Toruń. Ilu turystów odwiedziło miasto? Jest lepiej niż rok temu, ale do rekordu trochę brakuje

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Majówka 2021 na toruńskim starym rynku. Wieża Ratusza Staromiejskiego była jednym z najpopularniejszych kierunków wśród turystów w ubiegłym roku.
Majówka 2021 na toruńskim starym rynku. Wieża Ratusza Staromiejskiego była jednym z najpopularniejszych kierunków wśród turystów w ubiegłym roku. Jacek Smarz
Udostępnij:
Około 1,5 miliona turystów odwiedziło Toruń w 2021 roku. Jest to aż o 600 tysięcy osób więcej niż w 2020. Niezmiennie największym zainteresowaniem turystów cieszą się atrakcje związane z symbolami miasta.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

Po rekordowym sezonie turystycznym w 2019 roku, kiedy Toruń odwiedziło około 2,5 miliona turystów, w 2020 branża turystyczna borykała się z ogromnymi problemami. Wszystko przez pandemię Covid-19 i obostrzenia, które spowodowały znaczący spadek ruchu.

– Brak wycieczek szkolnych to straty rzędu 20 mln zł. Przychody ze sprzedaży biletów na atrakcje turystyczne zmalały o 52 proc., a gości spoza Polski było mniej o 80 proc. – mówił rok temu Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

Jaki był 2021 rok w toruńskiej turystyce?

Miasto i organizacje turystyczne szacują, że ubiegłym roku Toruń odwiedziło ponad 1,5 miliona turystów.

– Toruń jest miastem wybitnie turystycznym, co roku przyjeżdżają do nas miliony osób – mówi Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu – Jednocześnie generują dziesiątki, jeśli nie setki milionów złotych dochodu i dają pracę tysiącom osób w naszym mieście – dodaje dyrektor OIT.

1,5 miliona turystów to o blisko 600 tysięcy więcej niż w pandemicznym 2020 roku, ale nadal sporo brakuje do rekordowego 2019. – Pamiętajmy o tym, że na początku roku jeszcze obowiązywały obostrzenia pandemiczne. Pod koniec pierwszego kwartału i na początku drugiego obiekty noclegowe były zamknięte – zaznacza Szymon Wiśniewski z OIT.

W Toruniu w 2021 roku sprzedano około miliona biletów do różnych atrakcji turystycznych. Jest to ponad 3 razy więcej niż w 2020 r., ale o około 60-65% mniej niż w 2019 roku. Największą grupę wśród kupujących bilety stanowią wycieczki szkolne. Rocznie, Toruń odwiedza nawet około 200 tysięcy uczniów.

Polecamy

Zdecydowaną większość turystów w Toruniu stanowią Polacy. Blisko 60% odwiedzających Toruń Polaków pochodzi z województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

– Widać, że ci, którzy mają do nas najbliżej, najchętniej odwiedzają nasze miasto – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia – Z czasem powinniśmy zwiększać działanie informacyjne na obszarze pozostałych województw – przyznaje prezydent miasta.

Wśród turystów zagranicznych, którzy stanowią niespełna 7% odwiedzających Toruń, dominują Niemcy, dalej Anglicy, pierwszą trójkę zamykają Włosi. Miasto coraz chętniej odwiedzają Czesi.

Co najchętniej odwiedzali turyści i co chwalą?

Ośrodek Informacji Turystycznej w okresie od maja do sierpnia 2021 przeprowadził około 700 ankiet wśród odwiedzających Toruń, które miały także wskazać najpopularniejsze atrakcje w mieście, a także odpowiedzieć, co jest silnymi, a co słabymi stronami miasta.

Głównymi kierunkami odwiedzających miasto są starówka, planetarium czy wieża Ratusza Staromiejskiego. Dużym zainteresowaniem cieszą się także atrakcje związane z symbolami, kojarzącymi się z Toruniem. W 2021 roku tłumnie odwiedzane były m.in. dom Mikołaja Kopernika czy Żywe Muzeum Piernika.

Polecamy

Odwiedzający Toruń głównie odwiedzają miasto w celach turystycznych. – To wskazuje na konieczność zwiększenia oddziaływania, by więcej osób przyjeżdżało w innych celach, np. w celu udziału w imprezach, konferencjach czy sympozjach – mówi prezydent Zaleski.

Odwiedzający Toruń narzekają głównie na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych. Chwalą za to atmosferę w mieście i życzliwość torunian. – To na pewno zasługuje na uznanie, że w Toruniu ci, którzy do nas przyjadą, czują się dobrze – zaznacza prezydent Torunia.

Turyści w Toruniu wydają więcej niż w kraju?

Jak wskazuje toruński Ośrodek Informacji Turystycznej, w 2021 roku bardzo wyraźnie przedstawia się różnica pomiędzy wydatkami turystów zagranicznych a krajowych. Turysta zagraniczny podczas pobytu w Toruniu w 2021 roku wydał średnio ok. 727 złotych, podczas gdy turysta krajowy średnio wydał jedynie 196 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie