Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Toruń. 19-latkowie napadli przechodnia na starówce i ukradli mu warty 500 zł zegarek. Dorosłe życie zaczną w więzieniu!

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Dwaj 19-latkowie rozboju z kastetem dopuścili się na przypadkowym przechodniu, który do Torunia przyjechał w związku z praca. Sad Okręgowy w Toruniu obu młodzieńców skazał na kary więzienia, bez żadnego zawieszenia na okres próby.
Dwaj 19-latkowie rozboju z kastetem dopuścili się na przypadkowym przechodniu, który do Torunia przyjechał w związku z praca. Sad Okręgowy w Toruniu obu młodzieńców skazał na kary więzienia, bez żadnego zawieszenia na okres próby. 123rf/Grzegorz Olkowski
Zero tolerancji dla przemocy na ulicy - ta zasada w Toruniu obowiązuje. Hubert K. i Kacper J., którzy mając 19 lat napadli z kastetem przechodnia na starówce, skazani zostali na kary bezwzględnego więzienia. Mężczyźnie szczęśliwie nic poważnego się nie stało, ale sprawcy na pobłażliwość Temidy liczyć nie mogli.

Pod koniec stycznia br. Sąd Okręgowy w Toruniu ogłosił wyrok dla Kacpra J. Za rozbój na ulicy użyciem niebezpiecznego narzędzia, a był nim kastet, ten młody torunianin skazany został na 2 lata i 2 miesiące bezwzględnego więzienia.

Kacper J. nie działał sam. Zaatakował mężczyznę wspólnie z kompanem równolatkiem - Hubertem K. Ten osądzony został wcześniej. Wyrok dla niego ten sam sąd ogłosił w listopadzie 2022 roku. Ponieważ jego rola była większa w napaści, skazany został na jeszcze surowszą karę: 3 lata i 2 miesiące bezwzględnego. I niczego nie zmieniło tutaj odwoływanie się od wyroku - Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał go w mocy.

Dwaj 19-latkowie z kastetem na ulicy Wały gen. Sikorskiego w Toruniu

Obaj torunianie urodzili się w 2002 roku. Gdy dokonywali rozboju mieli zaledwie po 19 lat. Do opisywanej napaści doszło bowiem 18 września 2021 roku.

Bulwersujące wydarzenia miały miejsce w centrum miasta, przy ul. Wały gen. Sikorskiego. -Zaatakowany na ulicy 28-letni mężczyzna nie był napastnikom znany. Był przypadkowym przechodniem, przebywającym w Toruniu w związku z obowiązkami służbowymi - przekazuje "Nowościom" prokurator Marcin Licznerski, szef Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód.

Hubert K. i Kacper J. napadli przechodnia z kastetem w ręku. Grozili pobiciem. Pierwszy z młodzieńców "doprowadził ofiarę do stanu bezbronności", jak to określono w prawniczym żargonie. Drugi groził "okazaniem niebezpiecznego narzędzia".

Napadnięty mężczyzna w obawie o własne życie i zdrowie wydal napastnikom markowy zegarek, warty ok. 500 zł. Szczęśliwie, na tym się skończyło - żadnych obrażeń nie odniósł.

Proces i surowe wyroki: bezwzględne więzienie

Sprawcy rozboju zostali ustaleni i zatrzymani. W stan oskarżenia postawiła ich Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód. Osądzani byli osobno, jak piszemy na wstępie.

Wyrok dla 22-letniego obecnie Huberta K. jest już prawomocny - apelacja w Gdańsku go nie zmieniła. To 3 lata i 2 miesiące więzienia, bez żadnego zawieszenia na okres próby.

Wyrok dla 22-letniego dziś Kacpra J. natomiast mówi o karze 2 lat i 2 miesięcy więzienia. A także o tym, że solidarnie z drugim sprawcą ma naprawić szkodę materialną napadniętemu przechodniowi. Ten jednak wyrok, ogłoszony przez sędziego Bartosza Sitkiewicza 25 stycznia br. nie jest jeszcze prawomocny. -O wydanie jego pisemnego uzasadnienia wniosła obrońca oskarżonego, adwokat Anna Janiszewska - zaznacza Jarosław Szymczak z Sądu Okręgowego w Toruniu.

Być może zatem obrońca będzie się od orzeczenia odwoływać. Nie planuje tego natomiast prokuratura. -Wyrok ten uznaliśmy za słuszny i apelacji nie zapowiadamy - mówi prokurator rejonowy Marcin Licznerski.

WAŻNE. Po nowelizacji prawa kary za rozbój są jeszcze surowsze:

  • Po nowelizacji niedawnej Kodeksu karnego kary za rozbój, a w szczególności ten dokonany z użyciem niebezpiecznego narzędzia, stały się jeszcze surowsze. Art. 280 Kodeksu karnego przewiduje obecnie, że:
  • par. 1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.
  • par. 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto