Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Problemy z ukończeniem inwestycji w dawnych młynach

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Budowa Młyna Kultury przy ulicy Władysława Łokietka
Budowa Młyna Kultury przy ulicy Władysława Łokietka Grzegorz Olkowski/Polska Press
Przedłuża się realizacja inwestycji w dawnych toruńskich młynach. Na ukończeniu powinna być już budowa Młyna Kultury, a jeśli chodzi o Space EDUHub, to właśnie ruszył trzeci już przetarg na wykonawcę, który zakończy się pod koniec miesiąca.

Zobacz wideo: Rozpoczyna się trzeci etap rewitalizacji parku na Bydgoskiem.

Trzeci przetarg na budowę Space EDUHub w Toruniu

Space EDUHub ma być centrum-edukacyjno-naukowym, które będzie popularyzować wiedzę o kosmosie i technologiach kosmicznych. W skład Space EduHUB wejdą: budynek główny o powierzchni użytkowej blisko 3 tys. mkw., w którym znajdą się m.in.: centrum kontroli space tor, space arena, rock-lab (makiety planetarne) oraz namiot sferyczny, czyli miejsce wdrażania eksperymentów. Będą w nim realizowane projekty, pomysły, rozwiązania naukowców i przedsiębiorców dotyczące odkrywania kosmosu, a także odnawialnych źródeł energii. Na budynku centrum zaplanowano również zainstalowanie teleskopu.

Wspomniane problemy polegają na tym, że przetargi były już ogłaszane dwa razy, ale obie zgłaszające się firmy do realizacji przedsięwzięcia proponowały zbyt wysokie dla miasta koszty.

- Ich oferty przekraczały od 50 do 100 proc. wartości kosztorysu inwestorskiego. Wykonawcy tłumaczą to tym, że w całej Polsce brakuje od 80 do 100 tys. pracowników budowlanych, a także wzrostem cen materiałów budowlanych o nawet 7-8 proc. - mówił Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia.

- Zadanie ma pełną gotowość realizacyjną. Jest opracowana dokumentacja projektowa, jest pozwolenie na budowę. W 2019 roku gmina pozyskała dofinansowanie na realizację tej inwestycji ze środków RPO WK-P 2014-2020 w kwocie 11,726 mln zł. Obecnie ogłoszone jest po raz trzeci postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, termin otwarcia ofert 5.01.2022 roku, a planowany okres realizacji 16 miesięcy od podpisania umowy - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta Torunia.

Toruń: Na jakim etapie budowy jest Młyn Kultury?

Młyn Kultury w całości dedykowany jest twórczości artystycznej i jej aktywnym odbiorcom. Sześciokondygnacyjny gmach o kubaturze 18 tys. msz., z dużym udziałem przeszkleń i efektowaną zewnętrzną konstrukcją stalową oraz ceglaną elewacją będzie bardzo awangardowy, ultranowoczesny, także w aranżacji wnętrz.

Parter będzie strefą ogólnodostępną. Będą się tu mieścić kawiarnia, przestrzeń wystawiennicza i szatnia. Pierwsze piętro zaplanowane zostało jako królestwo galerii, z miejscem na warsztaty plastyczne dla najmłodszych i salą wystawową. Ulokuje się tu pierwsza w Polsce profesjonalna galeria twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Będą w niej prezentowane bogate zbiory Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. Drugie i trzecie piętro zajmie Książnica, która umieści tu swoją mediatekę i przeniesie filię z ulicy Kościuszki. W tej części Młyna przewidziano m.in. salę zbiorów i czytelnię, odpowiednio urządzoną i przyjazną kolorystycznie strefę malucha, strefy gier i komiksów oraz salę wykładową. Ostatnie trzy piętra przeznaczono dla Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, który urządzi tu swoją główną siedzibę z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na biura.

- Zaawansowanie robót wynosi ponad 80 proc. Na ukończeniu są już prace na poszczególnych piętrach, między innymi układanie parapetów wewnętrznych, malowanie ścian i „biały montaż” w pomieszczeniach łazienek. Ułożona została już wykładzina podłogowa. Gotowe jest również oświetlenie. Pomieszczenia są przestronne i jasne, wypełnione naturalnym światłem. Projektanci przewidzieli możliwość prowadzenia zajęć kulturalnych w kameralnych grupach. W tym celu zamontowane zostały mobilne ścianki działowe. Największy zakres prac będzie jeszcze prowadzony w ciągach komunikacyjnych. Zamontowane są już konstrukcje wind. Czekamy jeszcze na pozostałe elementy komunikacji pionowej, czyli kabiny i ich obudowy. W obiekcie uruchomiono już ogrzewanie, a prace wykończeniowe będą kontynuowane także w okresie jesienno-zimowym - tłumaczy Maciej Czepiel z Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego.

Całość będzie kosztować 31,6 mln złotych. Inwestycja finansowana jest z budżetu województwa oraz środków unijnych - dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 15 mln złotych. Zakończenie planowane jest w najbliższych miesiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto