Toruń. Kiedy otwarcie nowego SOR-u w szpitalu miejskim i co dalej z innymi inwestycjami?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Nowy SOR w SSM w Toruniu
Nowy SOR w SSM w Toruniu Grzegorz Olkowski/Polska Press
Udostępnij:
Przedłużające się od 1 kwietnia br. otwarcie nowego SOR-u w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim wkrótce może się już zakończyć.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

Pod koniec marca pisaliśmy na łamach "Nowości" o otwarciu nowego SOR-u w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Jednakże, planowane 1 kwietnia otwarcie nie doszło skutku z powodu zmiany przepisów dot. funkcjonowania SOR-ów.

Otarcie SOR-u 1 czerwca?

W tej chwili trwają ostanie prace warunkujące zawarcie z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy na realizację świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym SSM. Zgodnie z obowiązująca procedurą zawarcie umowy poprzedzone będzie kolejna kontrolą przedstawicieli NFZ zaplanowaną na 26 maja 2022 r.

System TOPSOR - Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym służy prowadzeniu segregacji medycznej, która będzie się odbywała za pomocą systemu zarządzającego trybem obsługi pacjenta. System ten umożliwi łatwy dostęp do informacji o przewidywanym czasie oczekiwania jak i również usprawni pracę SOR-u w celu zwiększenia efektywności udzielanych świadczeń zdrowotnych.

- Mamy nadzieję, że wyniki re-kontroli przedstawicieli NFZ będą podstawą do rozpoczęcia działalności od 1 czerwca 2022 - mówi Krystyna Zaleska z Działu Zarządzania i Obsługi Pacjenta SSM.

Przypomnijmy, że SOR w miejskiej lecznicy powstaje na bazie dawnej Izby Przyjęć. Umowę z Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie podpisała 19 grudnia 2019 roku ówczesna dyrektor szpitala Krystyna Zaleska. Koszt całkowity projektu wynosi ponad 10 mln zł, z czego 85 proc. kosztów kwalifikowalnych stanowi dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Dzięki inwestycji realizowanej przy współudziale środków unijnych oraz dotacji Gminy Miasta Toruń przede wszystkim poprawi się standard opieki nad pacjentami z zagrożeniem życia i zdrowia. Powiększyła się znacznie przestrzeń dla pacjentów, przez co poprawie ulegną warunki diagnostyki i leczenia. Co więcej, powstanie w naszym szpitalu SOR-u zwiększa możliwość wstępnej diagnostyki, a nawet krótkiej hospitalizacji, co nie było możliwe do zapewnienia w ramach Izby Przyjęć.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie infrastruktury sektora ochrony zdrowia w zakresie ratownictwa medycznego oraz poprawa dostępności usług medycznych poprzez utworzenie nowego szpitalnego oddziału ratunkowego. Warto dodać, że będzie to już drugi szpitalny oddział ratunkowy w Toruniu.

Jakie jeszcze inwestycje są realizowane?

Obecnie w SSM realizowana jest kolejna inwestycja pn. "Zabezpieczenie bazy lokalowej (zmiana lokalizacji) dla Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Pracowni Endoskopowej poprzez adaptację pomieszczeń budynku kuchni finansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz GMT". Epidemia COVID-19 spowodowała wydłużenie okresu realizacji tej inwestycji, której zakończenie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

W ramach projektu realizowane są prace modernizacyjno-adaptacyjne w pomieszczeniach kuchni, a także zakup sprzętu i aparatury medycznej oraz innego wyposażenia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania Oddziału Chorób Wewnętrznych oraz Pracowni Endoskopowej. Adaptacją budynku kuchni objęta jest pow. 1 139,34 mkw., w tym parter, na którym zlokalizowany zostanie oddział - 815,80 mkw. oraz I piętro – 323,54 mkw. Konieczność zmiany lokalizacji tego oddziału i pracowni jest bezpośrednio związana z utworzeniem SOR, który zajął połowę powierzchni - parter oddziału chorób wewnętrznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie