaci z Olsztyńskiej" policjanci wezmą pod lupę
Kręcone przez nich filmiki i przekazywane w ramach internetowej grupy "Psychopaci z Olsztyńskiej" policjanci wezmą pod lupę nadesłane
Policja błyskawicznie zareagowała na ujawnione przez nas praktyki "Psychopatów z Olsztyńskiej". Tak nazwały się nastolatki upokarzające dzieci z bloków socjalnych i nagrywające z nimi filmiki. Wczoraj (12.10) zatrzymano dwoje nastolatków: chłopaka i 17-letnią dziewczynę. Ona odpowiada jak osoba dorosła: noc spędziła w areszcie, usłyszała zarzuty nękania.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Toruń. Nastolatki z internetowej grupy "Psychopaci z Olsztyńskiej" zatrzymani. "Zero tolerancji i pobłażania dla takich zachowań"

"Psychopaci z Olsztyńskiej" - tak nazwały swoją grupę w nastolatki. Kręciły filmiki, na których m.in. upokarzały dzieci z bloków socjalnych przy ul. Olsztyńskiej. Ale też uwieczniały swoje libacje z alkoholem i innymi używkami. Wśród poniżanych bohaterów nagrań i zdjęć, przekazywanych potem między sobą przez nastolatki, ale i wypływające poza grupę, to także dzieci z psychicznymi dysfunkcjami.

Cały proceder zdecydowała się ujawnić za pośrednictwem redakcji "Nowości" matka jednego z dzieci mieszkających przy ulicy Olsztyńskiej. Podkreślając, że nagrania to tylko część całego zła, które od dawna dzieje się w tej okolicy za sprawą grupy nastolatków. Używki, drwiny, agresja, płacenie po 10 zł za szokujące i wstydliwe zachowania - to dzieje obok rejonu socjalnego na Bielawach kolejny miesiąc. Same nastolatki przybywają tu np. z Rubinkowa czy ul. Ceglanej, część pochodzi z tzw. dobrych domów.

Czytaj więcej

Policja zareagowała błyskawicznie. Są już pierwsze efekty jej pracy. - Wczoraj (12.10) zatrzymanych zostało dwoje nastolatków. Ale sprawa jest rozwojowa; nie wykluczamy kolejnych zatrzymań. Z naszej strony jest zero tolerancji i pobłażania dla takich zachowań. Formalne śledztwo w kierunku uporczywego nękania wszczęła Prokuratura Rejonowa Toruń-Wschód - mówi Wojciech Chrostowski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Policja zatrzymała dwoje nastolatków. Kim są i co im grozi?

Pierwszy z zatrzymanych przez policję to nieletni chłopak (mający mniej niż 17 lat), traktowany formalnie jako "nieletni sprawca czynu karalnego". W takim też charakterze został już przesłuchany. Podejrzewany jest o uporczywe nękanie, czyli przestępstwo opisane w artykule 190 a par. 1 Kodeksu karnego. Oczywiście, w przypadku nieletniego nie ma mowy o stawianiu zarzutów w rozumieniu standardowej procedury karnej. Tym nastolatkiem w przyszłości zajmie się sąd rodzinny.

Jak osoba dorosła natomiast traktowana jest i będzie kolejna zatrzymana osoba - to 17-letnia dziewczyna. -Ta zatrzymana spędziła noc w policyjnym w areszcie. Usłyszała zarzuty uporczywego nękania. Odpowiadać będzie jak dorosła - zaznacza Wojciech Chrostowski z KMP w Toruniu. Dodajmy, że za przestępstwo z art. 190a kk grozi do 3 lat więzienia.

Policja nie kryje, że sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Odkąd szokujący proceder uprawiany przez "Psychopatów z Olsztyńskiej" został przez nas ujawniony, policjanci intensywnie pracują. Wzięli pod lupę filmiki i zdjęcia; działają innymi metodami operacyjnymi. Jak podkreśla Wojciech Chrostowski, sprawa potraktowana została jako pilna. Ze strony mundurowych i prokuratury nie ma żadnego przyzwolenia na podobne zachowania nastolatków. Niezależnie od tego, czy mają lat 14 czy 17, i z jakich środowisk pochodzą.

Polecamy

Twoje dziecko też zostało upokorzone, nagrane, nękane? Wiesz więcej o sprawie? Policja czeka

Z redakcją "Nowości" zaczęły kontaktować się kolejne osoby znające sprawę "Psychopatów z Olsztyńskiej" oraz - szerzej - patologicznych zachowań uprawianych tam od miesięcy przez grupę nastolatków. Już samych filmików i zdjęć wynika, że pokrzywdzonych dzieci mogło być przynajmniej kilkoro.

Policja apeluje o zgłaszanie się pokrzywdzonych oraz osób mogących wnieść istotne informacje do sprawy. Pod nadzorem prokuratury pracuje nad nią Komisariat Policji Toruń Rubinkowo. - Tutaj zgłaszać można się osobiście, telefonicznie, mailowo - każdą drogą. Osoby zgłaszające sygnały do sprawy zostaną pokierowane do właściwych funkcjonariuszy - mówi Wojciech Chrostowski z KMP w Toruniu.

Zaznaczmy tutaj, że wszczęte formalnie przez Prokuraturę Rejonową Toruń-Wschód śledztwo jest na początkowym etapie. Jego kierunki też jeszcze mogą się zmienić, rozszerzyć. Na razie, jak wspomnieliśmy, pod uwagę brane jest przestępstwo opisane w artykule 190a Kodeksu karnego. Mówi on, że: "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Polecamy

Będzie spotkanie z udziałem prezydenta miasta?

Przypomnijmy, że na ujawnione przez nas zdarzenia natychmiast zareagował też Maciej Krużewski, radny Rady Miasta Torunia (KO). Na ręce Michała Zaleskiego, prezydenta miasta, skierował wniosek międzysesyjny. Skorzystał z takiej niestandardowej możliwości interwencji, bo uznał, że temat jest palący.

"W nawiązaniu do artykułu Nowości „"Psychopaci z Olsztyńskiej" - tak nastolatki poniżają dzieci z socjalu", zwracam się z wnioskiem o pilne zorganizowanie spotkania z udziałem Prezydenta Miasta, policji, Straży Miejskiej, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu oraz innych osób mogących mieć wpływ na zapisane w artykule sytuacje – w tym nowo powołaną Radę Okręgu Bielawy – Grębocin – celem zebrania wszelkich informacji o opisanych procederach oraz przedsięwzięcia odpowiednich środków dążących do skutecznego zaprzestania opisanych działań" - tak brzmi wniosek.

O tym, z jaką reakcją spotka się wniosek radnego - napiszemy niebawem.

WAŻNE. Co działo się przy Olsztyńskiej w Toruniu?

  • Alkohol, narkotyki, obnażanie się, drwiny z dysfunkcyjnych dzieci z bloków socjalnych - to widać na filmikach i zdjęciach; to relacjonuje matka.
  • Upokarzane dzieci z bloków socjalnych zachęcane były do szokujących zachowań, np. zdejmowania spodni, zjadania włosów z części intymnych
  • Kradzieże alkoholu w okolicznych sklepach, najczęściej w "Biedronce" - za sprawą nastolatków, albo wysyłanych tam przez nich dzieci.
  • Nagrania grupy "Psychopaci z Olsztyńskiej" nastolatki przekazywały sobie messengerem i przez Internet. Niektóre wyciekły poza grupę.
  • Na dwóch nagraniach widać, jak nastolatki zawijają dziecko w dywan i unieruchomione zostawiają nad strumieniem. "Wyjdziesz? Dasz radę?" - słychać drwiny. Na innym nagraniu chłopiec z psychicznymi dysfunkcjami popisuje się przed blokiem socjalnym przy ul. Olsztyńskiej i nakłaniany jest do obnażania się. Nie rozumie roli, w jakiej się znalazł. Słychać drwiny, zachęty do dalszych pokazów. "Zdejmuj spodnie! Na ch..j ci spodnie" - pada z ust nastoletnich dziewczyn.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie