Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń; 5. jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej [ZDJĘCIA]

Redakcja
Toruń; 5. jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej [ZDJĘCIA]
Toruń; 5. jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej [ZDJĘCIA] fot. Jacek Smarz
Największe przeboje muzyki filmowej w unikalnych plenerach gotyckiej starówki, uznani twórcy i młodzi debiutanci walczący o laury Przeglądu Konkursowego — Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej już od pięciu lat przyciąga do Torunia gwiazdy i początkujących wokalistów. Tegoroczna edycja odbędzie się od 31 lipca do 2 sierpnia 2014 roku.

Toruń; 5. jubileuszowa edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej [ZDJĘCIA]

Festiwal otworzy w czwartek (31 lipca) o godzinie 20.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa koncert niezapomnianych przebojów filmowych w wykonaniu zespołów „Alla Vienna” i „Vivid Singers”. Siedmiu instrumentalistów „Alle Vienny” związanych z Filharmonią Łódzką, Akademią Muzyczną i Filharmonią Świętokrzyską tworzy nowatorskie projekty, łączące różne gatunki muzyczne. „Vivid Singers” to mieszany chór kameralny, którego różnorodny repertuar obejmuje zarówno muzykę chóralną, jak i standardy muzyki rozrywkowej.

Drugi festiwalowy dzień zdominuje Przegląd Konkursowy, który odbędzie się w Teatrze „Baj Pomorski”. Młodych wokalistów i aktorów będzie oceniać jury pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego.

W tym roku interpretacje młodych twórców oceniać będą także Jan Kanty-Pawluśkiewicz — uznany kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, Jan Poprawa — krakowski publicysta i krytyk muzyczny, scenarzysta wielu widowisk estradowych, a także znani z wcześniejszych edycji Magdalena Wojewoda-Mleczko — dyrektor programowa RMF Classic oraz Jan Wołek. Sekretarzem jury będzie Aniela Hebel-Szmak — wyjaśnia Andrzej Szmak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Bardzo ciekawie zapowiada się także jedna z imprez towarzyszących festiwalowi — recital „Gdyby zegary poszły na wagary” w wykonaniu niezwykłego duetu: Macieja Małeckiego, uznanego kompozytora i pianisty oraz jego syna Grzegorza Małeckiego, popularnego aktora telewizyjnego, związanego z Teatrem Narodowym w Warszawie. Koncert odbędzie się drugiego dnia festiwalu, w piątek 1 sierpnia 2014 roku. Drugą imprezą towarzyszącą będzie koncert poświęcony twórczości Bartosza Chajdeckiego, kompozytora muzyki do jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat — „Czasu honoru” — oraz dramatu wojennego non-fiction „Powstanie Warszawskie”.

Wydarzeniem jubileuszowej edycji będzie plenerowy Koncert Galowy, który rozpocznie się o godzinie 20.30 w sobotę (2 sierpnia) na Rynku Nowomiejskim.

Popularna aktorka młodego pokolenia, Katarzyna Dąbrowska, która wystąpiła w 2012 roku w Toruniu ze znakomicie przyjętym recitalem „Stan podgorączkowy. Osiecka filmowo”, w tym roku zaprezentuje się w roli prowadzącej Koncert Galowy. Partnerować jej będzie Bartosz Porczyk, polski aktor filmowy i telewizyjny, związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu — zapowiada Andrzej Szmak.

Podczas tegorocznego Koncertu Galowego słynne szlagiery filmowe usłyszymy między innymi w wykonaniu Katarzyny Żak, Joanny Kulig, Grzegorza Małeckiego i Mai Kleszcz oraz laureatek ubiegłorocznej edycji festiwalu Pauliny Walendziak i Beaty Banasik.

Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto