Te nietypowe zawody można zdobyć w Kujawsko-Pomorskiem. Sprawdź

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Udostępnij:
W Kujawsko-Pomorskiem można kształcić się w wielu zawodach. Również w tak nietypowych, jak audiofonolog, mentor, optometrysta czy kryminolog. Gdzie dokładnie można zdobyć taką profesję? I czy daje ona gwarancję zatrudnienia? Oto konkrety.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu przygotował kompleksową informację o ponad 390 profesjach. W części z nich kształcić można się w Kuajwsko-Pomorskiem. Dzięki opracowaniu młodzież może samodzielnie ocenić atrakcyjność konkretnych zawodów na rynku pracy.

Nietypowe zawody w Kujawsko-Pomorskiem

Na stronie internetowej zainteresowani znajdą również opisy zawodów z wykształceniem wyższym wraz z informacją, na której uczelni w naszym regionie można zdobyć uprawnienia. Autorzy raportu nie omieszkali także przy każdej profesji podać, jakie jest zapotrzebowanie na jej przedstawicieli na lokalnym rynku pracy. (www.wuptorun.praca.gov.pl/informacja-lokalna-o-zawodach).

Na liście nie brakuje profesji nietypowych. Niewiele osób wie, że w naszym regionie można zdobyć zawód audiofonologa, mentora czy kryminologa. Oto szczegóły.

1.Audifonolog

Audiofonolog zajmuje się różnymi aspektami uszkodzeń słuchu oraz ich konsekwencjami; diagnozuje czynności narządu słuchu i równowagi oraz określa neurologiczne uwarunkowania rozwoju procesu komunikatywnego oraz poznawczego stosując metody wspomagania słuchu, równowagi, mowy. Dobiera i konserwuje aparaty słuchowe, prowadzi rehabilitację w/w zaburzeń; współpracuje z otolaryngologami, audiologami i foniatrami oraz surdologopedami.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kształcenie w zawodzie audiofonolog odbywa się na kierunku audiofonologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. W 2018 roku kierunek ten ukończyły 43 osoby. Łączna liczba studentów na tym kierunku wyniosła 11613. Jest dla nich praca w regionie, kraju i zagranicą - jak dla wszystkich przedstawicieli profesji medycznych.

Polecamy

2.Analityk informacji i raportów medialnych

Analityk informacji i raportów medialnych to fach coraz bardziej pożądany we współczesnym świecie. Coraz więcej firm wykorzystuje analizę kompetencyjną w procesie rekrutacji. W niektórych dodatkowo jest ona wykorzystywana podczas: okresowej oceny pracowników - jako narzędzie do oceny efektywności pracy; ustalania indywidualnych planów rozwoju - dostarcza informacji, jakie właściwości predysponują do np. awansów. Jest również źródłem informacji odnośnie obecnych i przyszłych potrzeb szkoleniowych. Bezrobotni z kwalifikacjami dla tego zawodu stanowią znikomą liczbę specjalistów rejestrujących się w urzędach pracy regionu.

Zdobycie tego zawodu jest możliwe w ramach 2 kierunków oferowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, tj.: architektura informacji (I i II stopnia), oraz zarządzanie informacją i bibliologia (studia II stopnia). Liczba absolwentów w 2018 r. wyniosła 12 i była najniższa na przestrzeni minionych 5 lat, naukę kontynuowało 16 studentów. Kwalifikacje dla tego zawodu można zdobyć również poprzez udział w studiach podyplomowych.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

3.Kryminolog

Prowadzi badania empiryczne nad rozmiarami, etiologią, skutkami przestępczości oraz osobowością przestępców i ich ofiar; sporządza analizy i ekspertyzy kryminologiczne na potrzeby różnych instytucji (sądów, policji, zakładów karnych i resocjalizacyjnych) oraz organizacji społecznowychowawczych; planuje środki profilaktyczne w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości.

Jak podaje WUP, zawód kryminologa (według danych z 2018 r., brak szczegółowych informacji z 2019 r.) można zdobyć w województwie kujawsko – pomorskim, w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości Im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu, na kierunku Kryminologia. Z informacji publikowanych na stronach uczelni wynika, iż zawód ten można zdobyć również na kierunku Kryminologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dodatkowo kryminologię można studiować na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne w ramach specjalności Kryminologia i kryminalistyka w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy i Toruniu oraz na kierunku Pedagogika w ramach specjalności Resocjalizacja z kryminologią w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.

W 2019 r. w zawodzie kryminolog kształciło się 199 studentów. Studia z kwalifikacjami dla tego zawodu ukończyło łącznie 15 absolwentów. Nie muszą specjalnie martwić się o pracę.

WIĘCEJ INFORMACJI O TORUNIU ZNAJDZIESZ >>>> TUTAJ <<<<

4.Mentor

Mentor (trener osobisty, coach, tutor) pomaga klientowi dokonywać zmiany w rozwoju osobistym i zawodowym oraz realizacji wyznaczonych celów; wspiera proces zmiany we wszystkich obszarach życia: odkrywa niewykorzystany potencjał człowieka w sesjach indywidualnych i zbiorowych; wzbudza motywację do działania; wspólnie z klientem znajduje skuteczne rozwiązania.

W Polsce nie ma przepisów regulujących wymagania dotyczące zawodu coach. Coachem może zostać zatem każdy. Daje to wiele możliwości, jak też może stanowić pewne zagrożenie. Z jednej strony każdy kurs, szkolenie, szkoła, może być podstawą do rozpoczęcia pracy i zawodu coacha, bo żaden kurs ani instytucja jednoznacznie nie daje uprawnień do wykonywania tego zawodu. Jednocześnie brak regulacji w zakresie kształcenia może powodować, że na rynku znajdą się osoby bez kwalifikacji, umiejętności lub wykonujące inne działania, a nazywające je coachingiem. "Sposobem zdobycia kwalifikacji dla tego zawodu jest podjęcie studiów podyplomowych, do czego potrzebne jest formalne udokumentowanie posiadania wykształcenia wyższego w zakresie dowolnego kierunku studiów" -podaje WUP.

Warto przeczytać

5.Optometrysta

Optometrysta wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego; odkrywa odstępstwa od norm fizjologicznych, w celu dobrania, przepisania i wykonania korekcji za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych; prowadzi lub nadzoruje rehabilitację układu wzrokowego; w przypadku spostrzeżenia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, kieruje pacjenta do lekarza specjalisty.

W województwie kujawsko-pomorskim w omawianym zawodzie kształci Uniwersytet Mikołaja Kopernika Collegium Medicum w Bydgoszczy. Do dyspozycji potencjalnych chętnych są 3 letnie studia stacjonarne I stopnia na kierunku optyka okularowa z elementami optometrii. Pierwszy nabór na ten kierunek został dokonany w roku akademickim 2013/2014. Wg danych GUS, w okresie od 31 grudnia 2017 do 31 grudnia 2018 r. studia ukończyło 36 absolwentów kierunku optyka okularowa z elementami optometrii. W dniu 31 grudnia 2018 r. na tym kierunku studiowało 115 osób. Jest zapotrzebowanie na przedstawicieli tej profesji, nie tylko w regionie i kraju.

6.Wokalista

Wokalista, jak wiadomo, zarabia własnym głosem. Formalnie wokalista (kod 265202) to jeden z 2455 zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku

Zawód ten można zdobyć w ramach studiów stacjonarnych (studia I i II stopnia) w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym na kierunku wokalistyka. W 2019 r.7 kierunek wokalistyka na terenie województwa kujawsko – pomorskiego ukończyło 18 osób, studia realizowało zaś 95 studentów. Istnieje możliwość kontynuacji nauki, w wyżej wymienionej uczelni, na studiach podyplomowych i doktoranckich.

7.Zarządca nieruchomości

To fach, który zawsze będzie potrzebny i zawsze w cenie. Zarządca nieruchomości utrzymuje nieruchomość w dobrym stanie technicznym, zapewnia obsługę formalno-prawną oraz ekonomiczno-finansową nieruchomości. Na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości na bieżąco zarządza powierzoną nieruchomością.

Zarządcą nieruchomości może zostać osoba posiadająca wyższe wykształcenie. Wskazane jest ukończenie studiów podyplomowych z zakresu zarządzania nieruchomościami (nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe z programem zawierającym wymogi przewidziane w programie studiów podyplomowych). W województwie kujawsko-pomorskim kształcenie w zawodzie zarządcy nieruchomości realizować można na studiach podyplomowych.

Mimo, że od 1 stycznia 2014 r., nie ma formalnego wymogu posiadania przez zarządcę państwowej licencji, to istnieje możliwość pozyskania licencji nieobowiązkowej nadawanej przez organizacje zawodowe zrzeszające specjalistów rynku nieruchomości. "Analiza ofert pracy wykazała, że firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami chętniej zatrudniają licencjonowanych pracowników. Prowadzeniem szkoleń oraz nadawaniem swoich (fakultatywnych) licencji zajmują się Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, Polska Federacja Rynku Nieruchomości"- podaje WUP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie