Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Defibrylator pojawił się w centrum miasta. Został przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Defibrylator na fasadzie budynku UMT, ul. Wały gen. Sikorskiego 8
Defibrylator na fasadzie budynku UMT, ul. Wały gen. Sikorskiego 8 Lech Kamiński dla UMT
Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzi akcję umieszczania defibrylatorów zewnętrznych AED w przestrzeni publicznej – na autostradach i w polskich miastach. Toruń jest kolejnym miastem, gdzie taki sprzęt trafił - jego przekazanie nastąpiło w dniu 25 czerwca 2022 r. Umieszczony został na budynku Urzędu Miasta Torunia, od strony ul. Podmurnej. Fundatorem sprzętu jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa.

- Od kilku lat Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z TU Compensa prowadzi kampanię „Bezpieczna Autostrada”. W jej ramach umieszczamy także w przestrzeni miejskiej urządzenia AED, czyli automatyczny zewnętrzny defibrylator. To urządzenie, które ratuje człowieka, który jest nieprzytomny, nie oddycha i należy mu pomóc - wyjaśniał Tomasz Zagajewski, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Chcąc udzielić pomocy, po zdjęciu defibrylatora ze stacji, słyszymy kolejne komunikaty, które informują jak go użyć. To dokładna i przejrzysta instrukcja. W tym czasie bezwzględnie należy zawiadomić pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Przypomnijmy, że w Toruniu, w miejscach publicznych znajduje się już 10 takich urządzeń. Rozlokowane są m.in. w budynkach Urzędu Miasta, na dworcu Toruń Główny, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki oraz w budynkach Państwowej Straży Pożarnej.

- To dla nas wyróżnienie, bo jesteśmy jednym z nielicznych miast, gdzie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Towarzystwo Ubezpieczeń Compensa podarowało defibrylator zewnętrzny. Toruń jest miastem turystycznym, do którego przyjeżdżają tysiące osób. W razie wypadku najważniejsza jest szybka pomoc, żeby uratować życie. W sytuacji, kiedy dostępne jest to urządzenie, każdy z nas, bez przygotowania medycznego, może je zdjąć i użyć go, jednocześnie powiadamiając pogotowie ratunkowe - mówił zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz.

Jednocześnie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zorganizowało festyn na Rynku Staromiejskim. W ramach wydarzenia odbywały się pokazy pierwszej pomocy i użycia AED, była też możliwość skorzystania z podstawowych badań: pomiaru ciśnienia, tętna, saturacji, poziomu cukru oraz sprawdzenia reakcji osób po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych przy pomocy alko- i narkogogli. W strefie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego znalazły się symulator dachowania i symulator zderzeń, istniała także możliwość sprawdzenia refleksu. Do dyspozycji odwiedzających piknik był skaner wzroku, dzięki któremu wykonać można testy ostrości wzroku, postrzegania kolorów, odporność na olśnienie. Na najmłodszych czekała zaś strefa edukacyjna, gdzie w formie zabawy zapoznawali się z zagadnieniami z zakresu BRD i pierwszej pomocy dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto