Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Podziemnej instalacji sanitarnej w sąsiedztwie Bramy Klasztornej nie będzie

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Przed Bramą Klasztorną archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkryli północny fragment kompleksu św. Ducha, jednego z najważniejszych miejsc dla historii Torunia. Trafili na cmentarz, który sąsiadował z XIII-wiecznym kościołem, gotycki mur sąsiadujący z furtą klasztorną, trakt prowadzący od tej furty do bramy miasta, oraz relikty drewnianych konstrukcji. Wśród gotyku na dotyk, dobrze zachowane pozostałości palisady ograniczającej kiedyś klasztorny kompleks od północy, był niespodzianką. Badacze znaleźli również sporo ceramiki, w tym takiej pamiętającej pamiętającej czasy przed lokacją miasta.
Przed Bramą Klasztorną archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkryli północny fragment kompleksu św. Ducha, jednego z najważniejszych miejsc dla historii Torunia. Trafili na cmentarz, który sąsiadował z XIII-wiecznym kościołem, gotycki mur sąsiadujący z furtą klasztorną, trakt prowadzący od tej furty do bramy miasta, oraz relikty drewnianych konstrukcji. Wśród gotyku na dotyk, dobrze zachowane pozostałości palisady ograniczającej kiedyś klasztorny kompleks od północy, był niespodzianką. Badacze znaleźli również sporo ceramiki, w tym takiej pamiętającej pamiętającej czasy przed lokacją miasta. Grzegorz Olkowski
Prezydent Torunia poinformował, że w porozumieniu z archeologami z UMK oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zdecydował o odstąpieniu od planów budowy podziemnej instalacji sanitarnej w sąsiedztwie Bramy Klasztornej. Niedawno pisaliśmy, że archeolodzy trafili tam na średniowieczny cmentarz i wiele bardzo cennych pamiątek związanych z kompleksem św. Ducha. W ich obronie wystąpili m.in. autorzy i sygnatariusze petycji skierowanej do ministra kultury, władz konserwatorskich i lokalnych.

Polecamy: Tak z drona wygląda teren pod dawnym Polchemie

od 7 lat

Czy widać światełko w tunelu, czy raczej kanalizacji? I w mrokach... Nie, nie pradziejów, bo skarby pradziejów właśnie wychodzą na światło dzienne. Kilka dni temu pisaliśmy, że przed Bramą Klasztorną archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkryli północny fragment kompleksu św. Ducha, jednego z najważniejszych miejsc dla historii Torunia. Trafili na cmentarz, który sąsiadował z XIII-wiecznym kościołem, gotycki mur sąsiadujący z furtą klasztorną, trakt prowadzący od tej furty do bramy miasta, oraz relikty drewnianych konstrukcji. Wśród gotyku na dotyk, dobrze zachowane pozostałości palisady ograniczającej kiedyś klasztorny kompleks od północy, był niespodzianką. Badacze znaleźli również sporo ceramiki, w tym takiej pamiętającej pamiętającej czasy przed lokacją miasta.

Miejsce dla Torunia ważne, znaleziska niezwykłe, stanowisko bardziej niż obiecujące... Tymczasem, zgodnie z inwestycyjnymi planami władz miasta, w wykopie miała powstać przepompownia ścieków. O zmianę tych planów zaapelowała grupa toruńskich przewodników. Jak wspominaliśmy, napisali oni i opublikowali petycję, w której również postulowali wyeksponowanie odkrywanych właśnie reliktów budynków pamiętających początki miasta. Wygląda na to, że tym razem, przynajmniej częściowo, apele te odniosły skutek. W piątek na facebookowym profilu prezydenta Michała Zaleskiego pojawiło się oświadczenie:

Co będzie dalej?

"Pragnę poinformować, iż w porozumieniu z prowadzącymi badania archeologami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zdecydowaliśmy o odstąpieniu od umieszczania infrastruktury podziemnej, m.in. przepompowni i studni, na terenie w sąsiedztwie Bramy Klasztornej. Co do ewentualnego zabezpieczenia i wyeksponowania historycznych treści archeologicznych, decyzje zostaną podjęte przez ekspertów po przebadaniu terenu inwestycji".

Czego szukają archeolodzy?

Przypomnijmy, że zgodnie z zeszłoroczną deklaracją władz miasta, archeolodzy mają przebadać teren położony na północ od Bulwaru Filadelfijskiego, gdzie powinny się znajdować pozostałości XIII-wiecznego kościoła św. Ducha, a także pochodzącego również z XIII wieku szpitala, drugiego, jaki powstał na terenie państwa krzyżackiego, oraz XIV-wiecznego klasztoru. Archeolodzy spodziewali się również trafić na cmentarz. Ludzkie kości w tym rejonie były znajdowane przy okazji niemal wszystkich prowadzonych tam inwestycji. Jak dotąd jednak cmentarz nie był badany przez naukowców. Warto też pamiętać, że w kryptach kościoła, jeżeli uda się je odnaleźć, mogą znajdować się szczątki pierwszych rycerzy zakonnych, którzy trafili do Torunia.
Prace te nie wpłyną na prowadzone na bulwarze roboty drogowe, ani na termin oddania do użytku przebudowanego nabrzeża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto