Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Budżet obywatelski. Wpłynęło prawie 200 projektów, kiedy będzie głosowanie?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Urząd Miasta chwalił się niedawno nowymi zieleńcami w śródmieściu, w tym Kocim Zakątkiem przy ul. Głowackiego, który również powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu.
Urząd Miasta chwalił się niedawno nowymi zieleńcami w śródmieściu, w tym Kocim Zakątkiem przy ul. Głowackiego, który również powstał dzięki budżetowi obywatelskiemu. Szymon Spandowski
Urząd Miasta Torunia podał listę projektów budżetu obywatelskiego, które przeszły przez pierwsze sito weryfikacji. W tym roku do podziału jest nieco ponad siedem milionów złotych.
od 16 lat

Informacje o tym, że formuła budżetu obywatelskiego powoli się wyczerpuje, okazały się przesadzone. W każdym razie w Toruniu znudzenia zdecydowanie nie widać. W tym roku torunianki i torunianie złożyli 198 wniosków. Piętnaście z nich urzędnicy odrzucili powołując się na błędy formalne (brak podpisu wnioskodawcy, brak list poparcia itp), o ile nie pojawią się odwołania, do kolejnego etapu przejdą zatem 183 inicjatywy.

Polecamy

Jak informuje na internetowej stronie Urzędu Miasta Torunia Paweł Piotrowicz, dyrektor odpowiadającego za organizację budżetu Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT, najwięcej propozycji - 43 trafiło na listę ogólnomiejską. Na osiedlach największa konkurencja będzie na Chełmińskim Przedmieściu, które po ostatnich reformach obejmuje nie tylko Chełmionkę, ale również część Bielan i spory fragment Mokrego. Mieszkańcy tych terenów przygotowali 18 projektów. Tuż za nimi znaleźli się sąsiedzi z Jakubskiego-Mokrego z 16 projektami, oraz Bydgoskiego, Staromiejskiego i Stawek - na każdym z tych osiedli na listę trafiło po 12 inicjatyw. Przypomnijmy, że są to wyłącznie projekty spełniające wymogi formalne, gdyby dodać wnioski odrzucone proporcje wyglądałyby inaczej.

Dlaczego zainteresowanie budżetem obywatelskim w Toruniu nie maleje?

Przyczyn zwiększonego zainteresowania budżetem obywatelskim w Toruniu można upatrywać w zapowiedzi prezydenta Michała Zaleskiego, który na początku pandemii oświadczył, że z powodu kryzysu miasto będzie musiało ograniczyć swoją aktywność na osiedlach, budżet obywatelski stanie się zatem główną szansą na realizację potrzeb mieszkańców. Mieszkańcy z tej szansy korzystają i dzięki budżetowi obywatelskiemu starają się zrekompensować niedostatki w najbliższym otoczeniu. Czego oczekują przede wszystkim?

- W tej chwili 75 procent to jest zieleń, środowisko, ekologia, sport, rekreacja, place zabaw, czyli to co sprzyja wspólnemu pobytowi w mieście - powiedział prezydent Torunia w kwietniu, podczas konferencji prasowej otwierającej najnowszą edycję budżetu obywatelskiego.

Dane te dotyczyły budżetu zeszłorocznego, jednak wygląda na to, że nic się pod tym względem nie zmieniło, wśród projektów zgłoszonych w tym roku, zdecydowanie dominują te związane z zielenią i rekreacją.

Kiedy rozpocznie się głosowanie?

Jaki jest kolejny szczebel budżetowej drabiny? Jak informuje Urząd Miasta, do 28 czerwca włącznie mieszkańcy mogą składać swoje opinie i uwagi na temat wniosków znajdujących się na liście. Można to zrobić mailowo - na adres: [email protected] lub na papierze: Urząd Miasta Torunia, Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń. W korespondencji do urzędu należy wskazać, o jaki projekt chodzi (najlepiej podać jego numer i tytuł), a także podać dane kontaktowe osoby składającej opinię.
Wstępną listę projektów do głosowania poznamy najpóźniej 26 sierpnia. Głosowanie rozpocznie się 24 września, wyniki powinniśmy poznać do 14 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto