Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kiedy zamkną most i na ile? Remont trwa już prawie rok

Sara Watrak
Sara Watrak
Remont mostu w Toruniu trwa już blisko rok.
Remont mostu w Toruniu trwa już blisko rok. Jacek Smarz
W kwietniu minie rok od wejścia ekipy na plac budowy, jakim stał się toruński most. Przez te miesiące sporo zostało zrobione. Mimo kilku mroźnych tygodni i opadów śniegu nie ma mowy o opóźnieniu prac. Pod koniec listopada most drogowy w Toruniu powinien być jak nowy. No, prawie - zapewne w rozmowach mieszkańców na zawsze pozostanie "starym mostem". Sprawdzamy, co słychać na placu budowy i jak idzie remont. Pytamy także urzędników, kiedy wykonawca zamknie przeprawę.

Zobacz wideo. Remont mostu w Toruniu.

Kiedy zamkną most w Toruniu na weekend? Znamy termin!

O tym, że most będzie zamykany na weekendy, wiadomo było od początku. Gdy okazało się, że ze względu na niski poziom wody w Wiśle, nie da się postawić przeprawy tymczasowej, wykonawca zobowiązał się do takiego przeorganizowania prac, by na moście możliwy był ruch dwukierunkowy pojazdów. Jednak już wtedy, podczas konferencji prasowej, prezydent Torunia Michał Zaleski przyznał, że obiekt będzie częściowo zamykany w godzinach nocnych - wtedy kierowców obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Dodatkowo w wybrane weekendy most będzie całkowicie wyłączony z ruchu. Dlaczego?

- Musimy położyć warstwę ścieralną, która powinna być wykonana w technologii bezszwowej - wyjaśnia Jarosław Łukasiewicz, kierownik kontraktu. - Nie położymy najpierw jednej połowy jezdni, później drugiej. Maszyna przejedzie całą szerokością i wykona wówczas warstwę ścieralną - mówi Jarosław Łukasiewicz. Dodaje, że zapewni to zdecydowanie lepszą trwałość i jakość nawierzchni.

Polecamy

Jak udało nam się dowiedzieć, zamknięcie mostu nastąpi najprawdopodobniej pod koniec czerwca.

- Późną wiosną, na przełomie wiosny i lata, obiekt będzie zamykany w całości na soboty i niedziele - wyjaśnia Jarosław Łukasiewicz. Nie wiadomo jednak, przez ile weekendów przeprawa będzie nieprzejezdna. Jak informuje Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, na razie urzędnicy nie otrzymali od wykonawcy informacji o konkretnym terminie. Wiadomo jednak, że most nie będzie zamykany na dłużej niż dwa dni z rzędu.

- Na razie czekamy. Na pewno poinformujemy mieszkańców o zamknięciu obiektu odpowiednio wcześniej - zapewnia Marcin Kowallek.

Dodaje, że zamknięty most wiąże się nie tylko ze zmianami w organizacji ruchu, lecz także w kursowaniu komunikacji miejskiej. Póki co mieszkańcy nie muszą się martwić, że most drogowy będzie nieprzejezdny. Warto jednak dodać, że już od kilku miesięcy MZD zachęca kierowców do wyboru innej trasy i przejazdu przez Wisłę mostem im. gen. Zawackiej.

Co działo się na moście w Toruniu w ostatnich tygodniach?

Do Torunia dotarł kolejny transport paneli, wykorzystywanych do budowy ciągów pieszo-rowerowych. Obecnie robotnicy montują je po zachodniej stronie obiektu. Przejeżdżając przez most, możemy zobaczyć, jak wyglądają nowe ciągi. Przypomnijmy, że będą one znacznie szersze, nie dwumetrowe, jak wcześniej, lecz aż czterometrowe. Do 24 lutego ułożono 34 kompozyty.

- Posiadają one specjalną powłokę antypoślizgową, która wykonana jest w dwóch kolorach: szarym-przeznaczonym dla pieszych i czerwonym dla rowerzystów - mówi Ireneusz Makowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Do montażu wykonawca używa 55-tonowego dźwigu - dodaje.

Panele łączone są ze sobą za pomocą stalowych elementów co 10 lub 13 metrów. Ekipa układa je na wcześniej przedłużonych wspornikach. Po zamontowaniu paneli przyjdzie czas na barierki, balustrady, instalację teletechniczną i oświetlenie.

Polecamy

Oprócz prac przy chodnikach na początku marca wykonawca przystąpił do betonowania płyty ustroju nośnego obiektu. Na moście pojawiły się betonowozy, które dostarczają mieszankę betonową do miejsca jej wbudowania.
- Betonowanie ma związek z naprawą płyty obiektu, czyli jej reprofilacją. Realizowane prace pozwolą na uformowanie spadków podłużnych i poprzecznych, co zapewni sprawny odpływ wody z mostu do urządzeń odwadniających. W dalszej kolejności na płycie betonowej zostanie wykonana izolacja natryskowa i nowa nawierzchnia z asfaltu lanego - wyjaśnia rzeczniczka MZD, Agnieszka Kobus-Pęńsko.
Co ciekawe, do rozbudowy mostu wykonawca użyje aż 1500 metrów sześciennych betonu. W związku z betonowaniem w nocy z 3 na 4 marca obowiązywał ruch wahadłowy.
Równolegle na moście trwają także inne prace, związane m.in. z układaniem izolacji.

Zobaczcie, jak obecnie wygląda remont mostu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto