Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Czy Specjalistyczny Szpital Miejski uda się uratować?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu wzbogacił się niedawno o mural ze swoim patronem. Przyszłość placówki nie wygląda jednak tak kolorowo jak dzieło sztuki na ścianie Izby Przyjęć.
Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu wzbogacił się niedawno o mural ze swoim patronem. Przyszłość placówki nie wygląda jednak tak kolorowo jak dzieło sztuki na ścianie Izby Przyjęć. Agnieszka Bielecka
W połowie ubiegłego roku zadłużenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu przekraczało 150 milionów złotych. Ma problemy ze spłatą pożyczek, pozaciąganych m.in. w instytucjach parabankowych. Powstał kolejny program ratowania miejskiej lecznicy. W kuluarach mówi się, że jeżeli nie uda się go zrealizować, szpital przy ulicy Batorego może upaść.

"Nowości" świętują swoje 55-lecie [wersja krótka]

od 16 lat

Najważniejszym tematem zbliżającej się sesji Rady Miasta Torunia będzie bez wątpienia program reanimacji Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. Kolejny, bo przynosząca co roku straty placówka przygotowuje plany naprawy od lat, ale pomimo tego straty rosną. Tym razem plan przygotowała we współpracy ze szpitalem zewnętrzna firma. Podobno jest to dla lecznicy ostatnia deska ratunku.

Polecamy

W połowie ubiegłego roku zadłużenie szpitala sięgnęło 157 milionów złotych. Jego wzrost jest bardzo niepokojący, w roku 2019 wynosiło nieco ponad 81 milionów złotych. O tym była już mowa w ubiegłym roku, podczas lipcowego posiedzenia rady miasta, gdy szpital przedstawił sprawozdanie finansowe. Wtedy zresztą odpowiedzialny za miejską służbę zdrowia wiceprezydent Paweł Gulewski poinformował o prowadzonym w placówce audycie.

W jaki sposób są zabezpieczane pożyczki toruńskiego szpitala?

- Pokaże on jasno, w jakich kierunkach powinien rozwijać się szpital i na jakich zasadach przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia - powiedział.

Radni mieli wiele pytań. Michał Jakubaszek (PiS) pytał skąd szpital pożycza pieniądze i usłyszał, że są to głównie firmy pożyczkowe.

- Pożyczki są zabezpieczone wekslami in blanco, wraz z deklaracją pożyczkową co nie jest zbyt bezpieczne - pytał radny Bartosz Szymanski (KO), który przestudiował sprawozdanie finansowe. - Czy nie można było tego robić w inny sposób?

- Była to jedyna możliwość - odpowiedział współautor sprawozdania, Ryszard Blank. - Banki wymagają różnego rodzaju innych zabezpieczeń, których szpital nie spełniał.

Ile wynoszą odsetki od szpitalnych kredytów?

W raporcie dostarczonym teraz przez firmę Formedis można przeczytać m.in., że blisko połowa długu to zadłużenie w instytucji parabankowej BFF Polska. Odsetki, jakie musiał płacić szpital, w 2021 roku sięgnęły niemal 4 milionów złotych i rosną, wraz ze wzrostem stóp procentowych.

"Szpital borykający się z problemami związanymi z posiadanym zadłużeniem, ponosi z tego tytułu wyższe koszty finansowe w porównaniu do generowanych przychodów ze sprzedaży, niż inne porównywalne szpitale publiczne funkcjonujące na rynku - czytamy w analizie przygotowanej przez pracowników Formedis. - Zadłużenie przekracza wartość uzyskiwanych przychodów, co jest sygnałem wysoce alarmującym".

Większość zobowiązań szpitala stanowią te długoterminowe. Na koniec 2021 roku było to 114,3 miliona złotych. Zobowiązania krótkoterminowe przekraczały wtedy 42 miliony złotych, były to głównie zobowiązania handlowe. W połowie ubiegłego roku ponad 75 procent wszystkich zobowiązań (ok. 118,6 mln zł) stanowiły kredyty i pożyczki. Według prognoz na cały rok 2022 szpital miał przynieść straty sięgające 27 milionów, ostatecznie strata wyniosła jednak 19,5 miliona złotych.

W jaki sposób uleczyć szpital miejski?

Czy w tej sytuacji można w ogóle myśleć o uzdrowieniu szpitala? Leczenie będzie trudne o długotrwałe. Jak wskazali autorzy szpitalnego raportu, którzy m.in. przeanalizowali ofertę lecznicy i potrzeby rynku, przyda się do tego Oddział Geriatryczny. Przy Batorego, w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych, powinny również powstać komórki zajmujące się diabetologią i gastroenterologią. Nie można również myśleć o ratowaniu szpitala bez sprawnie działającego Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku. Poza tym szpital powinien kupić własny tomograf komputerowy i stworzyć własną pracownię, w której będzie on wykorzystywany. Konieczna jest wreszcie renegocjacja umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w celu zwiększenia ich wartości.
Szpital będzie musiał bardzo uważnie monitorować zużycie energii, materiałów i leków. Autorzy raportu zalecają zakup tzw. szaf lekowych - urządzeń kontrolujących zużycie tego typu środków, pomocne przy robieniu przemyślanych zakupów. Tu warto wspomnieć, że chociaż stan szpitalnych budynków autorzy raportu ocenili bardzo wysoko, to odnotowali, że szpital wymaga znacznych inwestycji i rozbudowy sieci teletechnicznych.

Polecamy

Ogromnym wyzwaniem są długi szpitala. Najlepiej by było, gdyby lecznica otrzymała kredyt konsolidacyjny, na co jednak w tej chwili raczej nie ma szans. W związku z tym autorzy raportu zaproponowali szereg działań doraźnych. Radni miejscy zatem usłyszą niebawem propozycję umorzenia 14,5-milionowej pożyczki, jaką szpitalowi udzieliła gmina, a także udzielenia kolejnej pożyczki tej samej wysokości, która również miałaby zostać umorzona. Szpital powinien się postarać o kolejną pożyczkę konsolidacyjną w BFF, czyli u swojego największego wierzyciela. Tym razem miałoby chodzić o 10 milionów złotych. W grę wchodzi również 35-milionowa pożyczka od którejś z instytucji zewnętrznych, jaką SSM miałby zaciągnąć w latach 2024-2025.

W realizacji tego i innych zadań związanych z funduszami, szefowej szpitala miałby pomóc wicedyrektor do spraw ekonomicznych. Wśród wytycznych programu reanimacji lecznicy jest m.in. zalecenie dotyczące zatrudnienia kogoś takiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto