Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń jednym z miast na trasie III Rajdu Rowerowego Południe-Północ

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Na zdjęciu - Start Miłki Raulin z Torunia do Kwidzyna w ramach III Rajdu Rowerowego dla Niepodległej "Południe-Północ"
Na zdjęciu - Start Miłki Raulin z Torunia do Kwidzyna w ramach III Rajdu Rowerowego dla Niepodległej "Południe-Północ" Grzegorz Olkowski/Polska Press
Trwa rajd rowerowy „Południe-Północ” z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Himalaistka Miłka Raulin wyruszyła 3 listopada z Zakopanego. 11 listopada ma dotrzeć na Hel.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Spis treści

Rowerem dla Niepodległej!

Pomysłodawczynią i główną uczestniczką rajdu jest Miłka Raulin, zdobywczyni Korony Ziemi (9 szczytów według listy Reinholda Messnera). Akcja rozpoczęła się 3 listopada 2021 roku pod Rysami. Według planu uczestnicy osiągną zlokalizowaną na Helu metę 11 listopada br., w Święto Niepodległości. Trasa rajdu liczy 950 km i wiedzie przez tereny dawnego zaboru austriackiego, pruskiego i rosyjskiego. Po drodze uczestnicy odwiedzają ciekawe miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Startujący codziennie pokonują 103 kilometry z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niedzielę 7 listopada 2021 r., rajd dotarł do Płocka, a na poniedziałek 8 listopada zaplanowany został odcinek Płock-Toruń. Na każdym etapie rajdu do akcji mogą dołączać osoby chętne do wspólnego pokonywania wybranych odcinków trasy. 9 listopada br. rozpoczął się etap Toruń-Kwidzyn. Start nastąpił o godzinie 8:00 z Rynku Staromiejskiego spod pomnika Mikołaja Kopernika. Przed rozpoczęciem etapu, około godziny 7:20 odbyło się uroczyste pożegnanie przez władze miejskie.

Z kartki historii

Toruń powrócił do wolnej Polski dokładnie 18 stycznia 1920 roku i tym samym został pierwszą stolicą utworzonego Województwa Pomorskiego. W konsekwencji odzyskania niepodległości utworzono tu 1 października 1922 roku pierwszą Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej, poprzedniczkę współczesnej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Dzisiaj w budynku, który zajmowała Szkoła znajduje się Hotel Bulwar.

Kim jest Miłka Raulin?

Miłka Raulin urodziła się 3 maja 1983 roku w Gdyni. Jest himalaistką, podróżniczką oraz szczęśliwą mamą czternastoletniego Jeremiego. Z wykształcenia i zawodu jest inżynierem trakcji elektrycznej – czyli kolejarką. Natomiast z zamiłowania miłośniczką wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa (III klasa pilota) i podróżowania. Od 2019 roku jest również taterniczką.

Odważny pomysł zdobycia najwyższych wierzchołków wszystkich kontynentów, wpadł do jej głowy w 2011 roku. To wtedy narodził się projekt “Siła Marzeń – Korona Ziemi”, który realizowała przez siedem lat. 22 maja 2018 roku Miła Raulin zdobyła Mount Everest, stając się wówczas najmłodszą i jednocześnie dziesiątą Polką oraz pierwszą gdynianką, a także Kaszubką z Koroną Ziemi. Większość swoich wypraw Miłka organizowała na własną rękę (wyjątek stanowią wyprawy na Everest, Masyw Vinsona oraz Piramidę Carstensza). Na swoim koncie ma również samotne wejścia na himalajskie sześciotysięczniki w Indiach i Nepalu oraz wyprawy w Andy i Alpy.

W 2018 roku pojawiła się jej debiutancka książka pt. ”Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi”, za którą otrzymała Nagrodę Magellana za najlepszą publikację turystyczną roku. W 2020 roku, nakładem wydawnictwa Bezdroża, ukazała się kolejna książka pt. ”Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest”.

By wspólnie świętować 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowała I Rajd Południe-Północ. Była to rowerowa lekcja historii, nad którą patronat objął Minister Sportu i Turystyki. Trasa biegła od Tatr, aż nad Morze Bałtyckie, a w trakcie rajdu, każdy mógł przejechać pięć, dziesięć lub nawet sto kilometrów. W 2019 roku odbyła się II edycja rajdu (również pod patronatem MSiT), a ze względu na to, że wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, na stałe wpisało się jej kalendarz W ten sposób, Rajd Południe-Północ stał się imprezą cykliczną.

- Ludzi pasji, podróży i przygód, którzy podobnie jak ja, napędzani są Siłą Marzeń, trzeba pokazywać światu. Po co? Po to, by napędzać spiralę inspiracji. Tak powstał Festiwal Siły Marzeń, którego I edycja obyła się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury na Ursynowie w maju 2019 roku. Festiwal tłumaczony jest na Polski Język Migowy, a w tym roku przybrał wyjątkową internetową formułę. To nie prelegenci przyjechali do nas! To my pojechaliśmy do prelegentów, aby mogli oni zagościć w Waszych domach od 4 września 2020 roku - mówiła Miłka Raulin.

- Gorąco wierzę, że moją historią przekonam Was do tego, byście odkrywali swoją Siłę Marzeń i już dziś rozpoczęli podróż do wymarzonego celu, mając w plecaku wielkie chęci i wiarę. Wiarę, że się uda. Świat jest bowiem ogromny i hojny. Zadba o to, by niczego Wam nie zabrakło, podeśle wszystko, czego potrzebujecie, pod warunkiem, że tak właśnie będziecie go postrzegać - dodaje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto