Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jeździsz rowerem po mieście? Zobacz, za co możesz dostać mandat!

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Oczywiście nie można również jeździć rowerem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.
Oczywiście nie można również jeździć rowerem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Grzegorz Olkowski
Idzie lato, na drogach w Toruniu pojawiło się sporo rowerzystów. O czym musimy pamiętać, by nie zapłacić mandatu?

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

- W 2022 roku toruńscy strażnicy miejscy podjęli 108 interwencji względem rowerzystów nie stosujących się do przepisów prawa ruchu drogowego - mówi Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Toruniu. - Kierujący jednośladami najczęściej nie stosowali się do znaków i sygnałów drogowych oraz innych przepisów o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych. W 29 przypadkach funkcjonariusze zastosowali postępowanie mandatowe, w 70 środek wychowawczy w postaci pouczenia oraz skierowali 2 wnioski o ukaranie do sądu. Kierujący jednośladami powinni stosować się do wszystkich przepisów prawa o ruchu drogowym.

Przepisy rowerowe - Uwaga na przejścia!

Za co można otrzymać mandat jadąc rowerem? Jest wiele wykroczeń.

Chyba najczęstszym z nich jest jazda po przejściu dla pieszych. Przepisy nakazują w tym przypadku zejście z roweru i przeprowadzenie go przez pasy, ale często rowerzyści nie chcą tracić czasu i łamią prawo.

Karalna jest również jazda bez uprawnień - karty rowerowej lub prawa jazdy. Warto też pamiętać o oświetleniu - obowiązuje ono od zmierzchu do świtu, a także przy złych warunkach atmosferycznych i w tunelach.

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej dwa metry i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów lub warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (na przykład śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Polecamy

Pieszy ma pierwszeństwo

Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. Muszą też zachować czujność i korzystać z drogi rowerowej, jeśli taka istnieje w jazda poza drogą rowerową, jeżeli jest wyznaczona w kierunku, w którym rowerzysta się porusza lub zamierza skręcić.

Niedozwolone są również: jazda dwóch rowerzystów obok siebie, która utrudnia ruch innych, jazda rowerzysty przyczepionego do innego pojazdu, jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką, jazda rowerem po drodze szybkiego ruchu, czy też jazda po chodniku w miejscach, w których nie jest dozwolona.

Rowerem tylko na trzeźwo

Oczywiście nie można również jeździć rowerem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto