Toruń. Od portu nad Wisłą do Bulwaru Filadelfijskiego. Tak się zmieniało toruńskie nabrzeże [archiwalne zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Toruński port na początku XX wieku.
Toruński port na początku XX wieku. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Nabrzeże przez stulecia było dla Torunia najważniejszym oknem na świat. W latach 30., gdy port jeszcze tętnił życiem, zachwycony panoramą miasta Józef Czechowicz pisał o Wiśle widzianej przez toruńskie bramy na przestrzał. Widok ten zawsze pozostawał bez zmian. Aż do teraz.

Obejrzyj: Bella Skyway Festival w Toruniu

Toruń zakotwiczył nad Wisłą niemal 800 lat temu. Przycumował się do niej mocno, to właśnie królowej polskich rzek miasto zawdzięczało rozkwit i potęgę. To rzeka była najważniejszą toruńską bramą na świat, więc nawet w czasach, gdy do toruńskiego portu zawijały statki morskie, nikt prowadzących na brzeg bram niczym nie zasłaniał.

Polecamy

O związkach Torunia z Wisłą pisali ekonomiści, architekci, historycy, wiślaną panoramą zachwycali się poeci. Wśród tych ostatnich był między innymi Józef Czechowicz, który swym zachwytom dał wyraz w wierszu "Toruń".

Czym zachwycał się w Toruniu Józef Czechowicz?

"Tu tyle lip gu­bią­cych kwiat / taki za­pa­chów od­męt / wie­że w księ­ży­cu srebr­ne po­chod­nie / na ko­ścio­łach po­dob­nych do tratw / od­pły­wa mia­sto pod nie­bem z ciem­ne­go szkła / po­py­cha­ją je strza­ły na czar­nych tar­czach ze­ga­rów / ci­sza i mgła / i ob­łok tak­że pły­ną­cy do noc­nych ja­rów.
Fa­lu­ją go­tyc­kich okien szra­my / któ­re od­błysk na kra­tach roz­gwież­dża / suną ce­gla­ne mury bra­my / jed­na schy­li­ła się na­wet jak maszt / w bra­mach Wi­sła na prze­strzał (...)".

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Wiersz pochodzi z wydanego w 1936 roku tomu "Nic więcej". Trzy lata wcześniej, z okazji 700-lecia Torunia w "Słowie Pomorskim" pojawił się natomiast swego rodzaju poemat historyczno-ekonomiczny, napisany zapewne przez Mariana Sydowa, bo któż inny wtedy tak o Toruniu pisał?

"Toruń i Wisła to para kochanków, złączonych ze sobą węzłami szczerego sentymentu: śluby złożone przed wiekami dotąd zostały nienaruszone, a o rozwodzie oczywiście niema mowy, mimo, że pani Wisła jako istota płci „nadobnej” miewa czasem swoje chimery i kaprysy, jak o tem świadczą tablice w murach nabrzeżnych, dokumenty niesłychanie wielkich wylewów Wisły. Te rzadkie zresztą objawy złego humoru Wisły Toruń przyjmuje z filozoficznem pobłażaniem i od czasu do czasu tylko pokiwa jej dobrotliwie upominająco palcem Krzywej Wieży, z czego znowu Wisełka wiele sobie nie robi, przyjmując to jako zwykłe kiwanie palcem w bucie. Od rana do późnego wieczora, a nawet w nocy przepływają przez Toruń liczne parostatki towarowo­-pasażerskie i holownicze.
O rozmiarze żeglugi wiślanej świadczą następujące licz­by: w sierpniu br. odeszło z Torunia w górę rzeki i z powrotem przypłynęły 293 parostatki towarowo-pasażer­skie, 39 holowników i 67 berlinek. Z Torunia w dół rzeki i z powrotem przypłynęło 140 parostatków, 51 ho­lowników i 83 berlinki".

Jak wyglądała praca w toruńskim porcie?

W sumie 673 jednostki pływające. Jak podaje gazeta, z Torunia do Gdańska i Gdyni wywożono głównie ospę z toruńskich młynów, wytłoki z olejarni i surowy cukier. W górę rzeki, do Warszawy, trans­portowano wielkie ilości mąki po­chodzącej również z miejscowych młynów, oleje, pokost, margarynę, smalec i cukier, głównie z chełmżyń­skiej cukrowni, który miał słodzić życie warszawiakom. W czasie żniw, w obie strony podążały pociągi berlinek wyłado­wanych zbożem. Załadunek w głównym to­ruńskim porcie odbywał się w taki sam sposób, jak w czasach krzyżackich. Tragarze wnosili worki na plecach, wspinając się na barki po wąskich trapach. W 1933 roku trudniło się tym ok. 60 osób.

Kiedy zniknął toruński port?

Tak było przez setki lat. Podczas potopu Szwedzi wyrwali z panoramy miasta znajdujące się przed Bramą Klasztorną kościół, klasztor i szpital św. Ducha, których pozostałości znaleziono podczas budowy kolei w XIX wieku. Znikały i pojawiały się kolejne zabudowania portowe, aż pół wieku temu nad Wisłę wjechał buldożer zmian niszcząc wszystko. Port zniknął, a miejsce które dla historii i rozwoju Torunia ma pierwszorzędne znaczenie, zostało przeryte i zabetonowane. Czy czegoś to nas nauczyło? Niestety nie, bowiem dziś historia się powtarza.

Polecamy

- Wisła była kapryśną drogą transportową, zamarzała, wylewała, miała łachy itd. To nie podobało się socjalistycznym władzom. Port zlikwidowano i urządzono bulwar z tym, że dostęp nad Wisłę przecina ulica nazwana Bulwarem Filadelfijskim. A była potrzebna, żeby usunąć tranzyt Starówką. To co zniszczono w latach 70. pochodziło z XIX wieku, to co niszczone jest teraz pochodzi z XX wieku. Jak wyglądało wcześniej możemy się dowiedzieć z materiału archiwalnego, albo z badań archeologicznych, które jak wiemy w Toruniu szwankują. Elementem ważnym dla odbioru panoramy miasta od strony Wisły są wieże i bramy. Teraz widok, zwłaszcza na bramy, jest psuty - mówi Zbigniew Nawrocki, emerytowany miejski konserwator zabytków oraz jeden z autorów wniosku o wpis Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Toruńska starówka została w ten sposób uhonorowana w 1997 roku. Kto by pomyślał, że 25-lecie tego historycznego wydarzenia miasto "uczci" skandalem związanym z budową betonowych pawilonów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie