Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Otwarcie nowej elektrociepłowni gazowej EDF [ZDJĘCIA]

SzS
Otwarcie elektrociepłowni EDF w Toruniu [ZDJĘCIA]

Zobacz także: Pożar w restauracji na Rynku Staromiejskim w Toruniu [ZDJĘCIA]
Otwarcie elektrociepłowni EDF w Toruniu [ZDJĘCIA] Zobacz także: Pożar w restauracji na Rynku Staromiejskim w Toruniu [ZDJĘCIA] Jacek Smarz
W piątek (21.04) odbyło się oficjalne otwarcie nowej elektrociepłowni gazowej w EDF Toruń. Z nowoczesnych instalacji wytwarzane są już ciepło i energia elektryczna. Zmiana paliwa na gazowe przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego.

Toruń. Otwarcie nowej elektrociepłowni gazowej EDF [ZDJĘCIA]

W piątek została oficjalnie otwarta nowa toruńska elektrociepłownia gazowa. Nowoczesny obiekt, którego sercem są dwie ogromne turbiny lotnicze powstał kosztem 550 milionów złotych. Uroczystość najwyraźniej nie zelektryzowała gospodarzy miasta i regionu. Chociaż wcześniej ochoczo pozowali do zdjęć przy okazji wmurowywania kamienia węgielnego, teraz byli nieobecni.

Podczas silnych mrozów dwa kotły węglowe w starej ciepłowni w Grębocinie były w stanie przerobić w ciągu godziny nawet 32 tony węgla. Przez wielki komin do atmosfery przedostawały się znaczne ilości zanieczyszczeń. Dziś te kotły są już zimne i nieużywane, pełną parą pracują natomiast urządzenia nowej elektrociepłowni gazowej, która poza ciepłem, wytwarza również energię elektryczną.

Zobacz także: Pożar w restauracji na Rynku Staromiejskim w Toruniu [ZDJĘCIA]

- Ten projekt w polskiej energetyce jest wyjątkowy - mówi Thierry Doucerain, prezes zarządu EDF Polska. - Mogliśmy zmodernizować stare kotły węglowe, zdecydowaliśmy się jednak zastąpić je nowoczesną instalacją. Zrobiliśmy to, aby poprawić jakość powietrza i zwiększyć efektywność. W Polsce jest wiele miejsc, gdzie sieci ciepłownicze są zasilane starymi kotłami węglowymi. Z tego co wiem, takiej transformacji jak tutaj, dokonano po raz pierwszy.

Dzięki temu rozwiązaniu poziom emisji tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów zmniejszy się o 90 procent. Jak zapewniają eksperci z EDF, oddana właśnie do użytku elektrociepłownia gazowa zapewni Toruniowi bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego na co najmniej 20 lat.

Ponad sto tysięcy osób korzystających z produkowanego w Grębocinie ciepła najbardziej zapewne interesuje to, w jaki sposób nowa inwestycja wpłynie na wysokość rachunków za ogrzewanie.

- Jesteśmy na etapie uzgadniania taryfy z Urzędem Regulacji Energetyki - mówi Robert Kowalski, prezes zarządu EDF Toruń. - Nie wiemy jeszcze, jakie będą ostateczne wartości, ale mogę podkreślić, że gdy podejmowaliśmy decyzję o tej inwestycji, podpisaliśmy porozumienie z Gminą Miasta Toruń, w którym wyraźnie zobowiązaliśmy się nie przekraczać granicznych wartości wynikających głównie ze zmiany technologii węglowej na gazową. To są wartości nie przekraczające dwucyfrowych wartości dla klienta finalnego.

Ceny ciepła zatem nieznacznie wzrosną, ale podwyżki nie będą przekraczały 10 procent.

Budowa nowoczesnej elektrociepłowni gazowej, której sercem, jak już wspominaliśmy, są dwie ogromne turbiny lotnicze o mocy 100MW, podobne do tych napędzających m.in. samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych, rozpoczęła się w lipcu 2015 roku. Kamień węgielny został wmurowany cztery miesiące później. Pod aktem erekcyjnym podpisali się gospodarze miasta i regionu, którzy przy okazji nie szczędzili słów uznania dla tego przedsięwzięcia. Na piątkowej uroczystości oficjalnego otwarcia nowej elektrociepłowni gospodarzy zabrakło. Nie pojawił się na niej wojewoda, nie było marszałka Całbeckiego, ani prezydenta Michała Zaleskiego. Nie pojawił się zresztą żaden z jego licznych zastępców - stronę miejską reprezentował dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, Marcin Kowallek.

Niedawno pisaliśmy o konflikcie pomiędzy EDF Toruń a Geotermią Toruń, założoną przez związaną z Radiem Maryja Fundację Lux Veritatis. Czyżby tu właśnie znajdowało się źródło tej wyjątkowej absencji samorządowców? Swoją drogą warto również dodać, że już w styczniu 2016 roku pojawiła się wiadomość o tym, że francuska firma EDF miałaby sprzedać swoje aktywa w Polsce.

Warto wiedzieć

Nowa elektrociepłownia gazowa jest wyposażona w wysokosprawną instalację kogeneracyjną o łącznej mocy cieplnej 357,6 MWt oraz mocy elektrycznej 106 MWe. Zamontowano w niej dwie turbiny gazowe (łączna moc 106 MWe), dwa kotły odzysknicowe (237,6 MWt), cztery kotły wodne jako źródła szczytowo-rezerwowe (łączna moc 120 MWt) oraz akumulator ciepła o pojemności 12 tys. metrów sześciennych. Budowa elektrociepłowni kosztowała ok. 550 milionów złotych, z czego 50 procent zostało sfinansowanych przez Polski Fundusz Rozwoju, który stworzył razem z EDF spółkę celową do budowy elektrociepłowni.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto