Toruń. Ilu cudzoziemców zameldowanych jest w mieście? Coraz więcej!

Sara Watrak
Sara Watrak
Akcja "Klucze od domu"
Akcja "Klucze od domu" Grzegorz Olkowski
W Toruniu przybywa cudzoziemców. Na stałe zameldowanych jest tu 372 osób innej narodowości niż polska. Dodatkowo 1745 przebywa tu tymczasowo. To razem 2117 osób - więcej niż pod koniec 2021 roku.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie [wersja długa]

Ludzie z całego świata przyjeżdżają do Torunia. Niektórzy zostają na dłużej

Pod koniec października 2021 roku w Toruniu zameldowanych było 1922 cudzoziemców - 340 na pobyt stały i 1582 na pobyt czasowy. Zdecydowaną większość stanowili obywatele Ukrainy i Białorusi, ale przebywały tu również osoby z Afganistanu, Jemenu, Maroka, Kostaryki i wielu innych, czasami bardzo dalekich krajów. Jak jest obecnie?

Meldunek stały w naszym mieście posiada 349 osób z 53 krajów, a także 16 bezpaństwowców. Pochodzenie siedmiu osób pozostaje nieustalone.

Polecamy

Od 2021 roku w Toruniu zameldowali się między innymi obywatele Egiptu, nie ma już za to stałych mieszkańców narodowości afgańskiej czy tureckiej. Znacznie zmniejszyła się liczba stałych meldunków wśród Rosjan (z 25 do 5), a wzrosła wśród Ukraińców (z 48 do 67). To właśnie obywatele Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę wśród cudzoziemców zameldowanych na stałe w Toruniu.

W przypadku meldunków tymczasowych mamy w Toruniu przedstawicieli 72 krajów. Jeszcze nieco ponad rok temu w naszym mieście nie byli zameldowani żadni obywatele Czarnogóry, Demokratycznej Republiki Konga, Singapuru, Suazi czy Zambii - teraz są. Największą grupę wśród osób z meldunkiem tymczasowym stanowią obywatele Ukrainy (874) oraz Białorusi (347).

W Toruniu najwięcej meldunków wśród Ukraińców i Białorusinów

W sumie obywatele Ukrainy stanowią ponad 44 proc. wszystkich cudzoziemców zameldowanych w Toruniu, a obywatele Białorusi - blisko 18 proc.

Dziwić może jednak, że w stosunku do 2021 roku liczba zameldowanych w Toruniu Ukraińców delikatnie spadła - z łącznej 988 do 941. Jak to możliwe, skoro do Polski, od wybuchu wojny w Ukrainie, przyjechało ponad 9,4 mln osób? 7,55 mln powróciło do ojczyzny, ale wielu nadal pozostało w naszym kraju. Tylko w Polsce do wakacji nadano uchodźcom w Toruniu ponad 5000 numerów PESEL.

Gdzie się podziali ci Ukraińcy?

- Mamy bardzo dużo nadanych numerów PESEL, ale to nie jest równoznaczne z meldunkiem - wyjaśnia Iwona Czyż-Zaleska, p.o. dyrektora w Wydziale Spraw Administracyjnych UMT.

W związku z rządową specustawą, Ukraińcy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego w związku z działaniami wojennymi i uzyskali PESEL oraz status UKR, mogą przebywać w Polsce legalnie do 18 miesięcy.

Polecamy

Nie muszą się meldować, choć, co do zasady, obowiązek meldunkowy nie został zniesiony.

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności "Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca".

Podobnie członkowie rodzin takich osób. A co z pozostałymi obcokrajowcami spoza UE np. Ukraińcami? Ci mają obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
W związku z wyjątkową sytuacją urzędy nie nakładają jednak żadnych kar za brak zameldowania uchodźców z Ukrainy.

Dodajmy, że w ustawie czytamy, iż cudzoziemcy są zwolnieni z obowiązku meldunkowego, jeżeli okres ich pobytu w Polsce nie przekracza 30 dni.

  • Warto jednak zaznaczyć, że meldunek nie jest jednoznaczny z zamieszkaniem.
  • Według danych Wydziału Spraw Administracyjnych, na koniec grudnia 2022 roku w Toruniu zameldowanych na stałe było 173 788 osób.
  • Dodatkowo 6289 osób zameldowanych było tu na pobyt tymczasowy, co razem daje liczbę 180 077.
  • Tymczasem według wyników Narodowego Spisu Powszechnego w Toruniu w 2021 roku mieszkało 198 273.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie