Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń: Porządki w lesie przy Forcie II

UM Torunia
Miasto chce przekształcić obszar między ulicą Rydgiera a Fortem II w Toruniu w teren leśno-parkowy.

Miasto chce przekształcić obszar między ulicą Rydgiera a Fortem II w Toruniu w teren leśno-parkowy.

- W lasku wykonaliśmy już cięcia, dzięki czemu przerzedziliśmy drzewostan – mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Szczepan Burak. – Następnie ustawione zostaną ławki. Zamierzamy również powiesić budki lęgowe.

Chodzi o teren leśny na Rubinkowie w Toruniu, wzdłuż Fortu II, między fortem a ulicą Rydgiera. Tuż obok znajduje się również orlik. Rośnie tam naturalny las. Miasto chce przekształcić ten obszar w teren leśno-parkowy, tak by torunianie mogli z niego jak najwięcej korzystać. Wkrótce postawione zostaną ławki, tak by spacerujący tam mieszkańcy mogli również na chwilę usiąść. W tym roku powieszone zostaną także budki lęgowe dla ptaków.

Warto wiedzieć, że Fort II w Toruniu (Feste I, Bülow, im. S. Czarneckiego) to jeden z najstarszych fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Toruń. Pierwszy zbudowany w twierdzy standardowy fort artyleryjskich główny. Postawiony został w bardzo ważnym punkcie - przy dzisiejszej ul. Leszczynowej, przy drodze na Lubicz. Wraz Przyczółkiem Mostowym, fortem kolejowym i Fortem XI utworzył zewnętrzny pierścień obronny chroniący miasto i most od strony granicy rosyjskiej.

Jego budowa, jak i Fortu XI różni się znacznie od pozostałych fortów głównych Twierdzy Toruń. Opiera się na planach z 1974 roku standardowego symetrycznego małego fortu głównego. Różnice te polegają na innym usytuowaniu prochowni i chodników strzeleckich ze strzelnicami. W trakcie budowy jednak dokonano wielu przeróbek i usprawnień upodabniających go do późniejszych standardowych pruskich fortów głównych.

Prace nad Fortem II rozpoczęto w 1878 roku i trwały do roku 1882. Jego uzbrojenie stanowiło łącznie 26 dział. W późniejszym okresie dobudowano jeszcze dwie baterie skrzydłowe ze schronami. Przebudowie uległ tez sam fort zamieniając jego typ z typowo artyleryjskiego, poszerzając o funkcje magazynowo-koszarowe.

W latach 80-tych i 90-tych właścicielem fortu był Winpol. Fort uległ wtedy nieodwracalnym przebudowom, cześć pomieszczeń adaptowano do produkcji. Fort był zaniedbany. Jego  obecny jego właściciel (Firma Staler) przejął go w bardzo złym stanie. Został adoptowany na pomieszczenia magazynowe, a właściciel podjął prace remontowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto