Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. 150 mln zł długu miejskiego szpitala. Skąd brać na to pieniądze? Jak wyprowadzić go na prostą?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zadłużenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu sięgają w sumie 150 milionów złotych. Miesięcznie na odsetki lecznica wydaje pół miliona złotych. Czy ratunkiem dla niej może być cięcie kosztów spowodowane redukcją personelu? Na ostatniej sesji była mowa o sprawozdaniu finansowym szpitala. Radni mieli wiele pytań, nie na wszystkie otrzymali satysfakcjonujące odpowiedzi.
Zadłużenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu sięgają w sumie 150 milionów złotych. Miesięcznie na odsetki lecznica wydaje pół miliona złotych. Czy ratunkiem dla niej może być cięcie kosztów spowodowane redukcją personelu? Na ostatniej sesji była mowa o sprawozdaniu finansowym szpitala. Radni mieli wiele pytań, nie na wszystkie otrzymali satysfakcjonujące odpowiedzi. Jacek Smarz
Zadłużenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu sięgają w sumie 150 milionów złotych. Miesięcznie na odsetki lecznica wydaje pół miliona złotych. Czy ratunkiem dla niej może być cięcie kosztów spowodowane redukcją personelu? Na ostatniej sesji była mowa o sprawozdaniu finansowym tej placówki. Radni mieli wiele pytań.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Podczas lipcowej sesji toruńscy radni zajmowali się m.in. raportem finansowym Specjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Batorego. Jak już wcześniej informowaliśmy, w ubiegłym roku lecznica zanotowała rekordową stratę w wysokości niemal 38 milionów złotych.

Co wpłynęło na taki wynik? Krótkie sprawozdanie przedstawił radnym wiceprezydent Paweł Gulewski. W porównaniu z rokiem 2020 koszty ogólne wzrosły o ponad 50 milionów złotych, w tym na sam tylko zakup usług zewnętrznych lecznica wydała 20 milionów zł. Koszty osobowe wzrosły o ponad 45 procent, czyli 17 milionów złotych. Na zakup materiałów i energii trzeba było wydać o ponad 9 milionów złotych więcej niż w roku poprzednim.

Ile wynoszą w sumie długi Specjalistycznego Szpitala Miejskiego?

W sumie, na koniec 2021 roku zobowiązania krótkoterminowe szpitala wynosiły prawie 55 milionów złotych, zaś długoterminowe przekraczały 91 milionów złotych. Zobowiązania wymagane były szacowane na ponad 11 milionów złotych. W szpitalu został przeprowadzony audyt, którym zajęła się zewnętrzna firma.

- Pokaże on jasno, w jakich kierunkach powinien rozwijać się szpital i na jakich zasadach przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia. Mamy nadzieję, że podstawowe informacje będziemy mogli przekazać państwu jesienią - informował radnych wiceprezydent Gulewski.

Oto najlepsze grupy lokalne na Facebooku:

Jesienią również dyrekcja szpitala powinna przedstawić program naprawczy. Kolejny, bowiem szpital przynosi straty od lat.

- Można powiedzieć, że to niekończąca się historia. Co roku dyskutujemy na temat straty, co roku mówimy, że powstanie plan naprawczy i że będzie lepiej, ale niestety, z roku na rok strata rośnie - rozpoczął dyskusję radny Łukasz Walkusz, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - To bez wątpienia niepokoi. Pytałem na komisji budżetu, jak mamy zamiar sobie z tym poradzić, jednoznacznej odpowiedzi w zasadzie nie dostałem. Wszystko wskazuje na to, że będziemy szli utartą ścieżką. Tak jak rok temu padnie propozycja udzielenia szpitalowi pożyczki, będzie zapis do kiedy szpital będzie musiał pożyczkę oddać. Wszyscy jednak wiemy, że zwrócić jej nie będzie w stanie. Czy dziś na tej sali usłyszymy od kogoś kompetentnego, co zamierzamy zrobić, aby ten wzrost zahamować?

Odezwał się wiceprezydent Paweł Gulewski prosząc, aby radni poczekali na wynik audytu. Dokument składa się z dwóch części: diagnozy i rekomendacji. W jednej jest mowa o tym jak jest, a w drugiej jak być powinno, aby było lepiej.

Jak są oprocentowane szpitalne kredyty?

Radny Maciej Krużewski (KO) pytał, jak są oprocentowane kredyty długoterminowe, których suma - przypomnijmy - przekracza 90 milionów złotych. Poprosił także o informację, ile lecznica wydaje miesięcznie na odsetki. Ryszard Blank, współautor sprawozdania finansowego szpitala wyjaśnił, że spłat odsetek kosztuje pół miliona złotych, zaś na oprocentowanie pożyczek składa się WIBOR oraz prowizja podmiotów udzielających pożyczek. Prowizje wynoszą od 3,1 do 4,05 proc.

- Kto jest podmiotem udzielającym pożyczek? Są to instytucje bankowe, państwowe, czy też firmy pożyczkowe? - pytał Michał Jakubaszek (PiS)
- Firmy pożyczkowe - odparł Ryszard Blank.

Do dyskusji włączył się Łukasz Walkusz, którego ta odpowiedź zaniepokoiła. Radny przypomniał, że w przypadku szpitala w Grudziądzu pożyczek najpierw udzielały banki, później firmy pożyczkowe, a skończyło się na parabankach.

W jaki sposób są zabezpieczone pożyczki szpitala?

- Pożyczki są zabezpieczone wekslami in blanco, wraz z deklaracją pożyczkową co nie jest zbyt bezpieczne - zapytał rany Bartosz Szymanski (KO), który przestudiował sprawozdanie. - Czy nie można było tego robić w inny sposób?

- Była to jedyna możliwość - odpowiedział Ryszard Blank. - Banki wymagają różnego rodzaju innych zabezpieczeń, których szpital nie spełniał.

Maciej Krużewski zapytał o punkt krytyczny na tej drabinie zadłużenia. Otrzymał odpowiedź, że praktycznie, co by się nie działo, szpital będzie działać nadal, a punkt krytyczny być może wskaże przeprowadzony audyt.

Czy szpital egzekwuje należności z NFZ?

Problemy finansowe miejskiej lecznicy od lat biorą się m.in. stąd, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci za wszystkie wykonane w szpitalu zabiegi. Radni pytali, jak pod tym względem sytuacja w tej chwili wygląda. Usłyszeli, że za nadwykonania przeprowadzone w pandemicznych latach 2020 i 2021 NFZ jest winny szpitalowi dwa miliony złotych, zaś na rozliczenie ma czas do 2023 roku.

- A jeśli chodzi o lata wcześniejsze? - pytała Margareta Skerska-Roman (KO) - Jeśli są to świadczenia okresowe, to jeśli się nie mylę, po trzech latach się przedawniają. Czy w tym przypadku tak jest?
- Obecnie takie postępowania w stosunku do NFZ nie są prowadzone - odparł Blank.
- Nie są prowadzone, ponieważ NFZ zapłacił za wszystko? - dopytywała radna.
- Nie zapłacił za wszystkie nadwykonania, ale nie można ich już rozliczyć - odpowiedział Ryszard Blank.

Radni pytają: Co się wydarzyło na Hematologii?

W dyskusji na temat kondycji szpitala nie mogło również zabraknąć wątku na temat sytuacji na Oddziale Hematologii. Przypomnijmy, że po konflikcie z dyrekcją w czerwcu cały jedenastoosobowy zespół lekarzy specjalistów Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku zakończył współpracę ze szpitalem. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosił dyrektorkę szpitala radny Łukasz Walkusz.

- Oddział funkcjonuje normalnie, przyjmuje pacjentów - odparła dyr. Justyna Wileńska. - Za pierwsze półrocze 2022 roku przyniósł stratę, podobnie jak za rok 2021. Wtedy było to 10 milionów 339 tysięcy złotych, co stanowiło 28 proc. zadłużenia szpitala. Postanowiliśmy więc podjąć działania, które będą minimalizowały straty. Lekarze podpisali umowę z dyrekcją szpitala na pół roku. Zażądali wyższej o 25 proc. stawki wynagrodzenia. W związku z tym, że szpital tonie w długach nie mogłam pozwolić na to, aby dodatkowo przyczynić się do większego zadłużenia.

Przypomnijmy, że w trakcie sporu lekarze zrezygnowali ze wszelkich roszczeń finansowych. Chcieli pracować dalej w tym samym składzie, z tym samym ordynatorem.

Radni pytali, skąd wzięła się tak duża strata oddziału i poradni hematologicznej. Chcieli także wiedzieć, czy nowy, znacznie mniejszy zespół lekarzy podoła wszystkim zadaniom.

- Zatrudnianie dużej liczby lekarzy powoduje obciążenie finansowe zarówno oddziału jak i poradni - odpowiadała Justyna Wileńska.
- Jeśli dobrze rozumiem tą wypowiedź, zatrudnienie 10 hematologów i transfuzjologów było dla szpitala zbyt dużym obciążeniem, w związku z tym szpital zatrudnił dwóch hematologów i uzupełnił to internistami? Mam w związku z tym jeszcze jedno pytanie, czy nadal istnieje Poradnia Immunologii Transfuzjologicznej? - interesował się Maciej Krużewski.
- Aktualnie została przeniesiona do Bydgoszczy, było tam 21 pacjentów - odpowiedziała dyrektor Wileńska.
- Do innego szpitala? - dopytywał radny.
- Tak - padła odpowiedź.
- Czy dwóch specjalistów wystarczy do prowadzenia skomplikowanych przeszczepów szpiku itp - pytała Margareta Skerska-Roman.
- Mamy również zatrudnionego transplantologa oraz osoby wspierające przeszczepy - odpowiadała Justyna Wileńska.
Radnych KO to nie uspokoiło. Zaczęli się dopytywać, czy inne oddziały także przynoszą straty i czy dyrekcja ma zamiar postąpić z nimi tak jak z hematologią?
- Tak, inne również przynosiły stratę - odparła dyrektor Wileńska. - W drugiej kolejności jest Oddział Chirurgii Ogólnej. Audyt mówi o połączeniu Chirurgii z Urologią, zmniejszeniu liczby łózek i personelu. Rozmawiamy na ten temat z pracownikami szpitala, jak również dyrektorem medycznym i koordynatorami oddziałów.

Jakich odpowiedzi radni nie znaleźli w sprawozdaniu?

Swoimi wątpliwościami w imieniu całego klubu KO podzieliła się również radna Krystyna Żejmo-Wysocka, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Rodziny w Radzie Miasta, a poza nią dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim.

- Dlaczego, pracując w komisji tyle lat, miałam tyle wątpliwości analizując sprawozdanie finansowe szpitala? Duża strata zaniepokoiła mnie jak wszystkich. Niepokoi nas również to, że pewnych rzeczy z tego sprawozdania nie jesteśmy w stanie wyłuskać. Nie dowiedziałam się na przykład, w czym pomogła państwu udzielona rok temu pożyczka. Nigdzie też nie mogłam się zorientować, w jaki sposób szpitalowi pomogły wcześniejsze programy naprawcze? Wobec tego ja nie mogę zagłosować nad przyjęciem tego sprawozdania.

Podobnie wypowiadali się również klubowi koledzy Krystyny Żejmo-Wysockiej. Maciej Krużewski mówił o sprzecznościach jakie w raporcie dostrzegł. Piotra Lenkiewicza zaniepokoiło to, że wszyscy czekają na werdykt firmy zewnętrznej, która wskaże granicę, po przekroczeniu której pozostanie już tylko wyłączyć w szpitalu światło.

Polecamy

Głos w dyskusji zabrał także przewodniczący klubu prezydenckiego Jarosław Beszczyński. Z rozbrajającą szczerością przyznał, że chociaż zasiada w Radzie Społecznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, to się na tych sprawach nie zna. Ufa jednak kompetencjom Krystyny Żejmo-Wysockiej (która jednak w radzie nie zasiada). Radny zaapelował o rozmowy w sprawie przyszłości lecznicy.

Jak głosowali radni?

Rada miasta ostatecznie przyjęła sprawozdanie finansowe szpitala, ale nie była jednomyślna, co w obecnej kadencji jest zjawiskiem rzadkim. Przeciw przyjęciu sprawozdania zagłosowali Bartosz Szymanski i Piotr Lenkiewicz, pozostali członkowie klubu KO (poza nieobecnym Bartłomiejem Jóźwiakiem) wstrzymali się od głosu, podobnie jak Karol Maria Wojtasik z PiS. Jego koleżanki i koledzy z klubu opowiedzieli się za, podobnie jak radni ugrupowania prezydenckiego, poza nieobecnym Janem Ząbikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto