Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Ciepłownia Geotermia oficjalnie otwarta. Czerpie ciepło z głębi ziemi [zdjęcia]

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wideo
od 16 lat
W środę 12 października oficjalnie została otwarta ciepłownia Geotermia Toruń. Energia, czerpana przez nią z głębi ziemi, trafia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Ciepłownia powstała w pobliżu Portu Drzewnego, w ramach kompleksu Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. W uroczystości jej otwarcia uczestniczyli między innymi minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i prezydent Torunia Michał Zaleski. Ciepłownię poświęcił biskup pomocniczy toruński Józef Szamocki.

Geotermia Toruń: prezydent i prezes gratulują

Oficjalnemu otwarciu ciepłowni towarzyszyła konferencja "Bezpieczeństwo energetyczne Polski" w AKSiM. Inwestycji założycielowi Radia Maryja i rektorowi AKSiM ojcu Tadeuszowi Rydzykowi gratulował w specjalnym liście prezydent RP Andrzej Duda. "Projekt geotermalny jest wspaniałą odpowiedzią w naszych niespokojnych czasach" - napisał między innymi prezydent.

Polecamy

"Trzeba było pokonać wiele przeszkód. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby budowa ciepłowni nie miała patrona w osobie ojca Tadeusza Rydzyka. To przedsięwzięcie, tak jak wiele poprzednich i wiele, w co głęboko wierzę, przyszłych, powstało dzięki jego wizjonerskiej myśli, żelaznej woli, niespożytej energii i wyjątkowemu darowi jednoczenia wokół zbożnej sprawy tylu ludzkich serc i umysłów" - napisał z kolei w odczytanym podczas konferencji liście prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ministowie Jacek Sasin i Anna Moskwa zapowiedzieli wsparcie państwa i spółek skarbu państwa dla kolejnych przedsięwzięć.

Inwestycja gotowa po 14 latach

Przypomnijmy, że inwestycja rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku. Powstał wtedy pierwszy z odwiertów, który miał umożliwić dostęp do wód geotermalnych. Rok później zbudowano kolejny. Z czasem ruszyła także budowa ciepłowni. Zajęło się tym konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions z Tarnowa. W ramach kontraktu wartego 50 milionów złotych netto powstała część technologiczna z urządzeniami i instalacjami oraz część socjalna. Budowa ciepłowni geotermalnej została dofinansowana z Funduszu Spójności Unii Europejskiej poprzez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Polecamy

Ciepłownia była gotowa w 2020 roku. Jej oddanie do użytku przesunęło się w czasie z powodu nieszczelności rur w jednym z odwiertów. Konieczna była budowa odwiertu zastępczego.

Geotermia Toruń czerpie wodę geotermalną z pokładów piaskowca jury dolnej. Ma ona ponad 60 stopni Celsjusza. W ciepłowni woda trafia do wymienników termalnych. Tu jest z niej pozyskiwane ciepło. Potem solanka geotermalna wraca do złoża. Krąży w obiegu zamkniętym.

Roczna sprzedaż cieplna Geotermii Toruń jest przewidywana na poziomie 234 000 gigadżuli. Ciepłownia jest w stanie produkować dwa razy więcej energii.

Ciepło z Geotermii Toruń do miejskiej sieci

Ciepło pozyskiwane z głębi ziemi przez Geotermię Toruń ogrzewa obiekty składające się na kompleks AKSiM przy Porcie Drzewnym. Trafia też do sieci ciepłowniczej miasta, należącej do państwowej spółki PGE Toruń. Ciepłownia geotermalna będzie ją zasilała mocą około 18 megawatów.

- Ciepło z ciepłowni geotermalnej stanowi około 8 procent ciepła w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń. Pozostała ilość ciepła w sieci ciepłowniczej pochodzi z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej PGE Toruń (91 procent) i ciepłowni biogazowej (poniżej 1procenta) należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania - informuje firma PGE Toruń.

- 13 tysięcy ton dwutlenku węgla mniej w powietrzu: to jest efekt ekologiczny, o którym wspomnieć w kontekście tej ciepłowni - mówił podczas koferencji prezydent Zaleski. - Serdeczne "Bóg zapłać" za to dzieło, które zmienia sytuację energetyczną miasta, zapewnia ciepło i dbanie o środowisko naturalne. Te słowa kieruję do ojca rektora Tadeusza Rydzyka. Nieustępliwe zmierzał do zakończenia inwestycji, do efektu, który dziś możemy podziwiać.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto