Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń i region pamiętają o ofiarach stanu wojennego

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Uroczystość przed tablicą na ścianie kościoła akademickiego pw. Ducha św. na Rynku Staromiejskim, upamiętniającą patriotyczne demonstracje z czasu stanu wojennego, z 1 i 3 maja 1982 roku, w obronie wolności i „Solidarności”
Uroczystość przed tablicą na ścianie kościoła akademickiego pw. Ducha św. na Rynku Staromiejskim, upamiętniającą patriotyczne demonstracje z czasu stanu wojennego, z 1 i 3 maja 1982 roku, w obronie wolności i „Solidarności” Mikołaj Kuras/Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce został uczczona także w Toruniu.

Stan wojenny został wprowadzony o północy, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, niezgodnie z konstytucją PRL, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na czele której stał ówczesny premier, generał Wojciech Jaruzelski. Zawieszono go 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono - 22 lipca 1983 roku.

W tym czasie, głównie 13 grudnia i w kolejnych dniach, internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Liczba śmiertelnych ofiar stanu wojennego jest szacowana na około 40 osób.

Polecamy

Rocznica 13 grudnia w Toruniu: uroczystość o północy

W Toruniu podczas stanu wojennego internowanych zostało ponad 200 osób. Kobiety trafiły początkowo do Fordonu, skąd zostały później przeniesione do Gołdapi. Mężczyźni zostali uwięzieni najpierw w Potulicach, a później osadzeni głównie w obozie dla internowanych w Strzebielinku.

41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uczczono podczas wielu uroczystości w województwie kujawsko-pomorskim. Współorganizowali je wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, szefowie poszczególnych regionów NSZZ "Solidarność", a także m.in. przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej
oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim Jan Wyrowiński i prezes Społecznego Komitet „Solidarni – Wieś Pamięta” Michał Grabianka.

W Toruniu obchody rozpoczęły się o północy, w nocy z 12 na 13 grudnia. Złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą na ścianie kościoła akademickiego pw. Ducha św. na Rynku Staromiejskim. Upamiętnia patriotyczne demonstracje z czasu stanu wojennego, z 1 i 3 maja 1982 roku, w obronie wolności i „Solidarności”. W uroczystości uczestniczyli marszałek Całbecki, były poseł i były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, członek Rady Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL na Wydziale Nauk Historycznych UMK prof. Wojciech Polak, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, wicewojewoda Józef Ramlau, prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący toruńskiej Rady Miasta Marcin Czyżniewski, a także działacze "Solidarności" i działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL-u.

Kwiaty i znicze pod tablicami, msza za Ojczyznę

13 grudnia złożono także kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk rolników NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni w 1981 roku przy ulicy Kraszewskiego 40 oraz pod tablicą upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej więzionych i przetrzymywanych w ówczesnym Areszcie Śledczym Milicji Obywatelskiej przy Wałach gen. Sikorskiego 10.

W kościele pw. Ducha św. odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto