MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Budowa linii tramwajowej na Jar. Tak z lotu ptaka wygląda na ulicy Długiej. Zobacz zdjęcia!

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wideo
od 16 lat
Trwa budowa linii tramwajowej między centrum Torunia a osiedlem Jar. Pracami objęto kolejny odcinek ulicy Długiej oraz część Ronda Czadcy.

Przypomnijmy, że linia budowana jest na Szosie Chełmińskiej, ulicach Długiej, Legionów, Polnej, Ugory i Watzenrodego.

-Na ulicy Polnej, od przejazdu kolejowego do ulicy Traktorowej, zakończono prace przy układaniu kanalizacji kablowej i kabli trakcyjnych melduje Sylwia Derengowska, rzeczniczka Miejskiego Zakładu Komunikacji, na którego zlecenie budowana jest nowa linia tramwajowa. - Ułożono warstwę z maty wibroizolacyjnej i wylano dolną płytę torową, a obecnie kończy się montaż szyn. W rejonie skrzyżowania ulic Polna/Ugory, na fragmencie dochodzącym do ich zbiegu, gotowe jest już koryto pod przyszłe torowisko i ułożono kable trakcyjne. Od 14 maja zaczną obowiązywać zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu Polna/Ugory/Traktorowa.

Na Jarze szyny są już zamocowane

Na ulicy Watzenrodego, od ulicy Freytaga do ulicy Hubego, zakończono prace przy korytowaniu i profilowaniu terenu pod torowisko. Ułożono warstwę stabilizacji i kable trakcyjne, kładziona jest podbudowa z kruszywa łamanego. Od Hubego do Grasera położono maty wibroizolacyjne, wylano warstwę dolną płyty torowej na obu torach i zakończono układanie oraz mocowanie szyn. Tak samo na odcinku od Grasera do Strobanda. Z kolei w rejonie skrzyżowania ul. Watzenrodego ze Strobanda zakończono korytowanie i układanie warstwy stabilizacji pod budowę jezdni, ułożono krawężniki i trwa wylewanie warstwy wiążącej asfaltu.

-Sporo dzieje się także bliżej centrum. Od 21 maja planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu drogowego w rejonie placu NOT oraz alei. Solidarności - mówi Sylwia Derengowska.

Na wysokości Targowiska Miejskiego przy Szosie Chełmińskiej trwa budowa wodociągu. Od posesji nr 68 do ulicy Dekerta zakończono korytowanie, wykonano stabilizację, drenaż oraz podbudowę pod przyszłe torowisko. Ułożono maty wibroizolacyjne, zakończono betonowanie płyty podtorowej i rozpoczęto montaż szyn. Dalej, w kierunku ulicy Bema, rozpoczęto korytowanie oraz wykonywanie stabilizacji pod wschodnią jezdnię alei 700-lecia Torunia. Ponadto usuwane są kolizje sieci podziemnych i powstaje wodociąg.

Budowa linii na Jar: będą kolejne zmiany w organizacji ruchu

Wzdłuż Szosy Chełmińskiej, od skrzyżowania z ulicą Bema do trasy średnicowej, gotowe są już fundamenty pod słupy trakcyjne. Rozpoczęto korytowanie, wykonywanie stabilizacji oraz drenażu pod przyszłe torowisko tramwajowe, a także przebudowę wyjazdu z ulicy Małachowskiego.

Na ulicy Długiej, od Szosy Chełmińskiej do ulicy Mohna, przebudowano sieci podziemne, wykonano dolną płytę podtorową, rozpoczęto spawanie i kotwienie szyn. Na jezdniach zakończono korytowanie, wykonywanie stabilizacji, a także podbudowy oraz warstwy wiążącej z mas bitumicznych. Chodniki po stronie południowej są gotowe, a po stronie północnej ich układanie i budowa drogi rowerowej są na ukończeniu. Przypomnijmy, że ten odcinek jest już udostępniony dla ruchu, ale mogą występować chwilowe utrudnienia.

Z kolei odcinek Długiej od Ronda Czadcy do ulicy Mohna został zamknięty. Trwa tam m.in. przebudowa ciepłociągu. Możliwy jest tylko dojazd do posesji. Ruch poprowadzono objazdem trasą średnicową oraz Polną. Ten odcinek ulicy Długiej będzie zamknięty dla ruchu do 30 września. Dodajmy, że utrudnienia obejmują też zachodnią Ronda Czadcy, czyli przejazd w osi ulicy Legionów. Jest tu zwężenie.

Zdjęcia z ulicy Długiej w galerii!

O szczegółach wszystkich planowanych zmian w organizacji ruchu w związku z budową linii tramwajowej MZK poinformuje w środę 11 maja. Zapowiada dokładne opisy oraz mapki, a także ulotki zapowiadające i prezentujące zmiany.

Wideo z drona ul. Długiej: Patryk Strauss, 21concept.com
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto