Toruń. Książnica Kopernikańska ma 100 lat! W tym roku rozpocznie się jej przebudowa

Sara Watrak
Sara Watrak
Wizualizacje Książnicy Kopernikańskiej
Wizualizacje Książnicy Kopernikańskiej
- Na 550. rocznicę urodzin Kopernika, w stulecie Książnicy Kopernikańskiej rozpoczynamy rozbudowę – mówi dyrektorka Książnicy Kopernikańskiej Danetta Ryszkowska-Mirowska.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie

Jak zmieni się Książnica Kopernikańska w Toruniu?

Historia książnicy jest bezpośrednio związana z rocznicami kopernikańskimi.

- Książnica powstała w 1923 roku, to były 450. urodziny Kopernika, w 500. urodziny powstał ten gmach, a teraz mamy rok 2023, jest 550. rocznica urodzin Kopernika i będzie rozbudowa książnicy – zapowiada Danetta Ryszkowska-Mirowska.

Cała dokumentacja projektowa jest gotowa. - Ogłaszamy przetarg – zapowiada dyrektorka placówki. Prace, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczną się na przełomie maja i czerwca.

Polecamy

W pierwszej kolejności ma powstać nowoczesne, przeszklone, trzypiętrowe skrzydło biblioteki z wolnym dostępem do księgozbioru.

Oprócz nowej przestrzeni dla czytelników w planach jest m.in. stworzenie magazynu studyjnego. Będą w nim prezentowane, oczywiście w odpowiednich warunkach, cenne obiekty Książnicy Kopernikańskiej, które do tej pory były zamknięte w magazynach i skarbcach.

W swoich zbiorach biblioteka ma ponad 1600 rękopisów – wśród nich kodeksy średniowieczne i renesansowe, a także materiały historyczne z okresu od XVI do XX wieku oraz rękopisy literackie, w tym XIX-wieczną korespondencją pisarzy, poetów, działaczy emigracyjnych i społecznych z Torunia i regionu.

Polecamy

Z okazji stulecia Książnica zaprezentowała nowe logo, a także zwróciła się z apelem do mieszkańców Torunia i regionu, by ci przekazywali materiały, zdjęcia i inne dokumenty, które mają w swoich domowych bibliotekach i archiwach, a które mogłyby pomóc w obchodach jubileuszowych.

- Mamy taki plan, by powstała z tego księga pamiątkowa, której współautorami byliby właśnie mieszkańcy Torunia i województwa – mówi Danetta Ryszkowska-Mirowska.

Podcast Kopernikański o wielkich postaciach z Pomorza i Kujaw

W roku setnych urodzin Książnica zaprasza także do słuchania Podcastu Kopernikańskiego. Pierwszy sezon słuchowiska oparty jest na komiksach wydanych przez Urząd Marszałkowski, które opowiadają o życiu wybitnych postaci z regionu.

- Co piątek będą pojawiały się dwa kolejne odcinki – zapowiada Jarosław Jarry Jaworski, twórca podcastu.

Pierwszy sezon to początek. - Zaplanowane są już dwa kolejne sezony - dodaje Jaworski. Drugi ma być poświęcony fascynującym ludziom świata kultury i sztuki, związanym z naszym regionem, ale działającym w skali ogólnopolskiej, a niekiedy nawet światowej.

W pierwszej serii rozmówcami Jarosława Jaworskiego są naukowcy, aktywiści, a także dziennikarz „Nowości” Szymon Spandowski, który opowiada o Helenie Grossównie.

Polecamy

Wśród gości Jarosława Jaworskiego znaleźli się też między innymi dr Krzysztof Trojanowski, prof. UMK, który zdradził sporo ciekawostek o Poli Negri, a także dr hab. Dariusz Pniewski, prof. UMK, który przybliżył postać Edwarda Stachury.

Słuchacze bliżej poznają też życiorys:

  • Alberta Michelsona, czyli człowieka, który zmierzył prędkość światła,
  • Jana Czochralskiego, zwanego „ojcem światowej elektroniki”,
  • gen. Elżbiety Zawackiej, jedynej cichociemnej,
  • dr Wandy Błeńskiej, lekarki, „matki trędowatych”,
  • Władysława Raczkiewicza, twórcy idei Wielkiego Pomorza,
  • Mariana Rejewskiego, który złamał szyfr Enigmy,
  • Bronisława Malinowskiego, mistrza olimpijskiego.

A dlaczego podcasty?

- Polska jest na 7. miejscu wśród słuchaczy podcastów, podcasty, w szczególności o charakterze kulturalnym, cieszą bardzo dużym zainteresowaniem – mówi dyrektorka Książnicy.

Podcastu Kopernikańskiego można posłuchać w serwisach Anchor, Spotify i Youtube.

Zobacz, jak zmieni się Książnica Kopernikańska w Toruniu.

COMPONENT {"params":{},"component":"gallery_button"}

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie