Toruń. Jak dostać dotację na firmę? Sprawdź, kiedy ruszy nabór!

Sara Watrak
Sara Watrak
Chcemy założyć własną firmę w Toruniu - i co dalej? W Powiatowych Urzędach Pracy niebawem będzie można składać wnioski o dotację. Znamy terminy. Sprawdźcie, gdzie się zgłosić.
Chcemy założyć własną firmę w Toruniu - i co dalej? W Powiatowych Urzędach Pracy niebawem będzie można składać wnioski o dotację. Znamy terminy. Sprawdźcie, gdzie się zgłosić. Grzegorz Olkowski
Chcemy założyć własną firmę w Toruniu - i co dalej? W Powiatowych Urzędach Pracy niebawem będzie można składać wnioski o dotację. Znamy terminy. Sprawdźcie, gdzie się zgłosić.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie [wersja długa]

Dotację na uruchomienie firmy można otrzymać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wystarczy zarejestrować się jako bezrobotny i czekać na ogłoszenie naboru, a następnie wypełnić i złożyć wniosek.

Polecamy

Osoby z Torunia jako bezrobotne rejestrują się w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia przy ul. Mazowieckiej.

- W tym roku pierwszy nabór na dotacje dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie ogłoszony w drugiej połowie lutego - informuje Anna Ornowska, Kierownik Wydziału Instrumentów Rynku Pracy.

W ciągu roku takich naborów w urzędzie przy Mazowieckiej są co najmniej dwa.

Więcej pieniędzy na własną firmę w Toruniu i okolicach

Politykę wspierania przedsiębiorczości kontynuuje też Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Toruńskiego przy ul. Polnej, który obsługuje bezrobotnych z podtoruńskich gmin.

- 6 lutego pojawi się pierwsze ogłoszenie o uruchomieniu trwającego od 13 do 24 lutego naboru wniosków na podjęcie działalności gospodarczej - informuje Tomasz Duszyński, dyrektor PUP dla Powiatu Toruńskiego.

W tym roku maksymalną kwotę dofinansowania podwyższono z 30 do 36 tys. zł. - Oferta skierowana jest do wszystkich osób bezrobotnych, bez względu na wiek i czas pozostawania w rejestrze bezrobotnych - mówi Tomasz Duszyński. Oczywiście szczegółowe warunki znajdziemy w regulaminie przyznawania środków, dostępnym na stronie internetowej urzędu.

- Nabory organizowane są kilka razy w roku. Kolejny planowany nabór dotyczyć będzie projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i również dostępny będzie dla wszystkich osób bezrobotnych. O terminie tego naboru poinformujemy po ustaleniu szczegółowych warunków realizacji projektu - zapowiada Tomasz Duszyński.

To jednak nie koniec. Dyrektor dodaje, że PUP dla Powiatu Toruńskiego będzie ubiegał się w tym roku o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy, umożliwiając w ten sposób bezrobotnym z naszego powiatu pozyskanie środków na założenie własnej firmy w drugiej połowie roku.

Polecamy

Zaznaczmy, że dotacje z PUP na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej są zwykle jednorazowe i bezzwrotne, pod warunkiem że utrzymamy firmę przez minimum rok.

A co z Wojewódzkim Urzędem Pracy? Czy tam również warto się zgłosić po dofinansowanie na firmę?

- Generalnie WUP w Toruniu nie udziela samodzielnie tego typu wsparcia. Jesteśmy instytucją, która wdrażając wybrane działania Programu Wiedza Edukacja Rozwój i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego dysponuje pieniędzmi, finansując projekty firm zewnętrznych, w których bywała możliwość uzyskania pieniędzy na założenie firmy. Obecnie jednak znajdujemy się niejako w okresie przejściowym. Projekty perspektywy finansowej UE na 2014-2020 już się zakończyły (lub nie prowadzą już rekrutacji) a nowa perspektywa na lata 2021-2027 jeszcze w pełni nie nabrała wiatru w żagle - wyjaśnia Maciej Smolarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Zachęca więc do kontaktu z powiatowymi urzędami pracy. Od złożenia dokumentów PUP ma zwykle 30 dni na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie.

Jeśli nie dotacja, to może atrakcyjnie oprocentowana pożyczka?

Wsparcie w uruchomieniu własnej firmy oferuje, chociażby Bank Gospodarstwa Krajowego.

- W przypadku osób, które nie pracują i są zarejestrowane w PUP, w województwie kujawsko-pomorskim możliwe jest skorzystanie z programu "Pierwszy biznes - wsparcie na starcie". Produkt ten realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W ramach Programu udzielane są pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie przez osoby, które otrzymały pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej, stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym dla bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy - wyjaśnia Maciej Smolarek.

Pożyczka na rozpoczęcie działalności wynosi ok. 130 tys. zł, a jej oprocentowanie waha się na poziomie od ok. 0,68 do 1,7 proc. Okres spłaty wynosi siedem lat, przy czym możliwa jest roczna karencja w spłacie kapitału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie