Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te rośliny odstraszają kleszcze. Takie kwiaty i zioła warto posadzić na działce [8.03.2023 r.]

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Kleszcze to rząd pajęczaków z podgromady roztoczy. Zalicza się tu około 900 opisanych gatunków, zgrupowanych w 3 rodzinach. Są szczególnie niebezpieczne wywołują wiele poważnych chorób. 

Przed kleszczami warto się chronić, między innymi poprzez rośliny, których te pajęczaki nie lubią. Listę roślin których nienawidzą kleszcze znajdziecie na kolejnych zdjęciach. 

Koniecznie wprowadź je do swojego ogrodu >>>>
Kleszcze to rząd pajęczaków z podgromady roztoczy. Zalicza się tu około 900 opisanych gatunków, zgrupowanych w 3 rodzinach. Są szczególnie niebezpieczne wywołują wiele poważnych chorób. Przed kleszczami warto się chronić, między innymi poprzez rośliny, których te pajęczaki nie lubią. Listę roślin których nienawidzą kleszcze znajdziecie na kolejnych zdjęciach. Koniecznie wprowadź je do swojego ogrodu >>>>pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Kleszcze to jedne z najgorszych pajęczaków. Kleszcze, poprzez ukłucie, mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu. Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Zobaczcie, jakie rośliny warto zasadzić w ogrodzie lub na działce, aby uniknąć pojawienia się kleszczy. Koniecznie sprawdźcie.

Zobacz wideo: Charytatywny bieg i marsz dla Julki w Decznie.

od 16 lat

Wzmożoną aktywność kleszczy z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim (maj-czerwiec) oraz jesiennym (wrzesień-październik). Niestety, ciepłe zimy sprawiają, że te pajęczaki budzą się do życia zdecydowanie szybciej i dłużej się utrzymują. Okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada.

Wystarczy, że temperatury przez kilka dni będą przekraczać około 5 stopni, a te niebezpieczne pajęczaki obudzą się do życia.

Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm.

W naszym kraju te pajęczaki występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus). Kleszcze żyją one głównie:

  • w lasach liściastych i mieszanych;
  • na obszarach trawiastych;
  • w gęstych zaroślach, paprociach;
  • na terenach zieleni miejskiej.

Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Te rośliny odstraszają kleszcze. Warto je posadzić na działce i w ogrodzie

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronne. Można je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.

W poniższej galerii sprawdźcie, jakie rośliny warto posadzić w naszym ogródku, aby uniknąć wizyt tych pajęczaków:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto