Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń przystąpił do realizacji marszałkowskiego programu profilaktycznego przeciwko pneumokokom

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
archiwum Polska Press
Torunianie powyżej 65. roku życia, którzy znajdują się w grupie ryzyka mogą liczyć na bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom.

- Wspólnie z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego przystąpiliśmy do realizacji dwóch programów polityki zdrowotnej: programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci oraz programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych - mówi Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, który w połowie sfinansuje koszty szczepień przeciw pneumokokom dla 332 dzieci oraz dla 200 osób dorosłych.

Dla kogo szczepienie?

Jedna z naszych Czytelniczek, pyta, jakie warunki trzeba spełnić, by będąc osobą dorosłą zaszczepić się za darmo?

Bezpłatne szczepienia kierowane są do osób, które skończyły 65 lat i są w tzw. w grupie ryzyka. Do takiej zaliczamy m.in. osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej. Mieszkańcy, którzy mają takie przypadłości mogą liczyć na darmowe szczepienia w Toruniu. O tym, że szczepienia przeciwko pneumokokom są kierowane do dzieci wszyscy wiedzą, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że warto je wykonać także po 65. roku życia.

Warto przypomnieć, że te niebezpieczne bakterie przyczyniają się do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. To między innymi zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu i sepsa.

- Zakażenie pneumokokami dotyczy każdej grupy wiekowej, ale szczególnie narażone są małe dzieci i osoby w wieku podeszłym. Ciężki przebieg choroby, zdecydowanie częściej, obserwuję się u osób z dodatkowymi czynnikami obniżającymi odporność, np. po usunięciu śledziony, przewlekłym nieżytem oskrzeli, czy astmą oskrzelową, dlatego to właśnie do osób obciążonych kierujemy bezpłatne szczepienia - podkreśla Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

Nie tylko Toruń

Szczepienia dla seniorów w naszym mieście będą wykonywane w kilku miejscach m.in. w prywatnej przychodni Nowak & Nowak przy ul. Filtrowej, w przychodniach „Tormed”, czy Centrum Medycznym „Olk-med”.

Warto podkreślić, że Toruń jest jednym z kilkunastu samorządów w województwie kujawsko-pomorskim, które przystąpiły do profilaktycznego programu przeciwko pneumokomom .

- Udział w programie szczepień dla dorosłych zadeklarowało 18 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień. Ze szczepień w regionie skorzysta 1126 osób w wieku powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka - mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Profilaktyka to podstawa

Województwo kujawsko - pomorskie na profilaktyczne programy przeciwko pneumokomom dla seniorów przeznaczy prawie 200 tysięcy złotych. Dwa razy więcej zapłaci za szczepienia dla dzieci.

- Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Tymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toruń przystąpił do realizacji marszałkowskiego programu profilaktycznego przeciwko pneumokokom - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto