Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Opowieść o balonowym szaleństwie. W sobotę spacer tematyczny z CSW

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Na trasie zwiedzania nie zabraknie wizyty w koszarach przy ul. Sienkiewicza
Na trasie zwiedzania nie zabraknie wizyty w koszarach przy ul. Sienkiewicza NAC/Agnieszka Bielecka
W sobotnie przedpołudnie miłośnicy historii Torunia będą mogli wyruszyć na kolejny spacer tematyczny, tym razem pod hasłem "Toruńskie balonowe szaleństwo. Bydgoskie i nie tylko". Będzie o czym posłuchać, bo baloniarskie tradycje są w naszym mieście wyjątkowo bogate.

Obejrzyj wideo: Irena Santor w Toruniu

od 16 lat

Sobotni spacer rozpocznie się o godzinie 10 na skrzyżowaniu ulic św. Józefa i Balonowej - już samo miejsce i nazwa drugiej z ulic nie są wybrane przypadkowo. Identyczny spacer organizowany przez CSW odbył się w ubiegłym roku, jednak duże zainteresowanie sprawiło, że teraz trasa zostanie powtórzona. Przewodnikiem na balonowej wycieczce ponownie będzie Marcin Orłowski.

Polecamy

- Zapraszamy wszystkich na spacer śladami toruńskich baloniarzy, przede wszystkim żołnierzy 1. Batalionu Balonowego, którzy królowali na niebie nad Toruniem. W okresie międzywojennym ich balony były dostrzegane z dziesiątków kilometrów. Latali oni również jedynym polskim wojskowym sterowcem, a wydaje się, że był to największy obiekt latający w całych dziejach polskiego wojska. Opowiemy też o różnych wyczynach toruńskich baloniarzy, o tysiącach kilometrów, które potrafili przelecieć za jednym razem. Wzbijali się tak wysoko, jak dzisiaj latają międzykontynentalne odrzutowce pasażerskie: w zwykłym koszu balonu wzlatywali w temperaturę -50 stopni. Na spacerze będzie można poznać także dzieje takich osób, jak Zbigniew Burzyński. Był to dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Benneta, ale również toruński wykładowca, wynalazca i konstruktor balonów. Będą też historie smutne – dzieje baloniarzy, którzy zginęli na frontach wojny z bolszewikami w 1920 roku, na frontach II wojny światowej, a także w Katyniu. Baloniarze to ludzie, którzy odnieśli wiele sukcesów, i którzy znaczyli naprawdę wiele dla Torunia. Dziś są w mieście zapomniani. Żaden z nich nie ma w Toruniu nawet ulicy nazwanej jego imieniem - zauważa Marcin Orłowski.

Polecamy

Bilety na sobotnią wycieczkę kosztują 15 zł - można je nazywać elektronicznie poprzez serwis GoOut.net. Warto się pospieszyć, a także dopełnić formalności - w programie zwiedzania jest wejście na teren dawnych koszar przy ulicy Sienkiewicza, które w dalszym ciągu należą do wojska. Aby uczestniczyć także w tym punkcie programu, należy do piątku do godziny 10 rano wysłać wiadomość na adres mailowy [email protected] ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem dokumentu osobistego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto