Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Uczniowie z całej Polski w piątek, 2 czerwca rozpoczęli zmagania w ostatnim etapie konkursu o wielkim astronomie. - Myślę, że jest on postacią, którą możemy się dziś inspirować. Każdy może być takim Kopernikiem naszych czasów, dowiadując się nowych rzeczy, jest jeszcze dużo do odkrycia - mówią finaliści.
Uczniowie z całej Polski w piątek, 2 czerwca rozpoczęli zmagania w ostatnim etapie konkursu o wielkim astronomie. - Myślę, że jest on postacią, którą możemy się dziś inspirować. Każdy może być takim Kopernikiem naszych czasów, dowiadując się nowych rzeczy, jest jeszcze dużo do odkrycia - mówią finaliści. Grzegorz Olkowski
Uczniowie z całej Polski w piątek, 2 czerwca rozpoczęli zmagania w ostatnim etapie konkursu o wielkim astronomie. - Myślę, że jest on postacią, którą możemy się dziś inspirować. Każdy może być takim Kopernikiem naszych czasów, dowiadując się nowych rzeczy, jest jeszcze dużo do odkrycia - mówią finaliści.

Zobacz wideo: Tyle trzeba zapłacić za ogródek letni na starówce

od 16 lat

48 uczniów ze szkół podstawowych oraz 45 uczniów ze szkół ponadpodstawowych rozpoczęło w piątek w Toruniu zmagania w konkursie, który zorganizowano z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika. Jego uroczysta inauguracja odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury. - Konkurs ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla Torunia i regionu, ale całego kraju - zapewnia Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Drugiego takiego nie będzie przez wiele wiele lat. Chyba będziemy musieli czekać kolejne 50 lat, żeby zorganizować taki interdyscyplinarny konkurs o wiedzy ale również umiejętności dla uczniów - dodaje.

Każdy może być Kopernikiem

Finaliści konkursu zjechali do Torunia z całej Polski. Michał Pełka przyjechał z miejscowości Łopatki-Cegielnia w województwie łódzkim, jest uczniem podstawówki. - Uwielbiam wszystko, co związane z kosmosem, kocham to. Bardzo lubię też geografię, historię i właśnie astronomię. Na konkurs przeprowadziłem doświadczenie z zajączkami świetlnymi - takie samo jak kiedyś Kopernik robił - opowiada Michał.

Jakub Szwechłowicz z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Oświatowego w Dębnie (woj. zachodniopomorskie) jest finalistą razem ze swoimi szkolnymi kolegami. Jak mówią licealiści, na konkurs przyniosła ich pasja do kosmosu. - Ja i moi koledzy interesujemy się fizyką i astronomią, więc i Kopernikiem - zwraca uwagę Jakub Szwechłowicz.

Inny z finalistów, Jakub Remberger dodaje, że konkurs jest dobrą okazją do tego, żeby poszerzyć swoją aktualną wiedzę o słynnym astronomie, z kolei Tymoteusz Marciniak zapewnia, że Kopernikiem może być każdy.

- Kopernik to jest sławna postać i bardzo dużo może nas nauczyć. Zrobił wiele dla nauki na całym świecie, to jest dla mnie imponujące. Myślę, że jest on postacią, którą możemy się dziś inspirować. Każdy może być takim Kopernikiem naszych czasów, dowiadując się nowych rzeczy, jest jeszcze dużo do odkrycia - mówi Tymoteusz Marciniak.

Polecamy

Finaliści konkursu wiedzy o Koperniku mieli dużo pracy

Pierwsze etapy konkursu: szkolny i wojewódzki były teoretyczne. Uczniowie musieli skupić się głównie na historii, astronomii, ale także fizyce i ekonomii. Oczywiście pojawiały się też pytania o życiorys i dokonania Kopernika. Teraz, w ostatnim etapie będą prezentować swoje prace, dotyczące astronoma, a także odpowiadać na pytania komisji konkursowej. Na finalistów czekają także zadania w toruńskim obserwatorium, część testu pisali w I LO.

Hanna Wrycza-Wilińska, dyrektor toruńskiej "jedynki": - W konkursie chodzi o to, żeby popularyzować naukowe podejście do rzeczywistości. Oczywiście także postać Kopernika, który był nie tylko wielkim astronomem, ale naprawdę człowiekiem renesansu i w wielu dziedzinach miał wybitne osiągnięcia. Miał ogromną odwagę, by wywrócić nasz Układ Słoneczny do góry nogami, myślał nieszablonowo i krytycznie. Ten konkurs to hołd dla niego i lekcja tego, że nauka jest niezbędna, byśmy żyli piękniej - wyjaśnia.

POLECAMY NA NOWOSCI.COM.PL

Prezydent Torunia zaznacza, że konkurs to dobra okazja do pokazania talentów uczniów z całego kraju. - Konkurs to dobra okazja nie tylko do popularyzacji wiedzy o Mikołaju Koperniku, ale także do przypomnienia jego osiągnięć w nauce. To wszechstronny uczony, zajmujący się astronomią, ekonomią, matematyką, ale i sięgający do literatury. Warto iść śladami Mikołaja Kopernika. Ten konkurs pokaże talenty młodych ludzi z całej Polski - mówi Michał Zaleski.

Wyłonieni laureaci zostaną uhonorowani w dniu 15 września 2023 r. podczas sesji młodzieżowej toruńskiej części Kongresu Kopernikańskiego, która odbędzie się w sali kinowej Ratusza Staromiejskiego. Organizatorami konkursu są Prezydent Miasta Torunia oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto