Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń i region. Kolejny skarb znaleziony pod ziemią! Ma ponad 3400 lat

Sara Watrak
Sara Watrak
Grupa Weles prowadzi swoje poszukiwania nawet zimą. Co udało im się znaleźć tym razem?
Grupa Weles prowadzi swoje poszukiwania nawet zimą. Co udało im się znaleźć tym razem? Grupa Historyczno-Eksploracyjna Weles
Dla Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Weles ten rok zaczął się wyjątkowo dobrze. Znaleziona pod koniec września uprząż końska sprzed ponad 2500 lat zajęła drugie miejsce w plebiscycie "Archeologiczne Sensacje 2020" w kategorii "Największy Skarb 2020". Grupa detektorystów w końcu doczekała się także siedziby swojego stowarzyszenia. Ale to nie wszystko. Pod Toruniem poszukiwacze znaleźli kolejny skarb! Co tym razem kryło się pod ziemią?

Zobacz wideo. Skarb znaleziony pod Toruniem

Siekierka tulejkowata znaleziona pod Toruniem

Ma 8,5 cm i pochodzi najprawdopodobniej ze środkowej epoki brązu. Mowa o siekierce tulejkowatej, którą w podtoruńskich lasach odnaleźli eksploratorzy z Grupy Weles. Co ważne, znalezisko jest w świetnym stanie. O odkryciu tym poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

Warto przeczytać

- Siekierka ma widoczne zdobienia w postaci wypukłych, rozchodzących się żeberek. Posiada również wyraźne małe uszko do mocowania rzemieniem do trzonka - czytamy w opisie znaleziska.

To już kolejny skarb odkryty przez podtoruńskich detektorystów. Niestety, poszukiwacze nie mogą zdradzić dokładnej lokalizacji znaleziska. Wszystko po to, aby uchronić teren przed nalotem ewentualnych amatorów. - Przypominamy, że wszystkie nasze poszukiwania prowadzone są za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, Nadleśnictwa Cierpiszewo oraz za zgodą i wiedzą Wójta Gminy Wielka Nieszawka Krzysztofa Czarneckiego - mówi Arkadiusz Wyrzykowski z Grupy Weles. Co ciekawe, wójt jest również członkiem grupy.

Warto dodać, że poszukiwacze wyruszają na wyprawy także zimą. - Możemy dotrzeć w miejsca, w które nie dotrzemy na przykład latem. Chodzi tu głównie o tereny podmokłe lub bagna - wyjaśnia Arkadiusz Wyrzykowski. W mroźnym styczniu jeden z członków grupy, Jacek, natknął się na srebrną monetę, półtoraka koronnego Zygmunta 3 Wazy. To kolejny półtorak znaleziony na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo.

Największe skarby Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Weles

Poszukiwacze nie czerpią żadnych korzyści finansowych ze swojej pasji, a znalezione fanty przekazują Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Jak jednak podkreślają wszyscy członkowie grupy, radość i satysfakcja ze znalezionych za pomocą wykrywaczy metali przedmiotów jest bezcenna. Przypomnijmy, że tylko w zeszłym roku poszukiwacze odkryli pod Toruniem m.in.:

  • sakiewkę z 38 srebrnymi monetami, którą zakopano najprawdopodobniej w czasie potopu szwedzkiego,
  • depozyt pruskich guzików,
  • antyczny grot strzały, który prawdopodobnie ma nawet 3000 lat,
  • srebrną, pruską monetę, wybitą w 1764 r. za czasów panowania Fryderyka II,
  • 1 grosz z 1810 roku z czasów Księstwa Warszawskiego,
  • toporek bojowy, który może mieć blisko 3000 lat,
  • fibule, czyli ozdobne zapinki sprzed blisko 2000 lat,
  • srebrną monetę o nominale jednej połtiny (pół rubla), wybitą w 1721 roku w Moskwie za panowania cara Piotra I,
  • szeląga Zakonu Krzyżackiego, wybitego prawdopodobnie w Toruniu w XV wieku.

Jednak zdecydowanie największy skarb stanowi scytyjska uprząż końska sprzed 2500 lat, składająca się w sumie ze 156 elementów z brązu. To właśnie temu znalezisku przyznano drugie miejsce pośród 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2020 "Archeologiczne Sensacje 2020" w kategorii "Największy Skarb 2020". Na pierwszym miejscu uplasował się skarb z Ełku - ponad 650 monet pochodzących z XVII wieku. Dodajmy, że podtoruńska Grupa Weles otrzymała też honorowe wyróżnienie miesięcznika "Odkrywca".

Choć grupa działa już ponad rok, do tej pory nie miała oficjalnej siedziby. Zmieniło się to dzięki Jerzemu Okońskiemu, Komendantowi Fortu IV, który przekazał poszukiwaczom dwa pomieszczenia wraz z korytarzem. W obiekcie członkowie stowarzyszenia będą organizować wystawy, a także wykłady na temat historii Torunia. Co więcej, podczas pikników w forcie odbywać się będą pokazy, na których poszukiwacze zdradzą tajniki swoich wypraw.

Zobaczcie najnowszy skarb Grupy Weles!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto