Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jak gotować, aby nie marnować? Kucharze zdradzają sekrety na "potrawy z resztek"

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Jak gotować, aby nie marnować? Akcję zapoczątkowała ekipa z Makówka Bistro&Catering.
Jak gotować, aby nie marnować? Akcję zapoczątkowała ekipa z Makówka Bistro&Catering. fb
Ceny szaleją. Ugotowanie rosołu kosztuje obecnie przynajmniej o 10 proc. drożej niż przed rokiem. Tym cenniejsze są zatem patenty kucharzy z Torunia, którzy radzą, jak gotować, aby nie marnować. Akcję prowadzą społecznicy z ruchu Jadłodzielnia Foodsharing Toruń.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Spis treści

Toruń. Kucharze mają patent na rosół

Społecznicy, w gronie których prym wiodą Michał Piszczek i Sylwia Kowalska, po pierwsze założyli i koordynują w Toruniu jadłodzielnie. Tu każdy może przynieść i stąd każdy może zabrać żywność - grunt, żeby się nie zmarnowała.

Polecamy

Drugą akcją społeczników jest natomiast promowanie racjonalnego gotowania w domu. W jej ramach kucharze zdradzają torunianom sekrety na "potrawy z resztek". Dziś - kolejni mistrzowie kuchni i ich przepisy! Tematem przewodnim jest rosół. Koszt ugotowania tej kultowej polskiej zupy wrósł przez rok przynajmniej o 10 procent (tak wyliczył np. ostatnio portal Bussines Insider). Tym bardziej zatem warto wykorzystać wszystko, co z rosołu nam zostaje.

Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach? Polecamy naszą grupę na Facebooku!

1. Krzysztof Czerniawski i jego zapiekanka z kurczaka z warzywami

Krzysztof Czerniawski jest szefem kuchni w restauracji hotelu "Eter" w Toruniu. Swoją przygodę z gotowaniem rozpoczął już w dzieciństwie - pomagał mamie w szkolnej stołówce. Potem były lata nauki i praktyki, m.in. w cukierni Sowa. Uwielbia tworzyć autorskie kompozycje kulinarne. Zawsze dużą wagę przykłada też do niemarnowania żywności.

Ten szef kuchni proponuje torunianom zapiekankę jako sposób na wykorzystanie pozostałego z rosołu mięsa kurczaka z warzywami. Oczywiscie, oprócz sezonowych takich jak papryka, cukinia i pomidory wykorzystać można i te pozostałe z gotowania bulionu. Przepis? "Pokrój warzywa w grubszą kostkę i włóż je do brytfanki. Następnie umieść udka z kurczaka na warzywach. Czosnek zmiażdż ręką lub tylną częścią noża i dodaj do brytfanki. Czosnek dzięki pieczeniu w skórce jest bardziej słodki. Posyp wszystko przyprawami i listkami ziół, polej olejem i dobrze wymieszaj. Szczególnie staraj się dobrze rozmieszać przyprawy. W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 180 c. Pieczemy około 1 h co jakiś czas przewracając składniki i polewając sokiem z brytfanki aż kurczak nabierze złocistego koloru. Danie możemy podawać w towarzystwie hummusa, ryżu, czy knedlików. Mniam, mniam."

Krzysztof Czerniawski jest szefem kuchni w lokalu "Eter" w Toruniu. Proponuje przepis na zapiekankę z kurczaka z warzywami.
Krzysztof Czerniawski jest szefem kuchni w lokalu "Eter" w Toruniu. Proponuje przepis na zapiekankę z kurczaka z warzywami. 123rf

2. Justyna Biesiadna i jej "pierogi porosołowe"

Justyna Biesiadna to zapalona kucharka amatorka. Prowadzi w mediach społecznościowych konto "CircularKitchen", na którym promuje ideę kuchni zero waste. Prowadzi też warsztaty dla dzieci i dorosłych ucząc, jak gotować, aby nie marnować. Torunianom proponuje swój przepis na "pierogi porosołowe".

Składniki:

  • Mięso z rosołu
  • Warzywa z rosołu: marchewki, pietruszki, seler
  • Cebula- 1szt.
  • Czosnek - 2 ząbki
  • Soczewica czerwona - 1 szklanka
  • Przyprawy: chilli, sól, oliwa
  • Ciasto na pierogi: 250g mąki pszennej, pół łyżeczki soli, 2 łyżki oleju, pół szklanki gorącej wody (dodać więcej jeśli mąka będzie mocno chłonąć)

Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach? Polecamy naszą grupę na Facebooku!

Przygotowanie:
Mięso (w wersji wegetarianizm pomijamy) i warzywa kroimy w bardzo drobną kostkę. Cebulę i czosnek kroimy i podsmażamy na łyżce oliwy, dodajemy do warzyw i mięsa. Soczewicę gotujemy i również dodajemy do farszu. Przyprawiamy chilli i solą.
Przygotowujemy ciasto na pierogi poprzez połączenie wszystkich składników i zagniecenie aż ciasto zrobi się elastyczne. Po 15 minutach cienko rozwałkowujemy ciasto wykrawając szklanką kółka. Nakładamy farsz, zaklejamy.

Justyna Biesiadna gotuje z pasją, prowadzi warsztaty zero waste, konto w mediach społecznościowych. Poleca przepis na "pierogi porosołowe&a
Justyna Biesiadna gotuje z pasją, prowadzi warsztaty zero waste, konto w mediach społecznościowych. Poleca przepis na "pierogi porosołowe". fb

3. Michał Żulewski i zupa krem z warzyw z rosołu

Michał Żulewski to kucharz z pasją, a także prawdziwy miłośnik czekolady. Swoją wiedzą lubi się dzielić. Prowadził warsztaty w szkołach gastronomicznych. Obecnie pracuje jako kucharz w Szwecji. Tam również prowadzi szkolenia. Torunianom dziś zdradza swój przepis na zupę krem z warzyw, które zostają z rosołu.

Składniki:

  • 1 łyżka masła
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 małego pora
  • 500 g marchewki
  • 500 ml bulionu jarzynowego lub drobiowego
  • imbir do smaku swiezo starty
  • 250 ml mleka (krowiego lub kokosowego)

Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach? Polecamy naszą grupę na Facebooku!

Przygotowanie:
Do garnka włożyć łyżkę masła i łyżkę oliwy, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i co chwilę mieszając smażyć na małym ogniu przez ok. 2 minuty. Teraz dodawać stopniowo resztę warzyw z rosołu , co chwilę mieszając i smażąc wszystko w sumie przez ok. 10 minut. Najpierw dodać pokrojony na plasterki czosnek a za chwilę pokrojonego na plasterki pora. Później pokrojoną na cienkie plasterki marchewkę. W międzyczasie doprawić warzywa solą. Zalać gorącym rosołem, dodać przyprawy i zagotować, przykryć pokrywą i gotować ok. 10 minut. Dodać mleko i zmiksować na krem. Smacznego!

Michał Żulewski obecnie gotuje w Szwecji. Torunianom zdradza swój przepis na zupę krem z warzyw z rosołu.
Michał Żulewski obecnie gotuje w Szwecji. Torunianom zdradza swój przepis na zupę krem z warzyw z rosołu. pixabay

WARTO WIEDZIEĆ:

Dzisiejsza garść przepisów to już kolejna propozycja na to jak gotować, aby nie marnować. Wszystkie nasi Czytelnicy znajdą na facebookowym profilu Jadłodzielnia Foodsharing Toruń. Społecznicy chcą, by w przyszłości powstała z nich książka kucharska.

Jako pierwsi w akcji wystąpili pracownicy lokalu "Makówka Bistro&Catering" z kucharzem Radosławem Buczkowskim na czele. Oni nie tylko zdradzali przepisy, ale i gotowali na oczach gości Pchlego Targu na targowisku Manhattan w Toruniu. Tutaj dali popis swoich umiejętności i częstowali gości m.in. chipsami z obierek ziemniaka.

Polecamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto