Polecamy

Park Pamięci w Toruniu u o. Tadeusza Rydzyka otwarty. Obecni m.in. premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński ZDJĘCIA [9.08] © Grzegorz Olkowski
[2/90]

Park Pamięci w Toruniu u o. Tadeusza Rydzyka otwarty. Obecni m.in. premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński ZDJĘCIA [9.08]

O tym, że toruński redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk sfinalizował kolejną inwestycję w Porcie Drzewnym, pisaliśmy kilka dni temu. Park Pamięci zlokalizowany jest tuż obok sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II i niedaleko budynków Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Na obszernym zielonym terenie z granitowymi alejkami stanęło 100 postumentów, na których znalazły się nazwiska 18,5 tysięcy Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Nad Parkiem Pamięci powiewa polska flaga, a kluczowy element obiektu stanowił rząd postumentów tworzący widoczny z lotu ptaka kontur dzisiejszych granic Polski. Prostopadłościany są podświetlone białym i czerwonym światłem, aby dodatkowo podkreślić narodowy charakter miejsca. Podczas sobotniego otwarcia przy każdym postumencie stał żołnierz z pochodnią.

Docelowo park upamiętniać będzie ok. 40 tysięcy nazwisk. Honorowani tu będą nie tylko Polacy. W toruńskim parku mają być także uwiecznione nazwiska Ukraińców ratujących Polaków - ofiary rzezi wołyńskiej.

Park Pamięci powstał z inicjatywy Rodziny Radia Maryja, by upamiętnić Polaków, którzy w trakcie II wojny światowej narażali życie swoje i całych rodzin, by ratować Żydów.

- W 1998 roku poprosiliśmy słuchaczy, Rodzinę Radia Maryja, aby dawali świadectwa, przesyłali świadectwa, jak zachowali się w czasie II wojny światowej, ratując swoich sąsiadów. Po tym apelu do Radia Maryja zgłosiły się tysiące Polaków. Wysyłali swoje wspomnienia. I na podstawie tych świadectw wydana została publikacja „Godni synowie naszej Ojczyzny”. To nie był koniec. Powstał Instytut Pamięć i Tożsamość, który bada i weryfikuje wszystkie historie, jakie napływają do Torunia. Najpierw ponad tysiąc polskich bohaterów zostało przypomnianych w Kaplicy Pamięci w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Kontynuacją tego dzieła jest Park Pamięci Narodowej - mówił na antenie Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i Dyrektor Radia Maryja.

Jeszcze przed rozpoczęciem mszy św., o. Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów wręczył pamiątkowe Srebrne Orły 1920 roku osobom - jak tłumaczył o. Rydzyk - którym należy się podziękowanie "za odwagę wspierania Polaków i katolików". Pierwszego srebrnego orła otrzymał Jarosław Kaczyński, kolejne m.in. Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Piotr Gliński i prezes Lotosu, Paweł Majewski.

Park Pamięci przy toruńskim sanktuarium powstał z udziałem publicznych pieniędzy. Premier Mateusz Morawiecki przeznaczył na park 5 milionów złotych z rezerwy budżetowej już w październiku 2018 r. W lipcu 2019 roku ta kwota okazała się niewystarczająca, dlatego szef rządu przekazał na Park Pamięci kolejne trzy miliony złotych.

W uroczystości brał także udział prezydent Torunia - Michał Zaleski. Dodajmy, że mimo pandemii i wzrostu zakażeń koronawirusem w uroczystościach tłumnie wzięli udział wierni.

Symboliczną wstęgę otwierającą toruński park krótko przed godz. 22 przecięli jednocześnie: Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie: Jacek Sasin, Piotr Gliński, Jan Krzysztof Ardanowski, Mariusz Błaszczak, Zbigniew Ziobro, prezes IPN Jarosław Szarek i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Następnie, po poświęceniu parku przez abpa Głódzia, odbył się apel poległych, zorganizowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wśród przywołanych w nim osób zasłużonych dla ratowania Żydów, wymienieni zostali m.in. Irena Sendlerowa i Władysław Bartoszewski.

Otwarcie Parku Pamięci o. Rydzyka - wypowiedzi

- Ten Park, który dzisiaj jest otwierany dobrze Polsce się przysłuży. Przysłuży się przeciwstawieniu temu, co ma nas na różne sposoby pogrążyć, uderzyć w naszą godność, ale w jakimś dalej posuniętym planie także w inne nasze interesy - mówił Jarosław Kaczyński podczas otwarcia Parku Pamięci mającego upamiętnić Polaków, którzy ratowali Żydów.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości jako pierwszy zabrał głos podczas sobotniej uroczystości. W trakcie swoje wystąpienia nawiązywał też do wizyty Jana Pawła II w 1991 roku i wygłoszonych przez niego wtedy kazań, które wskazywały drogę dalszego działania. Kaczyński mówił też o początkach Radia Maryja.

- Tutaj,w tym mieście, nie tak daleko od tego miejsca, w malutkim domku zostało podjęte pewne dzieło. Dzieło, które nazwano Radiem Maryja. Przedsięwzięcie wydawało się skromne, trudne, wręcz niemożliwe - mówił poseł Kaczyński.

Ojciec Tadeusz Rydzyk podczas sobotniej uroczystości w Parku Pamięci w toruńskim sanktuarium powitał prezesa Prawa i Sprawiedliwości jako pierwszego wśród gości. W dalszej kolejności witał premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów, prezydenta Torunia, czy wojewodę kujawsko-pomorskiego. Toruński redemptorysta dziękował za dobrą zmianę i wraz ze współbraćmi podczas mszy wręczył specjalne orły, symbolizujące Bitwę Warszawską z 1920 r. "za odwagę wspierania Polaków i katolików". Pamiątki trafiły m.in. do Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, który także zabrał głos w Toruniu. W jego ocenie Park Pamięci to dzieło krzyczące na cały świat o straszliwym losie Polaków podczas II wojny światowej.

- Park Pamięci jest nie tylko miejscem pamięci, ale przede wszystkim jest miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się i ryzykując życie ratowali innych- swoim sąsiadów, często ludzi, których nie znali. Nie da się mierzyć tamtej solidarności i męstwa tamtych ludzi w żaden mierzalny sposób- mówił premier.

Z kolei wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w swoim wystąpieniu mówił, że instytucje pamięci to instytucje refleksji nad wartościami, które są nam potrzebne do życia.

- To są także instytucje, które służą rachunkowi sumienia niekiedy, bo rachunek sumienia to oddzielania dobra od zła - mówił szef resortu kultury w Toruniu.

[aktualizacja - 11.40 - 09.08.2020]

tekst: Paulina Błaszkiewicz

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Piotr Gliński, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro, Jan Krzysztof Ardanowski, Mariusz Błaszczak a także prezydent Torunia Michał Zaleski pojawili się na mszy św., której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź z okazji otwarcia w Toruniu Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”.

Najnowsze wiadomości

reklama