Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnie w Toruniu w czterech miejscach. Nowych miasto na razie nie planuje

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Nie trzeba jechać do Ciechocinka lub Inowrocławia, żeby odpoczywać pod tężniami i korzystać z ich leczniczego działania. W Toruniu są już w czterech miejscach - najnowsza powstała jesienią na Rudaku.

Obejrzyj wideo: Wizyta przedszkolaków w redakcji Nowości

od 16 lat

Pomysł na miejskie tężnie to w Polsce rzecz wciąż dosyć nowa, ale w ostatnich latach wciąż zyskujący na popularności. Nie każda tężnia musi być tak okazała, jak te ciechocińskie, największe w Europie - w całym kraju mamy do czynienia z istnym boomem na niewielkie tężnie osiedlowe, które również mogą doskonale spełniać swoją funkcję.

Polecamy

Tężni nie brakuje już także w Toruniu - znajdziemy je obecnie w czterech miejscach. Największe są w Porcie Drzewnym - sąsiadują z Parkiem Pamięci Narodowej i praktycznie stanowią jego część.

Trzy kolejne tężnie to już inicjatywa samych mieszkańców Torunia, którzy zdecydowali się zgłaszać propozycje ich budowy do budżetu obywatelskiego. W 2019 roku pierwsza tężnia tego rodzaju została oddana do użytku na Barbarce i cieszy się dużym zainteresowaniem - szczególnie w ciepłe weekendy ławki wokół drewnianej konstrukcji są najczęściej zajęte.

Torunianie nie poprzestali na zgłoszeniu jednego tężniowego projektu - również kolejne nowopowstałe tężnie to efekt pomysłów zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. Najbardziej pechowa okazała się ta przy ul. Wojska Polskiego - pierwsze problemy dotyczyły już jej budowy, gdy po rozwiązaniu umowy z pierwszym wykonawcą miasto musiało szukać firmy, która otrzymała zadanie dokończenia prac. Po wybudowaniu tężni mieszkańcy zgłaszali natomiast, że często się psuje i nie leci z niej solanka.

Polecamy

Ostatnim, jak dotąd, zrealizowanym projektem jest natomiast ten przy ulicy Okólnej - jesienią tężnia została wybudowana przy oddziale Domu Muz na Rudaku. Pod względem rozmiarów jest ona najmniejszą ze wszystkich toruńskich tężni.

- Powstała jeszcze w ubiegłym roku - mówi Sławomir Wiśniewski z Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Torunia. - W jej przypadku budową i koordynacją prac zajmował się MOSiR, a użytkownikiem jest Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. Obecnie trwają rozmowy z Toruńskimi Wodociągami, które wspierają miejskie tężnie od strony technicznej. Ustalany jest termin tegorocznego uruchomienia tężni i wszystkie szczegóły. Nastąpi to w maju, ale jeszcze nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jaka to będzie dokłada data. W takich przypadkach wszystko zależy zawsze od użytkownika.

Kolejnych tężni (na razie) nie będzie

Tężnia na Rudaku była wybudowana jesienią 2022 roku, co oznacza, że już rok wcześniej znalazła się wśród pomysłów zgłoszonych do przegłosowania w budżecie obywatelskim. W najbliższym czasie realizacji kolejnych projektów tego rodzaju nie należy się jednak spodziewać i to z najprostszej przyczyny.

Polecamy

- W ostatnim głosowaniu w budżecie obywatelskim po prostu nie było projektów związanych z tężniami - mówi Wiśniewski. - Obecnie trwa jednak kolejny nabór, a że zainteresowanie tężniami w ostatnich latach było zauważalne, to być może i tym razem ktoś zgłosi taki projekt. Trzeba jednak pamiętam, że takie obiekty w ciągu ostatnich lat podrożały i obecnie jedna tężnia kosztuje około 300 tysięcy złotych, ponadto tężnie bywają uciążliwe w użytkowaniu, bo następuje odparowanie solanki, a dodatkowo zdarzają się dewastacje ze strony wandali. Miasto nie planuje budować takich obiektów ze środków własnych. Oczywiście w ramach środków z budżetu obywatelskiego mogą one powstawać, ale miasto samo z siebie w swoich planach takich zadań nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto