Toruń. MME w szermierce [ZDJĘCIA]. Wyniki pierwszego dnia zawodów

tom
MME w Szermierce . Toruń 2013
MME w Szermierce . Toruń 2013 Tomasz Młynek
Toruń. MME w szermierce [ZDJĘCIA]- Wyniki pierwszego dnia. Pierwszą złotą medalistką na rozgrywanych w Toruniu Mistrzostwach Europy do lat 23 w szermierce została Marta Ferrari. Włoszka zwyciężyła w rywalizacji szpadzistek. Najlepsza z Polek, Natalia Królak zajęła dziesiąte miejsce.

Toruń. MME w szermierce. [ZDJĘCIA] - szpada kobiet

Po fazie grupowej, w której wzięły udział 42 zawodniczki , na placu boju pozostały trzy z czterech Polek. Do 1/16 finału nie udało się awansować jedynie Magdalenie Pawłowskiej, która wygrała tylko jedną walkę. Najlepiej spośród reprezentantek Polski biły się w eliminacjach Natalia Królak i Blanka Błach. Obie zwyciężyły w czterech z sześciu pojedynków. Prócz nich do fazy pucharowej awansowała także Martyna Swatkowska (dwa zwycięstwa). Najlepsze w starciach grupowych były Rosjanka Tatiana Gudkowa oraz Niemka Maria Hugas-Mallorqui, które nie znalazły pogromczyni.

W 1/16 finału Królak stoczyła zacięty bój z Weroniką Zuikową z Estonii. W końcówce walki zawodniczka AZS AWF Warszawa najpierw odrobiła stratę jednego punktu, a później zadała decydujące trafienie, które dało jej wygraną 15:14.

Gorzej poszło Błach. Szpadzistka AZS AWF Wrocław uległa Pii Klafstad. Norweżka w pewnym momencie odskoczyła na dwa punkty przewagi i do końca kontrolowała przebieg starcia. Ostatecznie zwyciężyła 15:12.
Bardzo dzielnie spisywała się w pojedynku z Hugas-Mallorqui Swatkowska. Faworyzowana Niemka długo nie mogła znaleźć sposobu na Polkę. Losy pojedynku dwóch leworęcznych szpadzistek rozstrzygnęły się w końcówce drugiej rundy, gdy od stanu 12:12 brązowa medalistka mistrzostw Niemiec z dwóch poprzednich sezonów zadała trzy trafienia i mogła cieszyć się z awansu do 1/8 finału.

Brenda Briasco – najwyżej rozstawiona w rankingu spośród wszystkich uczestniczek toruńskich zawodów – pożegnała się z zawodami już w 1/16. Włoszka uległa Wioletcie Chrapinie 9:15. Dwie kolejne Rosjanki też przeszły przez pierwszą część fazy pucharowej jak burza. Każda z nich wyraźnie zwyciężyła w swojej walce: Gudkowa wyeliminowała Brytyjkę Katrinę Smith 15:4, Aleksandra Magdicz Finkę Ilonę Sylvalę 15:9.
W 1/8 z turniejem pożegnała się ostatnia Polka. Królak dość wyraźnie 7:15 uległa Vivien Varnai z Węgier – czwartej zawodniczce ubiegłorocznych Mistrzostw Europy juniorek.
Pogromczynie Polek, Varnai i Hugas-Mallorqui, zmierzyły się ze sobą w ćwierćfinale – górą była Niemka zwyciężając 15:8.

Z dobrze walczących Rosjanek do półfinału udało się awansować tylko jednej. Los jednak chciał, że w fazie pucharowej trafiły do tej samej drabinki i musiały walczyć ze sobą. Najpierw, w 1/8 finału, Chrapina pokonała Magdicz, by w kolejnej walce ulec Gudkowej aż 4:15. Prócz leworęcznej Gudkowej – dwukrotnej podwójnej mistrzyni świata juniorek, indywidualnie i w drużynie z Moskwy w 2012 roku i chorwackiego Poreczu w 2013 roku – do półfinałów awansowały także: Hugas-Mallorqui, Włoszka Marta Ferrari (mistrzyni Europy juniorek w drużynie z Odense z 2010 roku) i Estonka Nelli Paju (mistrzyni Europy juniorek z Baku z 2007 roku i brązowa medalistka tej imprezy z 2010 roku z Odense).

W pierwszym półfinale triumfowała Ferrari. Włoszka już na początku walki wywalczyła sobie kilkupunktową przewagę, która pozwoliła jej kontrolować przebieg rywalizacji. Podobnie wyglądał drugi pojedynek półfinałowy. Estonka Paju, mimo pościgu Hugas-Mallorqui, utrzymała prowadzenie do końca.

W wielkim finale zabrakło spodziewanych emocji. Szybciej nerwy opanowała Ferrari i z prędkością adekwatną do jej nazwiska wypunktowała przeciwniczkę z Estonii. Zdobywając złoto w Toruniu Włoszka osiągnęła swój największy w karierze sukces.