Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń: Młodzież z 22 krajów uczyła się języka polskiego na UMK. Urzekły ich polskie miasta i kuchnia

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
31 lipca na UMK zakończył się dwutygodniowy kurs w ramach Letniej Szkoły Języka Polskiego dla Cudzoziemców. Przez 14 dni goście z całego świata poznawali nasz język i kulturę. - Wcześniej nie miałam planów, żeby zamieszkać w Polsce, ale teraz zaczynam się zastanawiać, czy zacząć tu studia - przyznaje Mina z Chorwacji.
31 lipca na UMK zakończył się dwutygodniowy kurs w ramach Letniej Szkoły Języka Polskiego dla Cudzoziemców. Przez 14 dni goście z całego świata poznawali nasz język i kulturę. - Wcześniej nie miałam planów, żeby zamieszkać w Polsce, ale teraz zaczynam się zastanawiać, czy zacząć tu studia - przyznaje Mina z Chorwacji. Agnieszka Bielecka
31 lipca na UMK zakończył się dwutygodniowy kurs w ramach Letniej Szkoły Języka Polskiego dla Cudzoziemców. Przez dwa tygodnie goście z całego świata poznawali nasz język i kulturę. - Wcześniej nie miałam planów, żeby zamieszkać w Polsce, ale teraz zaczynam się zastanawiać, czy zacząć tu studia - wyznaje Mina z Chorwacji.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Letnia Szkoła Języka Polskiego dla Cudzoziemców jest organizowana w wakacje przez UMK. Biorą w nim udział studenci i pracownicy zagranicznych uniwersytetów. W tym roku wzięło w nim udział 60 osób z 22 krajów. - Mamy nadzieję, że dzięki kursowi nawiążą się i rozwiną różne kontakty naukowe czy badawcze - mówi dr Małgorzata Berend, kierownik Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców UMK.

Letnia szkoła polskiego w Toruniu. Co urzekło studentów?

Alina Andrejewa pochodzi z Ukrainy, studiuje w Odessie kierunek związany z kulturą. - Chciałabym zacząć studia w Polsce i postanowiłam poduczyć się języka - opowiada. - Bardzo mnie interesowały wykłady o języku, ale też o historii Polski. Zdecydowanie najtrudniejsza była dla mnie gramatyka np. odmiana przez przypadki - dodaje Alina.

- Wcześniej nie miałam planów, żeby zamieszkać w Polsce, ale teraz zaczynam się zastanawiać, czy zacząć tu studia - przyznaje Mina Kovacić z miejscowości Osijek w Chorwacji. - Polski jest trochę podobny do chorwackiego, więc nie mam dużych problemów ze zrozumieniem go, trochę gorzej z mówieniem - uśmiecha się studentka.

Chorwatka nie ukrywa, że Polska ją szybko urzekła. - Zakochałam się w Polsce jak tylko tu przyjechałam. Jestem pod wrażeniem, jak jest tu czysto. Uwielbiam też ludzi no i polskie jedzenie - śmieje się Mina.

Jej koleżanka, Nora Kulcsar pochodzi z Węgier. Studiuje w Budapeszcie. - Na studiach uczę się rosyjskiego i w pewnym momencie postanowiłam poznać też polski. Na początku uczyłam się go tak dodatkowo, dla przyjemności. Polubiłam ten język i chciałam się go douczyć - opowiada. - Najtrudniejsza jest dla mnie wymowa, ale język i polskie miasta mi się bardzo spodobały. Kurs mnie zmotywował, żeby może w przyszłości studiować w Polsce.

Szkoła polskiego UMK Toruń. O co pytali kursanci?

Największą część programu stanowiła praktyczna nauka polskiego. Kursanci mogli liczyć na zajęcia, na których uczyli się podstawowych zwrotów po polsku, ale też gramatyki czy wymowy. - Oprócz tego są wykłady o literaturze, muzyce, historii, tożsamości narodowej czy grzeczności językowej. Ponadto prowadzimy warsztaty teatralne, taneczne i wyjazdy: w tym roku do Bydgoszczy i Gdańska - wymienia dr Berend.

Polecamy

Podczas kursu, jego uczestnicy mogli się dowiedzieć sporo o polskiej kulturze. - Myślę, że kultura jest zawsze kluczem do języka. Zwłaszcza, że to kurs letni i staraliśmy się nie obciążać uczestników wymagającymi zajęciami gramatyczno-leksykalnymi. Wolimy pokazać język przez różne aktywności kulturalne - wyjaśnia Dr hab. Małgorzata Gębka-Wolak, prof. UMK, prowadząca zajęcia podczas szkoły letniej.

- Z grupą zaawansowaną pracowaliśmy np. nad językiem prawnym i robiliśmy symulację rozprawy. Kursanci wcielali się w sędziego, oskarżonego, prawników. Chodzi o to, by uczyć się języka kreatywnie, poprzez działanie - dodaje prof. Gębka-Wolak.

Dla jednych kursantów najciekawsze były zajęcia związane z nauką polskiego, a dla innych te o kulturze. Prowadzący zajęcia podkreślają, że goście sporo dopytywali o to, jak funkcjonuje polskie społeczeństwo. - Sporo kursantów dopytuje o przemiany w polskiej kulturze i społeczeństwie - mówi prof. Małgorzata Gębka-Wolak. - Najbardziej interesujące było dla nich, jak wygląda współczesna Polska, jacy są Polacy.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto