Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Miłość, choroba i wiara. Historia Magdy i Stanisława Lamentów porusza!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Magdalena i Stanisław Lamentowie - razem na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie. "Stasiu, jutro też za Ciebie wyjdę" - tymi słowami kończy swoje zapiski autorka. Mimo walko z chorobą wciąż daje siłę innym, także swoją twórczością.
Magdalena i Stanisław Lamentowie - razem na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie. "Stasiu, jutro też za Ciebie wyjdę" - tymi słowami kończy swoje zapiski autorka. Mimo walko z chorobą wciąż daje siłę innym, także swoją twórczością. fb/Ewa Jankowska/ Małgorzata Oberlan (wszystkie fot.)
"Boga-Duszki. Niesamotność - historia prawdziwa" - ta skromna książka chwyta za serce. To zapis codzienności walczącej z chorobą Magdaleny Szwechowicz-Lament, otoczonej miłością męża Staszka i wielu innych osób. Lektura doda siły każdemu, kto zmaga się z życiowymi kryzysami.

Obejrzyj: Gwiazdy You Can Dance w SP 10 w Toruniu

od 16 lat

Magdalena Szwechowicz-Lament to w Toruniu i regionie osoba dobrze znana. Przez lata działała na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, a następnie osób chorych onkologicznie, w śpiączkach i z innymi schorzeniami. Zresztą, pomaga do dziś, mimo walki z chorobą - dotknęła ją borelioza, neuroborelioza i powikłania. Mimo tego, jak niedawno opisywaliśmy, pod swój dach przyjęła i otoczyła wszechstronną opieką ukraińskie matki z dziećmi, uciekające przed wojną.

Polecamy

Gdzie jest ten dach? Na farmie "Koza Nostra" w Przeczenie, urokliwej wsi w gminie Łubianka pod Toruniem. Tutaj Magda przez lata wraz z mężem Stanisławem Lamentem prowadziła agroturystykę, hodowlę kóz, produkcje serów. Z uwagi na chorobę jednak życie na farmie toczy się teraz inaczej...

Zacznijmy od... końca książki. "Stasiu, jutro też za Ciebie wyjdę"

"Boga-Duszki. Niesamotność - historia prawdziwa" - to tytuł właśnie wydanej książki Magdy i Staszka Lamentów. To zapiski autorki, przeplatane wierszami jej męża, ilustrowane zdjęciami tej niesamowitej pary. Niesamowitej nie tylko z uwagi na barwne osobowości obojga, ale i siłę łączącego ich uczucia oraz dobro, którego nigdy nie skąpią innym: ludziom, zwierzętom, roślinom, światu.

"Stasiu, jutro też za Ciebie wyjdę" - tymi słowami kończy się ta książka, a są one opisem zdjęcia ślubnego. Na ostatnich kartach Magdalena pisze wprost o sytuacji, w jakiej jest obecnie: "Dziś jestem zdana na opiekę Stasia, rodziców, bliskich, przyjaciół. Mąż mnie kąpie, robi pedicure, czesze. Podaje posiłki, leki, przekłada, przykrywa, odkrywa. Za to ja czasem umyję naczynia; prawą rękę, bo lewą się podpieram. ale może nie zawsze tak będzie?"

Polecamy

Brzmi smutno? Nie dla Czytelnika, który pochłonął książkę od początku. Bo znajdzie w niej świadectwo wiary w Boga i ludzi, słowa o sile miłości szeroko pojętej, a także - całkiem często - dawki poczucia humoru, którym autorka okrasza życiowe obserwacje i refleksje. Inaczej żyć nie umie. W połączeniu z wierszami Stanisława - czasem lirycznymi, czasem gorzkimi czy dramatycznymi - całość "Boga-Duszek" to lektura wyjątkowa.

Fizjoterpeuta Magdaleny: "To drogowskaz, jak żyć z chorobą". Ale leczenie kosztuje, bo refundacji brak...

Gdy, jak Magdalena, zmagasz się z nawrotami choroby, życie bywa wyjątkowo trudne. Także od jej najbardziej prozaicznej, materialnej strony. "Pieniądze szczęścia nie dają?" - tak brzmi jeden ze śródrozdziałów książki. Odpowiedź autorki brzmi: "To zależy, co dla kogo jest szczęściem."

-Dla mnie stawką było i jest zdrowie. A ani diagnostyka, ani leczenie neuroboreliozy nie jest refundowane. Średnio trzy tysiące miesięcznie wydaję na wizyty, badania, leki suplementy, witaminy. W naszym budżecie to kwota nieosiągalna - nie kryje autorka. Dodając, że bez nieustannej pomocy bliższych i dalszych krewnych, przyjaciół, znajomych po prostu nie dałaby rady.

Polecamy

Prosić o pomoc Magdalenie nie jest łatwo. Przecież przez lata to ona pomagała innym. Zawodowo, ale i zwyczajnie, po ludzku, na co dzień. Musiała jednak się jednak nauczyć i prosić, i przyjmować wsparcie. Na końcu książki zainteresowani znajdą wskazówkę, jak mogą pomóc. Autorka podaje kontakt telefoniczny do siebie i "szczęśliwe numerki", czyli numer konta. My podajemy je w ramce pod tekstem.

"Boga-Duszki" przeczytać warto niezależnie od tego, czy się bohaterów tej książki zna. "Boga-Duszki" są drogowskazem, jak należy żyć z chorobą, z którą zmaga się Magda. Jak z nią walczyć i nigdy się nie poddawać. (...) To cudowny przykład, że miłość potrafi zwyciężyć wszystko. A gdy dodać do tego absolutną i niczym niezmąconą wiarę w Boga, nie potrzeba więcej, aby mieszkać w raju jeszcze tu na Ziemi" - tak pięknie recenzuje książkę na jej okładce Przemysław Trenk, poeta i fizjoterapeuta Magdaleny.

Książki nie jest przeznaczona do regularnej sprzedaży. Zainteresowani mogą o nią jednak pytać w kawiarni "Wejściówka" w Teatrze Horzycy w Toruniu.

WAŻNE. Chcesz pomóc Magdalenie Lament w walce z chorobą?
Tel. kom. 603 090 938
Numer konta: 94 1020 5011 0000 9602 0038 1947

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto