Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Dwie wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. Towarzyszą Festiwalowi EnergaCAMERIMAGE

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Obie wystawy w CSW towarzyszyć będą Festiwalowi EnergaCAMERIMAGE. Ich otwarcie zaplanowano na 13 października
Obie wystawy w CSW towarzyszyć będą Festiwalowi EnergaCAMERIMAGE. Ich otwarcie zaplanowano na 13 października Nadesłane
Prace Ryszarda Horowitza oraz dzieła niemieckich neoekspresjonistów oglądać będzie można od 13 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu". Oba wydarzenia towarzyszą rozpoczynającemu się 12 listopada w Toruniu 30. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

W sobotę, 12 listopada w CKK Jordanki nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Natomiast w listopadową niedzielę o godz. 17 otwarta zostanie wystawa „Tumult w malarstwie lat 1979-1985 / Made in Cologne. Mülheimer Freiheit”. Będzie pierwszą w Polsce prezentacją dzieł grupy niemieckich malarzy neoekspresjonistów działających w Kolonii w pierwszej połowie lat 80-tych.

Artyści unikatowi

Do grupy należeli Hans Peter Adamski, Peter Bömmels, Walter Dahn, Jiří Georg Dokoupil, Gerard Kever oraz Gerhard Naschberger. Twórcy Mülheimer Freiheit określali swoje malarstwo: „jako tanie, szybkie medium, które zaspokaja potrzeby bycia ze sztuką na co dzień, życia artystycznego, które jest również, ale nie tylko, romantyczne”. Działali bez jakichkolwiek założeń programowych, nie sformułowali żadnego manifestu, ani też nie mieli ambicji tworzenia własnej szkoły czy stylu. Odcinali się od sztuki zaangażowanej i polityki. Malarstwo Mülheimer Freiheit ma swoje niekwestionowane miejsce w historii sztuki XX wieku i miało znaczący wpływ na niemiecką, ale i światową sztukę. W Toruniu zaprezentowanych zostanie ponad 200 wielkoformatowych obrazów grupy.

- Twórczość artystów Mülheimer Freiheit była wyrazem spontanicznych reakcji wrażliwych młodych ludzi na otaczający ich świat drobnych zdarzeń osobistych i tylko czasem publicznych, tych o historycznym znaczeniu. Zjawisko Mülheimer Freiheit nie wyrosło z intencjonalnej kontynuacji różnych stylów ekspresjonistycznych. Jest unikatowe w swej pełnej akceptacji dla różnych zjawisk świata sztuki. To jest po prostu Ekspresjonizm Afirmatywny - mówi Marek Żydowicz, kurator wystawy.

Polecamy

Festiwalowe plakaty

Również 13 listopada, tyle że o godz. 18 zaplanowano w CSW wernisaż prac Ryszarda Horowitza, najbardziej rozpoznawalnego na świecie polskiego fotografika, uznawanego za pioniera fotografii reklamowej. Ryszard Horowitz należy do grona najbliższych przyjaciół toruńskiego festiwalu. Warto przypomnieć, że jego fotokompozycja stała się symbolem pierwszej edycji Camerimage w 1993 roku. Artysta brał wówczas udział w pracach jury konkursu, kształtując kryteria oceny obrazu w kompozycjach filmowych prezentowanych na festiwalu. Goście drugiej edycji Camerimage mogli podziwiać wystawę jego dzieł, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W kolejnych latach artysta jeszcze kilkukrotnie brał udział wydarzeniu jako gość i juror, a w 2015 roku po raz drugi zaprojektował festiwalowy plakat, tym razem dla wydarzenia, które odbywało się wówczas w Bydgoszczy.

Polecamy

Spotkanie z mieszkańcami

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE prace Horowitza podziwiać będzie można w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz w siedzibie Fundacji Tumult. Wśród prezentowanych prac znajdzie się między innymi dyptyk plakatów festiwalowych składający się z fotokompozycji z 1993 i 2022 roku, spinających klamrą 30 lat istnienia Camerimage. Oba plakaty z dyptyku, z autografem mistrza trafią do 30. szczęśliwców, którzy jako pierwsi zgłoszą chęć ich nabycia. Twórca weźmie również udział w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Torunia i gośćmi Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego „Polański, Horowitz. Hometown” opowiadającego o dzieciństwie dwóch wielkich artystów, których losy splotły się w czasie drugiej wojny światowej.
W CSW wystawa potrwa do 27 listopada, prace prezentowane w siedzibie organizatora – Fundacji Tumult podziwiać będzie można do połowy marca przyszłego roku.
Natomiast wystawie „Tumult w malarstwie lat 1979-1985 / Made in Cologne. Mülheimer Freiheit” towarzyszyć będzie przegląd filmów prezentujących sztukę i kulturę lat 80-tych., które miały wpływ na kształtowanie się formacji artystycznej zwanej nową ekspresją lub opowiadających historie wybitnych artystów. Wystawa potrwa do 16 kwietnia 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto